x
تبلیغات

 

پایگاه داده پیش فرض در vCenter Server هم برای نسخه ویندوزی و هم برای نسخه Appliance، پایگاه داده Postgres می باشد. بیشتر مدیران زیرساخت های مجازی با پایگاه داده SQL Server و ابزارهای مدیریتی آن آشنا بوده و می‌توانند با این ابزارها پایگاه داده vCenter Server را مدیریت کنند.

 

زمانی که شروع به کار با نسخه vCenter Server و پایگاه داده Postgres داخلی آن می کنید، نیاز دارید تا با دستورات خط فرمان آن آشنا باشید یا از ابزارهای گرافیکی دیگر برای مدیریت آن استفاده کنید. یکی از این ابزارها pgAdmin می باشد که اجازه کار با پایگاه داده VCSA 6.5 را به شما می دهد. ما در این مقاله روش مدیریت پایگاه داده داخلی VCSA 6.5 را با ابزار pgAdmin بررسی خواهیم کرد.

 

نکته: ابزار pgAdmin برای ویندوز، لینوکس و مک در دسترس می باشد. در این مقاله از این ابزار در ویندوز استفاده خواهیم کرد. برای شروع کار ابتدا این ابزار را از اینجا دانلود کرده و سپس اقدام به نصب آن نمایید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

01 Manage vCSA Postgres Database using Pgadmin

 

قبل از اینکه ما بتوانیم با استفاده از این ابزار به پایگاه داده داخلی VCSA وصل شویم، به اطلاعات مربوط به Connection نیاز داریم. برای بدست آوردن این اطلاعات با SSH به VCSA با نام کاربری root متصل شده و با اجرای دستور cd وارد شاخه etc/vmware-vpx/ شوید و در نهایت دستور زیر را برای بدست آوردن اطلاعات مربوط به پایگاه داده Postgres اجرا کنید:

cat /etc/vmware-vpx/embedded_db.cfg

 

این دستور کلیه اطلاعات لازم اعم از نوع، نام سرور، پورت، نام instance، نام کاربر و رمز عبور پایگاه داده را در چند سطر به نمایش می گذارد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

02 Manage vCSA Postgres Database using Pgadmin

 

اکنون که اطلاعات مربوط به کانکشن پایگاه داده را به دست آوردید، باید قبل از اتصال، از پیکربندی دیواره آتش برای پذیرش ترافیک مربوط به پایگاه داده Postgres از راه دور اطمینان حاصل کنید.

 

پس از انجام پیش‌نیازهای بالا اکنون ابزار pgAdmin را به اجرا درآورده، بر روی عبارت Servers راست کلیک کرده و بر روی گزینه Create و سپس Server کلیک کنید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

03 Manage vCSA Postgres Database using Pgadmin

 

در زبانه General پنجره باز شده، یک نام اختیاری وارد کرده و وارد زبانه Connection شوید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

04 Manage vCSA Postgres Database using Pgadmin

 

در این زبانه، می بایست اطلاعات مربوط به Connection که در مرحله قبل به دست آورده اید را وارد کنید. دقت داشته باشید که در قسمت Host name/Address باید نام یا آدرس IP مرتبط با سرور VCSA را وارد کنید.

به شکل زیر نگاه کنید:

 

05 Manage vCSA Postgres Database using Pgadmin

 

بر روی Server کلیک کنید. هم اکنون به پایگاه داده متصل شده اید و می توانید با این ابزار، مشابه ابزار SQL Management Studio، به مدیریت پایگاه داده مورد نظر خود بپردازید.

 

06 Manage vCSA Postgres Database using Pgadmin