x
تبلیغات

 

در قسمت قبلی با کانتینرها و معماری کلی آن ها آشنا شدیم در این قسمت می خواهیم مفاهیم پایه آن ها را بررسی کنیم.


با مطرح شدن کانتینرهای شرکت های زیادی برای گرفتن سهمی از بازار آن محصولاتی متفاوتی را ارائه کرده اند. مهمترین بخش در معماری کانتینرها سیستم مدیریت کانتینر می باشد. در این بخش نرم افزار های متفاوتی ارائه شده است که می‌توان به Docker، rkt و ... اشاره کرد با توجه به رشد قابل توجه داکر در مقابل سایر سیستم ها ما در این سری از مقالات داکر را به عنوان سیستم مدیریت کانتینر بررسی خواهیم کرد.


با ارائه معماری های جدید همواره مفاهیم جدید در رابطه با آن ظهور می‌کنند ما در این بخش مفاهیم پایه ای داکر را بررسی خواهیم کرد توجه داشته باشید که این مفاهیم در سایر سیستم های مدیریتی کانتیر نیز تا حدود زیادی صدق می کند.

 

 1. Docker Host یا Host
  هاستی که داکر بر روی آن نصب می شود را هاست داکر می گویند. این هاست می تواند یک سرور فیزیکی، سرور مجازی، کامپیوتر شخصی، یک ماشین مجازی در EC2 یا Azure و... باشد.

 2. Docker Engine
  با نصب داکر Engine که هسته اصلی داکر می باشد مدیریت کانتیر ها و موارد وابسته به آن بر روی هاست فراهم می شود.

 3. Docker CLI
  یک رابطه خط فرمان می باشد که با استفاده از آن می توان به Docker Engine متصل شد و به مدیریت کانتینرها و موارد وابسته به آن پرداخت.

 4. Image 
  Imageها همان الگوها هستند زمانی که شما بخواهید بر روی یک هاست داکر یک کانتیر ایجاد کنید باید آن را از یک Image ایجاد کنید. در مقایسه با زیرساخت مجازی Imageها همانند Templateها هستند هزاران Image هم اکنون در مخازن آنلاین برای سیستم عامل ها و اپلیکیشن های متفاوت وجود دارند.

 5. Container 
  کانتیر در واقع یک واحد اجرایی می‌باشد که از روی Image ساخته می‌شود در مقایسه با زیرساخت های مجازی کانتیر همانند ماشین مجازی می باشد. می توان بر روی یک هاست داکر چندین کانتیر ایجاد کرد. عملیاتی همچون Stop ،Start و Restart را می توان بر روی کانتیرها اجرا کرد.

 6. Registry 
  Registry محلی برای نگهداری Imageها می‌باشد. معروفترین Registry تا به امروز Docker Hub می باشد که هزاران Image بر روی آن قرار دارد. این Registry متعلق به شرکت داکر می باشد شما می توانید با ابزارهای فراهم شده توسط داکر یک Registry در Docker Hub ایجاد کنید و ایمیچ های خود را به صورت عمومی یا خصوصی در آن قرار دهید همچنین امکان ایجاد رجیستری محلی نیز وجود دارد.

 

01 Getting Started with Containers Part 20

 

نرم افزار Docker به دو صورت (Community Edition(CE و (Enterprise Edition(EE ارائه می‌شود. نسخه‌ی CE به صورت مجانی بوده و نسخه EE پولی می باشد در جدول زیر تفاوت های این دو نسخه را مشاهده کنید.


02 Getting Started with Containers Part 20


شرکت داکر برای ارائه به روز رسانی های Docker از دو کانال Stable و Edge استفاده می‌کند کانال Edge به روز رسانی ها را به صورت ماهانه ارائه می دهد و فقط برای نسخه CE در دسترس می‌باشد. کانال Stable به روز رسانی ها را به صورت فصلی ارائه می‌دهد و برای دو نسخه CE و EE در دسترس می‌باشد به جدول زیر توجه کنید.


03 Getting Started with Containers Part 20


Docker بر روی سیستم عامل های متفاوت قابل نصب و اجرا می باشد. جدول زیر نسخه های ارائه شده برای سیستم عامل های متفاوت را نمایش می دهد.


04 Getting Started with Containers Part 20


در قسمت بعد، به چگونگی نصب و راه اندازی Docker در محیط سیستم عامل CentOS، مطالبی را خدمت شما عرض خواهیم کرد. با ما همراه باشید...

 

 

 لینک های مرتبط با این مقاله:

 1. شروع کار با کانتینر ها (قسمت اول) – آشنایی با کانتینر ها
 2. شروع کار با کانتینر ها (قسمت سوم) – نصب داکر بر روی CentOS
 3. شروع کار با کانتینر ها (قسمت چهارم) – نصب داکر بر روی ویندوز سرور 2016
 4. شروع کار با کانتینر ها (قسمت پنجم) – نصب داکر بر روی Windows 10
 5. شروع کار با کانتینر ها (قسمت ششم) – ایجاد اولین کانتینر
 6. شروع  کار با کانتینر ها (قسمت هفتم) – مدیریت کانتینر ها
 7. شروع کار با کانتینر ها (قسمت هشتم) – مدیریت ایمیج ها
 8. شروع کار با کانتینر ها (قسمت نهم) – ذخیره داده ها با استفاده از Volume ها