x
تبلیغات

 

به منظور تست و بررسی VMware vCenter در محیط خانه، به حداقل دو سرور میزبان مجازی ESXi و یک vCenter Server نیاز دارید. همچنین به منظور پیاده سازی این سناریو می توانید از VMware Workstation Pro و یا VMware Workstation Player استفاده کنید (جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت های میان دو ابزار VMware Workstation Pro و VMware Workstation Player، اینجا را کلیک کنید.). با در نظر گرفتن این موارد، می تواند اکثر سناریوهای مرتبط با محصولات خانواده vSphere را در محیط خانه به انجام برسانید. در این مقاله قصد داریم به چگونگی پیاده سازی این سناریو بپردازیم.

 

نکته: با دریافت ESXi و vCenter Server و یا vCenter Appliance، از سایت شرکت VMware، امکان تست آنها برای مدت 60 روز وجود دارد. در این مدت 60 روزه، تمامی امکانات موجود در این محصولات، در اختیارتان قرار می گیرد و در پایان این زمان نیز، می توانید آزمایشگاه خود را از ابتدا ایجاد کنید.


پیش نیازهای سخت افزاری جهت پیاده سازی آزمایشگاه تست و بررسی VMware vSphere در خانه

اولین پیشنیاز آنست که مطمئن شوید پردازشگر و مادربورد سیستم شما از زیر ساخت مجازی سازی (Virtualization) پشتیبانی می نماید یا خیر. در شکل زیر می توانید تصویری از محیط BIOS رایانه اینجانب را مشاهده کنید. همانطور که مشاهده می کنید، این رایانه از قابلیت Intel VT-x پشتیبانی می نماید و در حال حاضر در حالت فعال قرار دارد. وجود چنین قابلیتی بسیار حیاتی بوده و امکان ایجاد ماشین های مجازی برای سیستم عامل های 64 بیتی را در اختیارتان می گذارد. اگر چنانچه از پردازشگرهای شرکت AMD استفاده می کنید، می بایست از وجود قابلیت AMD-V و فعال بودن آن، اطمینان حاصل کنید. 

 

1

 

حداقل میزان RAM مورد نیاز می بایست 20 گیگابایت در نظر گرفته شود (این مقدار تنها برای نصب یک ESXi Server و یک vCenter Server کاربرد دارد. میزان فضای RAM مورد نیاز برای ESXi می بایست حداقل 8 گیگابایت و میزان فضای RAM مورد نیاز برای vCenter Server، می بایست 10 گیگابایت در نظر گرفته شود. از این رو، اگر چنانچه می خواهید حداقل از دو ESXi Server استفاده کنید، می بایست حداقل 32 گیگابایت RAM در اختیار داشته باشید.) و حداقل پردازشگر نیز می بایست Intel Core i5 باشد. همچنین می بایست از دو هارد دیسک با حداقل حجم 128 گیگابایت برای هارد دیسکی از نوع SSD (جهت نصب سیستم عامل Windows) و 1 ترابایت از نوع SATA (جهت محل قرارگیری اطلاعات مرتبط با ماشین های مجازی مورد نیاز)، کمک بگیرید. هر چقدر بتوانید به این پیشنیازهای سخت افزاری بی افزاید، بدیهیست عملکرد بهتری را نیز تجربه خواهید نمود. در شکل زیر می توانید مشخصات سخت افزاری رایانه ایی که می خواهیم عملیات نصب و راه اندازی آزمایشگاه را برای شما به نمایش بگذاریم، مشاهده کنید:

 

2


دانلود نرم افزارهای مورد نیاز

از آنجایی که به دلایل تحریمی، شرکت VMware امکان دانلود نرم افزارهای خود را به کاربران کشور عزیزمان مسدود نموده است، لذا با مراجعه به سایت های ایرانی گوناگون، می توانید براحتی این کار را به انجام برسانید. توجه داشته باشید که این مقاله بر اساس ESXi نسخه 6.5 و vCenter Server Appliance و یا به اختصار VCSA نسخه 6.5 بنا نهاده شده است.

 

نکته: در این مقاله از آخرین نسخه (12.5.7) مرتبط با VMware Workstation Pro استفاده شده است.


مراحل نصب ESXi

از آنجایی که می خواهیم ESXi را در درون VMware Workstation Pro نصب و راه اندازی نماییم، عملا از قابلیت ساختار مجازی سازی تو در تو و یا Nested Virtualization استفاده خواهیم نمود.

 

نکته: به منظور بالا بردن عملکرد ماشین های مجازی مورد نیاز و از آنجایی که محل ذخیره سازی آنها بر روی هارد دیسکی از نوع SATA می باشد، فعالیت زیر را به انجام برسانید:

 

70

 

0 1

 

مراحل زیر را جهت نصب ESXi به انجام برسانید:

 

1

 

2

 

3

 

4 1

 

5

 

6 1

 

7

 

8

 

9 1

 

10

 

به منظور ایزوله نمودن ساختار راه اندازی شده با دیگر زیر ساخت های موجود، تنظیمات زیر را بر روی VMware Workstation Pro به انجام برسانید:

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

16

 

به منظور بالا بردن عملکرد ماشین مجازی ایجاد شده، اقدامات زیر را به انجام برسانید:

 

17

 

18

 

در صورت نیاز به ایجاد دو سرور ESXi، مراحل فوق را مجددا تکرار کنید. در این صورت شاهد رخداد زیر خواهیم بود:

 

19

 

حال در این مرحله اقدام به اجرای ماشین مجازی مورد نظر (به دلیل عدم کاهش در عملکرد عملیات نصب، پیشنهاد می گردد که عملیات را به صورت یک به یک انجام دهید) نموده و سپس مراحل نصب را پی می گیریم:

 

20

 

21

 

22

 

23

 

24

 

25

 

26

 

27

 

28

 

29

 

30

 

31

 

32

 

در این مرحله، سرور مورد نظر به صورت خودکار ری استارت می گردد. بعد از بالا آمدن موفقیت آمیز آن، می بایست با فشردن دگمه F2 و سپس وارد کردن رمز عبوری که در هنگام نصب آن وارد کرده اید، اقدام به تغییر آدرس IP آن کنید. در مثال زیر، آدرس 192.168.200.10 برای ESXi Server مورد نظر انتخاب شده است. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

33

34

 

35

 

36

 

37

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

38

 

به منظور اعمال تغییرات، دگمه Esc را بفشارید. با انجام این کار پنجره زیر ظاهر می گردد:

 

39

 

به منظور تایید عملیات تغییر آدرس IP، عبارت y را تایپ کنید. بدین ترتیب عملیات نصب ESXi Server به اتمام خواهد رسید. حال می بایست ESXi Server دوم را نیز دقیقا مانند مراحل فوق نصب و راه اندازی نمایید؛ با این تفاوت که برای آن، آدرس 192.168.200.11 را در نظر بگیرید.

 

مراحل نصب vCenter Server Appliance

در این مرحله می خواهیم به نصب vCenter Server Appliance و یا به اختصار VCSA بپردازیم. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

نکته: اگر چنانچه فایل ISO مرتبط با VCSA را در اختیار دارید، ابتدا می بایست آن را Mount نموده (در تصاویر زیر می توانید چگونگی انجام این کار را در Windows 8.1 مشاهده کنید) و سپس اقدام به استخراج فایل ovf. از درون آن کنید:


40

 

41

 

اگر چنانچه کماکان از Windows 7 استفاه می کنید، می توانید ابتدا با استفاده از نرم افزار WinRAR، اقدام به از فشردن خارج کردن فایل ISO مورد نظر نموده و سپس فایل ovf. مذکور را از درون آن خارج نمایید.

 

42

 

43

 

45 1

 

44 1

 

44 2

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، در این مرحله می بایست وسعت پیاده سازی زیر ساخت مجازی سازی خود را مشخص نموده تا بدین ترتیب، منابع سخت افزاری مناسبی از سوی ویزارد مورد نظر برای ماشین مجازی مرتبط با VCSA در نظر گرفته شود. بدیهیست بعد از انجام عملیات Import، امکان تغییر در منابع سخت افزاری پیکربندی شده وجود دارد.

 

44 3

 

در مرحله فوق و مراحل بعد از آن، می بایست تنظیمات اولیه مرتبط با ماشین مجازی مورد نظر را به انجام برسانید.

 

44 4

 

مرحله بالا شامل انتخاب رمز عبور برای دسترسی از طریق Web برای کاربر این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید می باشد.

 

44 5

 

مرحله بالا شامل انتخاب رمز عبور برای کاربر root جهت دسترسی کنسولی به ماشین مجازی مورد نظر می باشد.

 

44 6

 

اگر تمایلی به ارسال اطلاعات مرتبط با نحوه استفاده شما از زیر ساخت مجازی سازی مبتنی بر VMware را به شرکت VMware ندارید، گزینه False را در مرحله بالا انتخاب کنید.

 

44 7

 

اگر چنانچه بخواهید از طریق کنسول دستوری VCSA، اقدام به دسترسی به منابع موجود در شبکه از طریق ذکر نام آنها نمایید، می بایست فیلدهای موجود در مرحله قبل را بر اساس نیاز خود پر کنید. به عنوان مثال، اگر چنانچه می خواهید اقدام به ping نمودن آدرس ping server01 را نمایید، بر اساس اطلاعات در نظر گرفته شده در فیلد های فوق، به صورت خودکار عبارت pb.local به انتهای نام server01 متصل شده و سپس عملیات resolve آن به آدرس IP رخ خواهد داد.

 

بعد از حصول اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده در مراحل قبل، به منظور آغاز عملیات Import، بر روی دگمه Import کلیک کنید. انجام این کار منجر به نمایش پنجره زیر می گردد:

 

44 8

 

توجه داشته باشید که بعد از انجام موفقیت آمیز عملیات import، ماشین مجازی مورد نظر به صورت خودکار روشن می گردد. لذا می بایست بعد از روشن شدن آن، اقدام به انجام پیکربندی های لازم در نرم افزار VMware Workstation در خصوص کارت شبکه آن صورت پذیرد.

 

در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات نصب و پیکربندی VCSA، با رخداد زیر مواجه خواهید شد:

 

106

 

اگر چنانچه مایل به تغییر تنظیمات اولیه VCSA از قبیل تغییر رمز عبور مرتبط با کاربر root و یا تنظیمات مرتبط با شبکه هستید، دگمه F2 را فشرده، رمز عبور فعلی کاربر root را که در مراحل اولیه نصب آن را مشخص نموده اید، وارد کرده و سپس تنظیمات مورد نظر خود را تغییر دهید.

 

حال می توانید با اتصال به آدرس IP اختصاص داده شده به VCSA، اقدام به پیکربندی نهایی آن نمایید. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

101

 

102

 

بعد از انجام عملیات احراز هویت از طریق کاربر root، مدت زمانی قابل توجه به طول خواهد انجامید تا عملیات نصب با موفقیت به اتمام رسد. در این صورت با رخداد زیر مواجه خواهید شد:

 

107

 

با کلیک بر روی دگمه Close، با صحفه زیر مواجه می شوید. در این صفحه، با حساب کاربری root و رمز عبوری که در هنگام پیکربندی اولیه VCSA انتخاب نموده اید، به VCSA لاگین کنید. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

108

 

109