x
تبلیغات

 

به منظور تست و بررسی VMware vCenter در محیط خانه، به حداقل دو سرور میزبان مجازی ESXi و یک vCenter Server نیاز دارید. همچنین به منظور پیاده سازی این سناریو می توانید از VMware Workstation Pro و یا VMware Workstation Player استفاده کنید (جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت های میان دو ابزار VMware Workstation Pro و VMware Workstation Player، اینجا را کلیک کنید.). با در نظر گرفتن این موارد، می تواند اکثر سناریوهای مرتبط با محصولات خانواده vSphere را در محیط خانه به انجام برسانید. در این مقاله قصد داریم به چگونگی پیاده سازی این سناریو بپردازیم.

 

نکته: با دریافت ESXi و vCenter Server و یا vCenter Appliance، از سایت شرکت VMware، امکان تست آنها برای مدت 60 روز وجود دارد. در این مدت 60 روزه، تمامی امکانات موجود در این محصولات، در اختیارتان قرار می گیرد و در پایان این زمان نیز، می توانید آزمایشگاه خود را از ابتدا ایجاد کنید.


پیش نیازهای سخت افزاری جهت پیاده سازی آزمایشگاه تست و بررسی VMware vSphere در خانه

اولین پیشنیاز آنست که مطمئن شوید پردازشگر و مادربورد سیستم شما از زیر ساخت مجازی سازی (Virtualization) پشتیبانی می نماید یا خیر. در شکل زیر می توانید تصویری از محیط BIOS رایانه اینجانب را مشاهده کنید. همانطور که مشاهده می کنید، این رایانه از قابلیت Intel VT-x پشتیبانی می نماید و در حال حاضر در حالت فعال قرار دارد. وجود چنین قابلیتی بسیار حیاتی بوده و امکان ایجاد ماشین های مجازی برای سیستم عامل های 64 بیتی را در اختیارتان می گذارد. اگر چنانچه از پردازشگرهای شرکت AMD استفاده می کنید، می بایست از وجود قابلیت AMD-V و فعال بودن آن، اطمینان حاصل کنید. 

 

1

 

حداقل میزان RAM مورد نیاز می بایست 20 گیگابایت در نظر گرفته شود (این مقدار تنها برای نصب یک ESXi Server و یک vCenter Server کاربرد دارد. میزان فضای RAM مورد نیاز برای ESXi می بایست حداقل 8 گیگابایت و میزان فضای RAM مورد نیاز برای vCenter Server، می بایست 10 گیگابایت در نظر گرفته شود. از این رو، اگر چنانچه می خواهید حداقل از دو ESXi Server استفاده کنید، می بایست حداقل 32 گیگابایت RAM در اختیار داشته باشید.) و حداقل پردازشگر نیز می بایست Intel Core i5 باشد. همچنین می بایست از دو هارد دیسک با حداقل حجم 128 گیگابایت برای هارد دیسکی از نوع SSD (جهت نصب سیستم عامل Windows) و 1 ترابایت از نوع SATA (جهت محل قرارگیری اطلاعات مرتبط با ماشین های مجازی مورد نیاز)، کمک بگیرید. هر چقدر بتوانید به این پیشنیازهای سخت افزاری بی افزاید، بدیهیست عملکرد بهتری را نیز تجربه خواهید نمود. در شکل زیر می توانید مشخصات سخت افزاری رایانه ایی که می خواهیم عملیات نصب و راه اندازی آزمایشگاه را برای شما به نمایش بگذاریم، مشاهده کنید:

 

2


دانلود نرم افزارهای مورد نیاز

از آنجایی که به دلایل تحریمی، شرکت VMware امکان دانلود نرم افزارهای خود را به کاربران کشور عزیزمان مسدود نموده است، لذا با مراجعه به سایت های ایرانی گوناگون، می توانید براحتی این کار را به انجام برسانید. توجه داشته باشید که این مقاله بر اساس ESXi نسخه 6.5 و vCenter Server Appliance و یا به اختصار VCSA نسخه 6.5 بنا نهاده شده است.

 

نکته: در این مقاله از آخرین نسخه (12.5.7) مرتبط با VMware Workstation Pro استفاده شده است.


مراحل نصب ESXi

از آنجایی که می خواهیم ESXi را در درون VMware Workstation Pro نصب و راه اندازی نماییم، عملا از قابلیت ساختار مجازی سازی تو در تو و یا Nested Virtualization استفاده خواهیم نمود.

 

نکته: به منظور بالا بردن عملکرد ماشین های مجازی مورد نیاز و از آنجایی که محل ذخیره سازی آنها بر روی هارد دیسکی از نوع SATA می باشد، فعالیت زیر را به انجام برسانید:

 

70

 

0 1

 

مراحل زیر را جهت نصب ESXi به انجام برسانید:

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

به منظور ایزوله نمودن ساختار راه اندازی شده با دیگر زیر ساخت های موجود، تنظیمات زیر را بر روی VMware Workstation Pro به انجام برسانید:

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

16

 

به منظور بالا بردن عملکرد ماشین مجازی ایجاد شده، اقدامات زیر را به انجام برسانید:

 

17

 

18

 

در صورت نیاز به ایجاد دو سرور ESXi، مراحل فوق را مجددا تکرار کنید. در این صورت شاهد رخداد زیر خواهیم بود:

 

19

 

حال در این مرحله اقدام به اجرای ماشین مجازی مورد نظر (به دلیل عدم کاهش در عملکرد عملیات نصب، پیشنهاد می گردد که عملیات را به صورت یک به یک انجام دهید) نموده و سپس مراحل نصب را پی می گیریم:

 

20

 

21

 

22

 

23

 

24

 

25

 

26

 

27

 

28

 

29

 

30

 

31

 

32

 

در این مرحله، سرور مورد نظر به صورت خودکار ری استارت می گردد. بعد از بالا آمدن موفقیت آمیز آن، می بایست با فشردن دگمه F2 و سپس وارد کردن رمز عبوری که در هنگام نصب آن وارد کرده اید، اقدام به تغییر آدرس IP آن کنید. در مثال زیر، آدرس 192.168.200.10 برای ESXi Server مورد نظر انتخاب شده است. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

33

34

 

35

 

36

 

37

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

38

 

به منظور اعمال تغییرات، دگمه Esc را بفشارید. با انجام این کار پنجره زیر ظاهر می گردد:

 

39

 

به منظور تایید عملیات تغییر آدرس IP، عبارت y را تایپ کنید.

 

بدین ترتیب عملیات نصب ESXi Server به اتمام خواهد رسید. حال می بایست ESXi Server دوم را نیز دقیقا مانند مراحل فوق نصب و راه اندازی نمایید؛ با این تفاوت که برای آن، آدرس 192.168.200.11 را در نظر بگیرید.

 

مراحل نصب vCenter Server Appliance

در این مرحله می خواهیم به نصب vCenter Server Appliance و یا به اختصار VCSA بپردازیم. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

نکته: اگر چنانچه فایل ISO مرتبط با VCSA را در اختیار دارید، ابتدا می بایست آن را Mount نموده (در تصاویر زیر می توانید چگونگی انجام این کار را در Windows 8.1 مشاهده کنید) و سپس اقدام به استخراج فایل ovf. از درون آن نمایید:


40

 

41

 

اگر چنانچه کماکان از Windows 7 استفاه می کنید، می توانید ابتدا با استفاده از نرم افزار WinRAR، اقدام به از فشردن خارج کردن فایل ISO مورد نظر نموده و سپس فایل ovf. مذکور را از درون آن خارج نمایید.

 

42

 

43

 

44

 

45

 

46

 

 

47

 

48

 

حال در این مرحله می بایست ماشین مجازی ایجاد شده را روشن کنیم. بدین منظور کافیست:

 

49

 

50

 

بعد از اتمام عملیات نصب، به منظور اختصاص رمز عبور به کاربر root، کافیست بعد از فشردن دگمه F12، طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

51

 

52

 

53

 

حال به منظور اختصاص آدرس IP، دگمه F2 را فشرده و طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

 

54

 

55

 

56

 

57

 

58

 

59

 

60

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

61

 

حال می توانید با اتصال به آدرس IP اختصاص داده شده به VCSA، اقدام به پیکربندی نهایی آن نمایید. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

62

 

63

 

64

 

65