x
تبلیغات

قطعا شنیده اید که نرخ رشد تکنولوژی بطور غیر قابل پیش بینی و بی سابقه ای شتاب گرفته است. در همین راستا مجمع جهانی اقتصاد در گزارش خود در خصوص شغل های آینده اذعان کرده است، دنیا در حال ورود به انقلاب صنعتی چهارم می باشد.


تحولات در زمینه های متنوع قبلی مانند هوش مصنوعی و آموزش ماشینی، رباتیک، فناوری نانو، پرینتر های سه بعدی و ژنتیک و بیوتکنولوژی همگی ساخته و پرداخته شده اند تا یکدیگر را تقویت کنند. بطور میانگین، تا سال 2020، بیش از یک سوم هسته مهارت های مطرح شده مجموعه ای از بیشترین شغل های متشکل از مهارت هایی خواهند بود که امروزه هنوز با قطعیت بعنوان شغل مطرح نیستند.


کلید بقاء این انقلاب صنعتی هدایت آن می باشد. که آن هم به دو مؤلفه کلیدی در کسب و کارهای چالاک نیاز دارد: آگاهی از تکنولوژی های مخرب و برنامه ریزی برای توسعه استعدادهایی که میتوان آنها را بیشتر ایجاد کرد.


10 فناوری که تا سال 2025 اقتصاد جهانی را دگرگون خواهند کرد

 

برای بسیاری از فناوری های نوظهور در خیلی از زمینه ها، چالش نگهداری و حفاظت از آن وجود دارد. هر پیشرفتی با عنوان "حرکت بزرگ بعدی" ثبت شده است. بر اساس گزارشات منتشر شده از موسسه جهانی مک کینزی و متخصصان Pluralsight، لیستی مشتمل بر 10 فناوری که انقلاب صنعتی بر مبنای آنها بوقوع خواهد پیوست، جمع آوری شده است. بر اساس نوشته این موسسه، "هر تکنولوژی نوظهوری قادر به تغییر کسب و کارها و چشم انداز جامعه نخواهد بود – اما برخی از آنها واقعا پتانسیل دگرگرونی وضع موجود مانند تغییر شیوه کار و زندگی مردم، و تنظیم مجدد ارزش ها را دارا می باشند." 

 

01 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution

1- اینترنت سیار

واسط های کاربری، فرمت ها، حسگرها و برنامه های کاربردی مانند تجهیزات محاسبات سیار متصل به شبکه اینترنت. تا سال 2025 تکامل خواهند یافت، و اتصال تلفن های همراه می تواند در دسترس بیش از4.3 میلیارد انسان قرار گیرد.

02 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution

2- هوش مصنوعی

ماشین های آموزش دهنده و رابط های کاربری مانند گفتاری و فناوری تشخیص رفتار، موجب پیشرفت در راستای بالا بردن بهره وری خواهد شد و یا کلا موجب حذف بخشی از دانش کاری می شوند.

 03 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution

 3- واقعیت مجازی تکامل یافته

گلدمن ساکس شرط بندی کرده است که صنعت واقعیت مجازی تا سال 2025 به یک بازار 80 میلیارد دلاری تبدیل شده – ارزش این بازار در حال حاضر 7 میلیارد دلار می باشد. زیر ساخت های فناوری اطلاعات منقلب شده و اکو سیستم نرم افزارهای کاربردی بطور یکسان برای مصرف کنندگان و تجارت های بزرگ تشکیل خواهد شد.

 04 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution  

4- فناوری ابری

یکی از بزرگترین شعارهای دهه اخیر که آینده را تحت تأثیر قرار خواهد داد این است که، تقریبا تمام سرویس های حوزه it و برنامه های کاربردی تحت وب از طریق شبکه ابری به شرکت های بیشتری برای استفاده عمومی از این تکنولوژی جهت بهبود امنیت سایبری قابل ارائه خواهد بود.

 05 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution  

5- اینترنت از اشیاء

بیش از 15 میلیارد دستگاه هم اکنون به اینترنت متصل هستند – که تخمین زده می شود تا سال 2025 تعداد آنها به 78 میلیارد برسد. سازمان ها برای امن سازی محصولات، سیستم ها، تجهیزات و حتی مردم، از سیستم های تشخیص چهره استفاده خواهند کرد.

 

 06 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution

 6-رباتیک پیشرفته

پیشرفت های حاصل در هوش مصنوعی، چشم الکترونیکی، حسگرها، موتورها، هیدرولیک، متالوژی، مسیر تولید و ارائه خدمات را تغییر خواهند داد، و موج رشد استعداد های فنی در ایجاد، راهبری و نگهداری ربات های پیشرفته بوقوع خواهد پیوست.

 07 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution

 7- فناوری بیومتریک

بررسی های اخیر متخصصان امنیتی نشان از این دارد که 72 درصد از کمپانی ها برنامه ریزی کرده اند که تا سال 2025 از کلمات عبور سنتی خلاص شوند. این بدین معناست که تمایل به سرویس های احراز هویت جدید مانند چهره، صدا، چشم، دست و امضاء الکترونیک رو به افزایش است.

 08 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution  

8- پرینترهای سه بعدی

پرینترهای سه بعدی ابری بطور بی سابقه ای می تواند سفارشی سازی در سطح انبوهی را مقدور ساخته و بطور چشمگیری هزینه های زنجیره تأمین تولید را کاهش دهد و برآورد اقتصادی را تا سال 2025 از 230 میلیارد دلار به 550 میلیارد دلار بصورت سالانه میسر سازد.

 

 09 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution

 9-ژنتیک

تکنولوژی مهندس ژنتیک با رایانه های پردازشگر پر سرعت، رشد خواهد یافت. فناوری های مرتبط با DNA و آنالیزهای پیشرفته باعث بهبود تولیدات کشاورزی، کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی و بالا رفتن امید به زندگی در انسان ها خواهد شد.

 10 Technology in 2025 Prepare your workforce for the fourth industrial revolution

 10- Blockchain

Blockchain قراردادی کارآمد، امن و با تراکنش بالا که از آن استفاده تجاری خواهد شد، از شناخته شده ترین ها در زمینه پول مجازی بیت کوین می باشد، در این راستا، گزارشات اخیر نشان می دهند که 64 مورد استفاده متفاوت از Blockchain از میان 200 کمپانی صورت گرفته است.

 

  

محاسبات کوانتومی

برنامه و تطبیق محاسبات کوانتومی نامشخص است، اما فناوری فراتر از انتظار در حال حرکت است. پیش بینی آزمایشگاه هوش مصنوعی کوانتومی گوگل این است که تکنولوژی های کوچک کوانتومی در 5 سال آینده تجاری شده و باعث افزایش سود آوری، کاهش هزینه ها و نیاز کمتر به سرمایه گذاری در زیر ساخت موسسات تجاری خواهند شد.

نیروی کار در سال 2025: نیاز به سرمایه گذاری در آموزش

این فناوری ها می توانند مزایای زیادی برای خیلی از کمپانی ها داشته باشند – اما همچنان چالش های بزرگی را نیز ایجاد خواهند کرد. گزارش مک کینزی شامل پیشنهاداتی جهت آمادگی در برابر آن چالش ها می باشد، تأکید بر پیش بینی نیازهای آینده از طریق آموزش کارکنان: "ماهیت کار تغییر خواهد کرد، و آن نیاز به آموزشی قوی و بازآموزی برنامه ها را می طلبد."

 

مجمع جهانی اقتصاد موافق است: "تقریبا در میان همه صنایع، تأثیر فناوری و دیگر تغییرات مختصر شده به ماندگاری کارکنان، مجموعه ی مهارت های موجود و ... . استعداد مدیریت، نحوه رهبری جریان تغییرات در کمبود منابع خواهد بود مگر اینکه تصمیم به توسعه آن بگیریم. موسسات تجاری نیاز خواهند داشت تا توسعه استعداد را تثبیت کرده و در آینده نیروی انسانی استراتژی و مرکزی برای رشد خود قرار دهند. بنگاه های اقتصادی نمی توانند بیشتر مصرف کنندگان منفعلی در برابر سرمایه های انسانی باشند. لازم است نگرش جدیدی را جهت مواجه شدن با نیازهای استعدادهایشان اتخاذ نمایند."