x
تبلیغات

 

دسترسی به فایل‌های ذخیره شده از طرق مختلف مانند گوشی‌های هوشمند موبایل‌، تبلت‌، لپ‌تاپ و هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، امکان‌پذیر است‌.

 

همچنین شما می‌توانید فایل‌های مورد نظر خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و با هم روی فایل‌ها کار کنید‌.

 

cloud


بارها برای همه ما اتفاق افتاده است که در جایی هستیم و نیاز مبرم به فایل‌های کاری‌، اسناد و جزواتی داریم که همراه ما نیست‌ و ما آنها را در هارد کامپیوتر خانه یا نوت بوک جا گذاشته‌ایم و آرزو می‌کنیم ای کاش این فایل‌ها را همراه خود داشتیم.

 

این آرزو چند‌سالی است که به واقعیت پیوسته است؛ یعنی افراد مختلف در سرا‌سر دنیا با استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری یا cloud sharing این امکان را برای خود فراهم کرده‌اند که در هر زمان و مکانی که هستند با استفاده از اینترنت به فایل‌های خود دسترسی داشته باشند.

 

دسترسی به فایل‌های ذخیره شده از طرق مختلف مانند گوشی‌های هوشمند موبایل‌، تبلت‌، لپ‌تاپ و هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، امکان‌پذیر است‌. همچنین شما می‌توانید فایل‌های مورد نظر خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و با هم روی فایل‌ها کار کنید‌. محدودیتی در فرمت فایل برای ذخیره‌سازی ندارید و می‌توانید هر نوع فایلی را در cloud sharing ذخیره کنید.

 

نکته حائز اهمیتی که در cloud sharing وجود دارد این است که دیگر نگرانی برای از دست رفتن اطلاعات بر اثر خرابی هارد یا انواع و اقسام ویروس‌ها وجود ندارد؛ چرا که در یک فضای ذخیره‌سازی ابری به صورت دوره‌ای و منظم بکاپ‌گیری صورت می‌گیرد و همچنین دیتا‌سنترهایی که این قابلیت را برای کاربران خود فراهم می‌کنند دارای بالاترین تکنولوژی‌های امنیتی برای مقابله با انواع و اقسام حملات و ویروس‌ها هستند.

 

 

سرویس‌های قابل ارائه در فضای ابری

 

در مبحث Clouding یا فضای ابری‌، سرویس‌های مختلفی قابل ارائه است که تنها یکی از این سرویس‌ها‌، ارائه فضای ذخیره‌سازی یا cloud sharing است. از دیگر سرویس‌های قابل ارائه‌، PAAS است که در آن کاربران می‌توانند بدون نیاز به تهیه سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز، برنامه‌نویسی کنند و به توسعه نرم‌افزاری خاصی بپردازند. همانطور که اشاره شد سرویس‌های مختلفی برای ارائه به کاربران در فضای ابری وجود دارد که این خدمات با پیشرفت تکنولوژی به تعداد آنها افزوده می‌شود.

 

شرکت‌های زیادی در جهان مشغول عرضه خدمات cloud sharing به افراد و سازمان‌ها هستند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Dropbox
  • Google drive
  • Microsoft One drive
  • icloud

 

برای اینکه بتوانیم از این فضای ابری استفاده کنیم باید در شرکت مورد نظر حساب کاربری باز کنیم. این کار به صورت رایگان امکان‌پذیر است. زمانی که ما حساب کاربری خود را در هر کدام از این شرکت‌ها می‌سازیم فضای رایگانی در اختیار ما قرار می‌دهند. مثلا زمانی که در Google drive یا one drive حساب کاربری می‌سازیم به صورت رایگان 15 گیگابایت به ما فضای ذخیره‌سازی رایگان اختصاص می‌دهند. اگر نیاز به فضای ذخیره‌سازی بیشتری دارید باید حساب کاربری خود را از حالت رایگان به حالت premium ارتقا دهید که این کار با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه امکان‌پذیر خواهد بود.

 

 

جزوات خود را آنلاین مشاهده کنید

 

شما می‌توانید کلیه دست‌نوشته‌ها و جزوات خود را تحت‌ نرم‌افزار microsoft OneNote به صورت یک دفترچه الکترونیکی در‌آورده و محل ذخیره آن را در One drive قرار دهید.‌ از این پس در هر زمان و مکانی می‌توانید به جزوات خود به‌وسیله اینترنت دسترسی داشته باشید. از قابلیت‌های دیگری که این شرکت‌ها به کاربران خود ارائه می‌کنند اپلیکیشنی است که با نصب آن روی سیستم یا موبایل و تبلت خود‌، فضایی مانند درایو‌هارد‌دیسکتان را برای شما فراهم می‌آورد و شما به راحتی می‌توانید فایل‌هایتان را در آن ذخیره کنید. در گوشی‌های موبایل هم شما با تنظیم کردن حساب کاربری گوگل این امکان را برای خود فراهم می‌کنید که کلیه عکس‌ها و فیلم‌هایی که می‌گیرید بلافاصله در فضای اختصاص داده به شما ذخیره شود. فقط مواظب پهنای باند مصرفی خود از این طریق باشید. شرکت اپل با icloud تمامی امکانات بالا را برای کاربران خود فراهم می‌کند. علاوه بر آن شما با icloud قابلیت کنترل گوشی همراه خود را دارید و می‌توانید از راه دور عکس و فیلم‌، نوت‌ها، یاد‌آوری‌ها‌، پیام‌های ایمیل و بسیاری از امکانات دیگر را چک کنید.

 

منبع: فرهیختگان آنلاین