x
تبلیغات

 

قبل از اینکه به نحوه بروزرسانی نسخه IOS سوئیچ های Cisco بپردازیم، لازم است به معرفی مزایای تکنولوژی stack اشاره نمائیم.

 

01 IOS Cisco Stack Upgrade


• ۳۲ گیگابیت پهنای باند:


هنگامیکه سوئیچ ها را stack می کنید، در واقع بین سوئیچ ها ۳۲ گیگابیت پهنای باند Full-duplex خواهید داشت و مطمئنا این پهنای بسیار بالاتر از اتصال های ۱۰۰/۱۰۰۰ و حتی اتصال های G۱۰ می باشد. پس با استفاده از stack پهنای باند به مراتب بیشتری دارید.


• مدیریت:


وقتی از فناوری stack استفاده می کنید تمام سوئیچ های متصل را از یک کنسول مدیریت می کنید. در واقع شما یک IP برای مدیریت و یک فایل تنظیمات (Configuration file)خواهید داشت و این یعنی انجام تنظیمات، اعمال تغییرات و در کل مدیریت بسیار ساده تر.


کابل کشی


شما دیگر نیازی به کابل های شبکه یا فیبر نوری برای اتصال ندارید. هم پورت های بیشتری برای استفاده خواهید داشت و هم ارتباطات اصلی شما هیچ وقت به دلیل اشتباهات انسانی مختل نخواهند شد.


ظرفیتی معادل ۹ سوئیچ


شما با کابل stack و تکنولوژی Cisco StackWise می توانید تا ۹ سوئیچ را به هم متصل کنید و با آنها مانند اینکه فقط یک سوئیچ واحد هستند برخورد کنید. به عنوان مثال اگر چنانچه از سوئیچ های ۴۸ پورت 3570 استفاده کنید، سوئیچی با ظرفیت ۴۳۲ پورت ۱۰۰/۱۰۰۰ و ۱۸ پورت G۱۰ خواهید داشت! فوق العاده نیست؟ این قابلیت این امکان را به شما خواهد داد بسته به نیاز خود سوئیچ بخرید و هنگام افزایش تعداد کاربران یا اتصال ها، به سادگی سوئیچ دیگری اضافه کنید.


سوئیچ هایی با قابلیتHot plug


شما قادر خواهید بود هر زمانی که نیاز بود نسبت به حذف یا اضافه نمودن عضو جدید به سوئیچ هایتان اقدام کنید، بدون اینکه مشکلی در کارکرد سوئیچ ها پیش بیاید. یعنی فرض کنید ۵ سوئیچ ۳۷۵۰Cisco دارید که با فناوری stack به هم متصل شده اند و در حالت عملیاتی نیز هستند و نیاز دارید یکی از سوئیچ ها را از اتصال خارج کنید، بدون اینکه دچار مشکل جدی شوید به سادگی کافی است سوئیچ مورد نظر را یا خاموش کنید یا کابل stack آن را جدا کنید، آن سوئیچ از Stack memberشما خارج می شود، و یا سوئیچ دیگری را به سادگی متصل کنید، آن سوئیچ به عضوی از خانواده stack ما تبدیل می شود.


فناوری Stackwise Plus


این فناوری، انقلابی در فناوری Stackwise به حساب می آید. با استفاده از قابلیت های Local Switching و Destination Stripping می توانید از حداکثر پهنای باند موجود میان سوئیچ های مرتبط شده از طریق Stack، استفاده کنید. به منظور آشنایی با این فناوری ها، به تصویر زیر نگاه کنید:


02 IOS Cisco Stack Upgrade


• فناوری Destination strippingدر Cisco


در تکنولوژی Stackwise وقتی یک packet از یکی از اعضای stack وارد می شود (قسمت چپ تصویر بالا) آن packet از طریق اتصالات stack به تمامی اعضا منتقل خواهد شد، در واقع توسط Stack loopبین تمامی سوئیچ های عضو می چرخد و هر سوئیچ packet را کپی کرده و به سوئیچ بعدی میفرستد. حال فکر کنید packet از یکی از پورت های سوئیچ بالایی وارد شده و مقصدش پورت آخر سوئیچ دوم است (در قسمت چپ تصویر بالا آن پورت به صورت مربع آبی مشخص شده)، به دلیل اینکه فناوری Stackwise از Source strippingاستفاده می کند بدون در نظر گرفتن مقصد سوئیچ بالایی، آن را کپی و به سوئیچ وسطی منتقل می کند، و سوئیچ وسطی نیز بدون توجه به مقصد آن را کپی کرده و به سوئیچ پائینی میفرستد و در نهایت سوئیچ پائینی همین کار را تکرار می کند تا چرخه کامل شود، و بعد از آن سوئیچ وسطی تازه به مقصد packet میرسد و آن را از پورت مشخص شده خارج می کند. ولی در فناوری Stackwise plus به دلیل اینکه از قابلیت Destination stripping استفاده می شود اگر همین اتفاق بیافتد سوئیچ بالایی packet را کپی کرده و به سوئیچ وسطی میفرستد و چون مقصد آن سوئیچ است، سوئیچ وسطی چرخه را قطع می کند و فقط packet را از پورت مشخص شده خارج می کند.


به عکس زیر برای درک بهتر Local Switching توجه کنید:


03 IOS Cisco Stack Upgrade


• قابلیت local switching در stack wise plus


در تکنولوژی Stackwiseقابلیت Local switchingوجود ندارد، لذا (قسمت راست تصویر بالا) حتی اگر packet از یکی از سوئیچ های عضو وارد شود مقصدش یکی از پورت های همان سوئیچ باشد باید وارد چرخهStack شده و به تمامی سوئیچ های عضو ارسال شود. در حالی که در Stackwise plus به دلیل استفاده از Local switching زمانی که packet از یک سوئیچ وارد شود و مقصدش یکی از پورت های همان سوئیچ باشد دیگر به باقی اعضای Stack ارسال نخواهد شد. (قسمت چپ تصویر بالا).
قوانین استفاده از Stack در Cisco


• از نظر کلی ۳ نوع IOS مختلف Cisco وجود دارد که قابلیت های متفاوتی ارائه می کنند که عبارتند از:


• LAN Base
• IP Base
• IP Service


• شما نمی توانید چند نوع IOSدر یک Stackwiseداشته باشید، مثلا نمی توانید از سوئیچی با سیستم عاملLAN Base در کنار سوئیچی با سیستم عامل IP Serviceاستفاده کنید.
• لازمه استفاده از Stackwise Ciscoیکسان بودن ورژن تمامی سوئیچ های عضو است. اگر از ۱۲٫۴ استفاده می کنید، همهIOSها باید ۱۲٫۴ باشند. حتی Releaseآن ها نیز باید یکسان باشد.
• یک سوئیچ تنها یک Switch stack با یک عضو است که همیشه به عنوان Stack master عمل می کند.
• همیشه سوئیچی را که می خواهید به Stack اضافه کنید یا از آن خارج کنید، قبل از اتصال یا قطع کابلStack آن را خاموش کنید. ولی شما می توانید بدون هیچ مشکلی عضوی اضافه یا حذف کنید در حالیکهstack در حال کار است.
• وقتی سوئیچ جدیدی که تا به حال عضو یک گروهStack نبوده با Stack member number پیش فرض ۱ شروع به فعالیت می کند به صورت خودکار stack member number آن به کمترین میزان موجود در آن گروه تغییر خواهد یافت.
• اگر شما به صورت دستی اقدام به تغییر Stack member numberکنید، فقط در صورت Restartکردن آن سوئیچ تغییرات شما اعمال خواهد شد.
• مقدار بیشتر priority numberهر سوئیچ احتمال انتخاب آن سوئیچ به عنوان stack masterرا بالا می برد. این مقدار عددی بین ۱ تا ۱۵ است.
• شما می تونید به صورت دستی priority number را تنظیم کنید. شدیدا توصیه می کنم همین کار را انجام دهید تا مطمین شوید کدام سوئیچ به عنوان master انتخاب می شود.
• تنظیماتی که شما در یک switch stack ایجاد می کنیدprovisioned configuration نامیده می شود.
• سوئیچی که به switch stack اضافه می شود و تنظیمات را دریافت می کند provisioned switch نامیده می شود.
• در هر IOS یک ورژن از پروتکل stack وجود دارد، مطمئن شوید ورژن آنها با هم یکی باشند.
• اتصال از طریق پورت کنسول به هرکدام از سوئیچ های عضو switch stack در واقع شما را به سوئیچ master متصل می کند.
شروع به ایجاد switch stack کنید:


وقتی اولین سوئیچ خود را روشن می کنید می توانید آن سوئیچ را به عنوان master انتخاب کنید. (فعلا نیازی به اتصال کابل stack ندارید). برای این کار دستورات زیر را وارد کنید.

 

04 IOS Cisco Stack Upgrade


با وارد کردن دستورات بالا شما مطمئین خوهید شد که این سوئیچ به عنوان Masterدر نظر گرفته می شود، عدد ۱۵ بالاترین priority موجود است) .اگر می خواهید سوئیچ دیگری به عنوان جایگزین master در بیاید یعنی زمانی که به هر دلیلی سوئیچ اول دچار مشکل شد، به عنوان master انتخاب شود دستورات بالا را با مقدار ۱۴ برای سوئیچ دوم تکرار کنید. در غیر این صورت نیازی به انجام آن نخواهید داشت. اگر فقط ۲ سوئیچ دارید آن ها را به صورت ضربدری با استفاده از ۲ کابل stack به یکدیگر متصل کنید و اگر تعداد سوئیچ هایتان بیشتر است به صورت شکل 5 عمل کنید.


05 IOS Cisco Stack Upgrade


همانطور که در شکل بالا می بینید سوئیچ اول را به پورت مقابل سوئیچ پائینی وصل می کنیم و همین کار را تا انتها انجام می دهیم، و در نهایت سوئیچ اول را به پورت مقابل سوئیچ آخری متصل می کنیم.


حالا وقت آن رسیده تا سوئیچ دوم خود را روشن کنید. وقتی عملیات Bootسوئیچ کامل شد دستور زیر را بزنید و خروجی دستور را ببینید.


06 IOS Cisco Stack Upgrade


همانطور که می بینید سوئیچ شماره ۱ با priorityمعادل ۱۵ به عنوان masterشناخته شده و سوئیچ شماره ۲ با priority معادل ۱۴ فقط به عنوان یک memberنمایش داده شده است.


چک کردن صحت کارکرد :stack (Stack verification)


چگونه می توانیم مطمئن شویم که کابلstack را درست متصل کرده ایم؟ دستور زیر را وارد کنید:

 

07 IOS Cisco Stack Upgrade


می بینیم که با سرعت ۳۲ گیگابیت و به صورت Fullبا استفاده از پروتکل Stackwiseوصل شده ایم. توجه کنید که همانطور که در ابتدای مقاله گفتم ما پهنای باندی معادل ۳۲ گیگابیت خواهیم داشت


دستور زیر را وارد کنید تا خلاصه ای از لیست interface ها برای شما نمایش داده شود.


08 IOS Cisco Stack Upgrade


می بینید که پورت های سوئیچ اول با شماره ۱/۰/۱ ، ۱/۰/۲ و… نشان داده می شوند و پورت های سوئیچ دوم با ۲/۰/۱ و ۲/۰/۲ و... (مانند سوئیچ های ماژولار سری ۴۵۰۰ یا ۶۵۰۰) نمایش داده می شود، و همینطور که مشاهده می کنید فقط یک Vlan1 مشاهده می کنید درست مانند زمانی که فقط به یک سوئیچ متصل شده اید.

 

انتخاب Master


با توجه به اینکه کل Stack به عنوان یک سوییچ منطقی جدا در نظر گرفته می شود مدیریت اعضا توسط یک سوییچ که به عنوان Master انتخاب می شود صورت می گیرد. به همین منظور اینکه کدام سوییچ به عنوان سوییچ Master انتخاب می گردد مهم است.


انتخاب Master به ترتیب اولویت های زیر انجام می شود:
1- اولویت کاربر:
انتخاب Master به صورت دستی و توسط ادمین
2- اولویت بر اساس قابلیت بیشتر:
سوییچی که IOS آن قابلیت بیشتری دارد به عنوان سوییچ Master انتخاب می گردد. برای مثال یک سوییچ 3750 با IOS مدل IP Services(IPS) از اولویت بیشتری نسبت به یک سوییچ 3750 با IOS مدل IP Base(IPB) برخوردار است.
3- تنظیمات پیش فرض:
سوییچی که دارای تنظیمات قبلی باشد نسبت به سوییچی که Config نشده اولویت بیشتری دارد.
4- اولویت بر اساس Uptime:
سوییچی که مدت بیشتری UP بوده باشد اولویت بیشتری نسبت به بقیه دارد.
5- اولویت بر اساس MAC:
سوییچی که MAC Address کوچکتری داشته باشد اولویت بیشتری دارد.

بروزرسانی IOS در سوئیچ های Stack
روش بروزرسانی IOS در سوئیچ های stack با سوئیچ هایی که stack نیستند متفاوت می باشد. برای این کار به روش ذیل عمل می کنیم.
1- ابتدا وضعیت سوئیچ ها را از لحاظ master بودن و member بودن بررسی می کنیم.

 

09 IOS Cisco Stack Upgrade


2 - در مرحله بعدی IOS مناسب با نوع سوئیچ را از سایت Cisco دانلود می نمائیم.
3 – با استفاده از دستورات ذیل محتوای flash هر دو سوئیچ که stack شده اند را بررسی می کنیم.

 

10 IOS Cisco Stack Upgrade

 

11 IOS Cisco Stack Upgrade


4 – با استفاده از برنامه TFTP نسبت به کپی کردن IOS جدید به flash هر دو سوئیچ stack شده اقدام می کنیم.


12 IOS Cisco Stack Upgrade

 

13 IOS Cisco Stack Upgrade


5– با استفاده از دستور ذیل boot تمام سوئیچ های عضو stack را روی IOS جدید قرار می دهیم.

 

14 IOS Cisco Stack Upgrade


6– برای اینکه مطمئن شویم تمام سوئیچ های عضو Stack از IOS جدید boot می شوند، دستور ذیل را زده و خروجی را بررسی می کنیم.

 

15 IOS Cisco Stack Upgrade


7 – چون پروسه boot شدن سوئیچ ها از فایل IOS می باشد، مجددا نسبت به وجود فایل های IOS در سوئیچ ها مطمئن می شویم.

 

16 IOS Cisco Stack Upgrade


8– با استفاده از دستور reload می توانیم سوئیچ ها را reload کنیم.

 

17 IOS Cisco Stack Upgrade


9- پس از بالا آمدن سوئیچ ها می توانیم با استفاده از دستور ذیل از صحت boot شدن سوئیچ ها از IOS جدید مطمئن شویم.

 

18 IOS Cisco Stack Upgrade