x
تبلیغات

Cisco Top Image

 

همانطور که می دانید، روش آدرس دهی به کلاینت ها می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک باشد. به صورت معمول در تجهیزات شبکه مانند Router ها، Switch ها، Firewall ها و سرورها، آدرس دهی به صورت دستی انجام می پذیرد، در صورتیکه تخصیص آدرس های IP به کامپیوتر کاربران، لپ تاپ ها، تبلت ها و دیگر تجهیزات را می توانیم به صورت اتوماتیک نیز انجام دهیم.

 

اگر حالت اتوماتیک را انتخاب کنیم باید از روش DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) استفاده نمائیم که در ادامه می خواهیم روش اختصاص IP آدرس به صورت اتوماتیک را به صورت جزئی تر مورد بررسی قرار دهیم.

 

01 Implementing DHCP 1

 

در سمت چپ تصویر بالا کامپیوتری را می بینید که بدون آدرسIP بوده و در سمت راست تصویر نیز سرور DHCP با IP 192.168.1.254 وجود دارد و وظیفه آن تخصیص IP به کلاینت می باشد.


کامپیوتر کلاینت در ابتدا پیغامی که اصطلاحا DHCP Discover نامیده می شود را در شبکه به صورتBroadcast ارسال می کند. علت ارسال درخواست به صورت Broadcast این است که کامپیوتر مورد نظر هنوز دارای آدرس IP نبوده و همچنین از وجود DHCP Server در شبکه آگاه نیست.

 

02 Implementing DHCP1

 

DHCP Server جواب درخواست را به کلاینت ارسال می کند که اصطلاحا DHCP Offer نامیده می شود و محتویات آن نیز آدرس IP پیشنهادی می باشد. البته رنج این آدرس IP ها که DHCP Server می تواند به کاربران پیشنهاد نماید، در محیط مدیریتی سرور تنظیم گردیده است. علاوه بر تنظیم آدرس IP در DHCP Server تنظیمات مربوط به آدرس DNS و Default Gateway را نیز می توان انجام داد تا به کلاینت درخواست کننده ارسال گردد.

 

03 Implementing DHCP1

 

حال کامپیوتر کاربر، پیغامی که اصطلاحا DHCP Request نام دارد، در پاسخ به پیغام سرور ارسال می نماید مبنی بر اینکه پیغام را دریافت نمودم و آماده هستم از آن استفاده نمایم.

 

04 Implementing DHCP1

 

Server DHCP نیز در جواب کاربر پیغام DHCP ACK را ارسال کرده مبنی بر اینکه جواب کلاینت را دریافت نموده و کلاینت می تواند از این اطلاعات استفاده نماید.

 

05 Implementing DHCP1

 

اگر بخواهیم بصورت جزئی تر پیغام های تبادل شده بین Server DHCP و کلاینت را بررسی نمائیم باید بسته های ارسالی روی شبکه که توسط نرم افزار Wireshark مانیتور شده است را بیشتر بررسی نمائیم.

 

06 Implementing DHCP1

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنیم با توجه به اینکه تعداد بسته های دریافتی در شبکه زیاد می باشد، بسته ها بر اساس پروتکل bootp فیلتر شده است تا بتوانیم فقط درخواست های DHCP را بررسی نمائیم.

 

07 Implementing DHCP1

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می شود، ابتدا پیغام DHCP Discover توسط کلاینت ارسال شده است. بسته ارسالی دارای Source MAC Address کامپیوتر کلاینت و با Destination MAC Address بصورت FF:FF:FF:FF:FF:FF (Broadcast) می باشد. بسته ارسالی دارای آدرس IP فرستنده Source IP Address نمی باشد (0.0.0.0)، و از پروتکل Bootstrap از جنس UDP با پورت 68 استفاده می کند.

 

08 Implementing DHCP1

 

در شکل فوق، محتویات پیغام DHCP Offer را مشاهده می کنیم. Source MAC Address و Source IP Address ، مربوط به DHCP Server می باشد، همانطور که مشاهده می شود، پیغام هنوز بصورت Broadcast ارسال می گردد. اگر کمی جزئی تر به محتویات فیلد Bootstrap توجه کنیم، IP آدرس پیشنهادی در بسته وجود دارد. (در این مثال IP Address 192.168.1.1)

 

09 Implementing DHCP1

 

همانطور که در شکل فوق مشخص شده است، در بسته سومی که ارسال می شود، کامپیوتر کلاینت هنوز دارای آدرس IP نمی باشد، اگر چه پیغام پیشنهاد آدرس IP از سرور DHCP را دریافت نموده است. این پیغام برای سرور DHCP ارسال می شود تا اگر از نظر سرور همه چیز درست است، کلاینت از این آدرس استفاده نماید. بنابراین مجددا پیغام بصورت Broadcast ارسال می گردد.

 

10 Implementing DHCP1

 

در آخرین مرحله نیز که DHCP ACK نامیده می شود، به کامپیوتر کلاینت پیغامی مبنی بر اینکه می تواند از این آدرس IP استفاده نماید، ارسال می گردد. این تمام مراحل درخواست تا اختصاص آدرس IP توسط  کلاینت ها به Server DHCP در شبکه می باشد.

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. معرفی و پیکربندی سرویس DHCP در تجهیزات سوئیچینگ شرکت Cisco (قسمت دوم)
  2. معرفی و پیکربندی سرویس DHCP در تجهیزات سوئیچینگ شرکت Cisco (قسمت سوم)