x
تبلیغات

همانطور که می دانید، سرویس DHCP جهت تخصیص آدرس IP به کلاینت ها مورد استفاده قرار می گیرد و از 4 بسته (packet) مختلف برای این منظور استفاده می نماید. این بسته ها از زمانی که کلاینت دارای آدرس IP نمی باشد با Broadcast آغاز شده و با تخصیص آدرس IP از طرف DHCP Server پایان می پذیرد.

 

اما مشکل اینجاست که Server DHCP با کلاینت های درخواست کننده باید در یک Broadcast Domain باشند تا بدین ترتیب Packet های Broadcast به دست سرور DHCP برسد، و خاصیت روتر این است که این نوع packet ها را از خود عبور نمی دهد، به شکل ذیل دقت کنید.

 

01 Configuring a DHCP Relay


در این سناریو، در سمت چپ تصویر یک کلاینت، در قسمت میانی یک روتر و در سمت راست تصویر نیز سرور DHCP قرار گرفته است. کلاینت پیغام درخواست اختصاص IP را از طریق Broadcast تحت عنوان DHCP Discover Message ارسال می نماید. در این حالت روتر وظیفه ذاتی خود را انجام داده و به هیچ عنوان ترافیک Broadcast را از خود عبور نمی دهد، بنابراین هیچ ترافیکی از طرف کلاینت به Server DHCP نمی رسد.


برای رفع این مشکل باید از قابلیت DHCP Relay Agent استفاده نماییم. اگر بخواهیم بصورت مختصر بیان کنیم، روتر درخواست های DHCP را از طرف کلاینت ها به سرور DHCP هدایت می کند، و وقتی Server DHCP جواب را ارسال نمود، آن را به کلاینت تحویل می دهد. در ادامه این مورد را بصورت گام به گام تشریح کنیم.

 

02 Configuring a DHCP Relay

 

اولین چیزی که اتفاق می افتد این است که کلاینت درخواست DHCP Discover Message را بصورت Broadcast در شبکه ارسال می کند. روتر این پیغام را دریافت می کند و متوجه می شود که این بسته از نوع Broadcast Domain است.

 

03 Configuring a DHCP Relay

 

روتر پیغام DHCP Discover را از اینترفیس Fast Ethernet 0/0 دریافت می کند که به صورت نرمال باید آن را نادیده بگیرد، وقتی گزینه DHCP Relay Agent فعال است، کار دیگری انجام می پذیرد.

این Packet را بعنوان Unicast Packet با اضافه کردن یک فیلد به آن که (giaddr (Gateway IP Address نامیده می شود در نظر می گیرد. زمانی که بسته DHCP Discover را از اینترفیس Fast Ethernet 0/0 دریافت نمود، آدرس IP 192.168.12.2 را در فیلد giaddr قرار می دهد. فیلد giaddr برای اینکه Server DHCP بفهمد از کدام Pool باید آدرس دهی نماید لازم و ضروری می باشد. همچنین آدرس Source IP بسته Unicast 192.168.12.2 خواهد بود.

 

04 Configuring a DHCP Relay

 

سرور DHCP پیغام DHCP Discover را دریافت می کند و در پاسخ به آن، پیغام DHCP Offer را ارسال می نماید. این پیغام نیز بصورت Unicast Packet ارسال می شود.

 

05 Configuring a DHCP Relay

 

روتر بعنوان رابط، پیغام DHCP Offer را از اینترفیس Fastethernet0/0 بصورت Broadcast ارسال می نماید.

 

06 Configuring a DHCP Relay

 

کلاینت مانند پیغام DHCP Offer یک بسته با عنوان DHCP Request به صورت Broadcast ارسال می نماید. روتر نیز این پیغام را دریافت کرده و مطابق شکل ذیل عمل می نماید.

 

07 Configuring a DHCP Relay

 

درست مانند پیغام DHCP Discover، بسته مذکور توسط روتر به صورت Unicast Packet ارسال می گردد. دوباره در فیلد Giaddr آدرس IP 192.168.12.2 قرار داده می شود. Server DHCP بسته DHCP Request را دریافت نموده و آن را بررسی می کند.

 

08 Configuring a DHCP Relay

 

DHCP Server بسته DHCP ACK را در پاسخ DHCP Request ارسال می نماید. ارسال بصورت Unicast می باشد و روتر آن را دریافت و به صورت Broadcast از طریق اینترفیس Fast Ethernet 0/0 ارسال نموده و کلاینت آن را دریافت می کند. حالا کلاینت دارای آدرس IP می باشد.


تنظیمات با ذکر یک مثال عملی:

 

09 Configuring a DHCP Relay

 

شکل فوق را در نظر بگیرید، ابتدا Interface ها را تنظیم می نماییم.

 

10 Configuring a DHCP Relay

 

پس از اختصاص آدرس های IP به اینترفیس تمام روتر ها، در DHCP روتر نسبت به ایجاد DHCP Pool به آدرس 192.168.12.0 /24 اقدام می کنیم.

 

11 Configuring a DHCP Relay

 

فعلا تنظیمات دیگری از قبیل آدرس دهی Gateway و DNS Server را انجام نمی دهیم، فقط می خواهیم گزینه DHCP Agent Relay را فعال کنیم. وقتی Server DHCP بسته های DHCP را از روتر دریافت می کند، Source IP Address بسته دریافتی 192.168.12.2 خواهد بود، بنابراین باید مسیر دستیابی به شبکه بر روی روتر به صورت 192.168.12.0 تنظیم شده باشد. (مطابق شکل ذیل)

 

12 Configuring a DHCP Relay

 

تنها چیزی که باقی می ماند فعال کردن گزینه DHCP Agent Relay می باشد، که برای این منظور دستور ذیل را می زنیم.

 

13 Configuring a DHCP Relay

 

دستور IP Helper-Address این کار را برای ما انجام می دهد. سریعترین راه برای دیدن اینکه این گزینه فعال است استفاده از دستور ذیل می باشد.

 

14 Configuring a DHCP Relay

 

این تمام چیزی هست که باید تنظیم نماییم. حالا می خواهیم با فعال کردن Debug روی روتر پروسه Relaying در بسته های DHCP را بررسی نماییم.

 

15 Configuring a DHCP Relay

 

حالا درخواست IP از DHCP را از طرف کلاینت ارسال می کنیم.

 

16 Configuring a DHCP Relay

 

آن چیزی که روی روتر اتفاق می افتد را در شکل ذیل مشاهده می کنیم.

 

17 Configuring a DHCP Relay

 

همانطور که مشاهده می کنیم، اطلاعات درخواست آدرس IP کلاینت از اینترفیس Fast Ethernet 0/0 دریافت گردید و در فیلد Giaddr آدرس 192.168.12.2 قرار داده شد.


بسته برای DHCP Server ارسال گردید و در نهایت منجر به دریافت آدرس IP توسط کلاینت گردید.

 

18 Configuring a DHCP Relay

 

همانطور که مشاهده کردیم، روتر تمام بسته ها را به راحتی هدایت کرد تا درخواست ها به DHCP Server رسیده و ارسال پاسخ به کاربران که همان تخصیص آدرس IP بود، انجام پذیرفت.

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. معرفی و پیکربندی سرویس DHCP در تجهیزات سوئیچینگ شرکت Cisco (قسمت اول)
  2. معرفی و پیکربندی سرویس DHCP در تجهیزات سوئیچینگ شرکت Cisco (قسمت دوم)