x
تبلیغات


هنگامی که می خواهیم ترافیک VLAN های مختلف را در 2 سوییچ مختلف جابجا نماییم، با مشکلی مواجه خواهیم شد که حل آن، هدف تولید این مستند است.

 

به شکل زیر نگاه کنید:

 

01 802

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، قسمت های مختلف یک Ethernet Frame مشخص گردیده و این سوال ممکن است برای شما پیش آید که آیا جائی در این Frame، صحبتی از VLAN ID شده یا خیر؟ که جواب حتما منفی است.

 

اکنون سوال اینجاست که تشخیص شماره VLAN در سوئیچ، وقتی یک Frame را دریافت می کند؛ چگونه انجام می شود؟ برای پاسخ باید بگوییم که پروتکل دیگری برای انجام این کار مورد نیاز است.


اگر تصمیم دارید ترافیک VLAN های مختلف را بین سوئیچ ها جابجا نمایید، می بایست از یک trunk استفاده کنید. ارتباط از نوع Trunk بین سوییچ های شبکه، یک ارتباط ساده می باشد و تنها تغییری که در این ارتباط اتفاق می افتد این است که ترافیک ها ازVLAN های مختلف را عبور داده و روشی برای جدا سازی ترافیک بین VLANها، ارائه می کند.

 

02 802

 

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید، در هر دو طرف شبکه، کامپیوترهایی با VLAN های متفاوت قرار دارند. هنگامی که پورت های ارتباطی بین دو سوئیچ از نوع trunk انتخاب شوند، می توانیم مطمئن شویم که ارتباط تمامی VLAN های مشخص شده در شبکه با یکدیگر برقرار خواهد بود. در نتیجه چون Frame های پشت سر هم هیچ چیزی برای مشخص شدن اینکه مربوط به کدام VLAN هستند ندارند، بنابراین نیاز به پروتکل دیگری برای تشخیص داریم.


دو نوع پروتکل در پورت های trunk مورد استفاده قرار می گیرد:


• پروتکل 802.1Q: این پروتکل، یکی از پرکاربردترین موارد استفاده در پروتکل های Trunk می باشد که در تمامی برند های سوئیچ های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، تمامی شرکت های تولید کننده تجهزات سوئیچینگ، از این پروتکل پشتیبانی می نمایند.


• پروتکل ISL: این پروتکل، تنها در اختیار شرکت Cisco می باشد.


خب، در ادامه می خواهیم به نحوه عملکرد پروتکل 802.1Q بپردازیم. به شکل زیر نگاه کنید:


03 802


همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، در قسمتی از Frame که با رنگ آبی مشخص شده است یک Tag اضافه شده است که در این Tag مشخصات VLAN بیان گردیده که با این مشخصه، سوییچ می تواند تشخیص دهد که این Frame مربوط به کدام VLAN می باشد.


برای اولویت دادن به ترافیک های مختلف نیز فیلد دیگری به نام Priority وجود دارد که با این مشخصه می توانیم تعیین کنیم کدام ترافیک از اولویت بالاتری جهت هدایت در شبکه برخوردار است.

 

بطور مثال یکی از موارد استفاده از این فیلد، استفاده جهت افزایش اولویت ترافیک مرتبط با VoIP می باشد. با بالا بردن اولویت این نوع ترافیک در شبکه، وقتی پورت Trunk با انواع ترافیک ها در ورودی خود مواجه می شود، ابتدا هدایت ترافیک VoIP را در دستور کار خود قرار داده که نتیجه این فعالیت، ارتقاء کیفیت ترافیک VoIP می باشد.