x
تبلیغات

 

 در این مقاله قصد داربم به معرفی IOS XE پرداخته و تفاوت های آن را با IOS مورد بررسی دقیق تر قرار دهیم. به منظور انجام این کار، مایلم اندکی در خصوص IOS، مطالبی را خدمت شما دوستان عرض کنم.

IOS

در حقیقت، IOS را می توان یک سیستم عامل یکپارچه (monolithic) نام برد. علت بکاربردن این واژه آنست که تمامی پردازش های صورت گرفته، در یک فضای مشخص حافظه RAM بوقوع می پیوندند. به عبارت دیگر، خود سیستم عامل و تمامی پردازش های مرتبط با آن، فضای یکسانی از RAM و وظایف پردازشی یکسانی از CPU را به اشتراک می گذارند.

 

01 Introduction to Cisco IOS XE

 

اینگونه سیستم عامل ها دارای معایبی هستند که از جمله آنها می توان به شرایطی اشاره کرد که مشکل در یک پردازش می تواند کل پردازش های در دست انجام و فعال را دچار مشکل کند. به عنوان مثال، سرویس DHCP فعال بر روی یک روتر ممکن است تمامی فضای RAM و قدرت پردازشی CPU موجود را به خود اختصاص داده و در این صورت، پروتکل BGP قادر نخواهد بود تا به وظایف محوله خود، به درستی عمل کند. حتی ممکن است اوضاع از این هم وخیم تر در نظر گرفته شود. اگر چنانچه سرویس DHCP در حال پردازش، به صورت غیر طبیعی متوقف (crash) نماید، ممکن است کل سیستم را با crash همراه سازد! همانطور که حدس می زنید، سال هاست که اینگونه اتفاقات از سوی مدیران شبکه، دور از انتظار بوده و ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.


با فرض استفاده از اینگونه IOS، بروزرسانی سیستم عامل نیز برای خود داستانی دارد. به منظور بروزرسانی IOS، همانطور که قطعا حدس می زند، می بایست کل سیستم عامل موجود، جای خود را به سیستم عامل جدید داده و لذا در این شرایط، ناگزیریم تا دستگاه مورد نظر را ری استارت نماییم (مگر آنکه در تجهیزات حرفه ای تر، از قابلیت هایی مانند redundant supervisors استفاده شود).

 

IOS XE

IOS XE داستان دیگری دارد. به جای استفاده از IOS به عنوان سیستم عامل پایه، در این حالت، از لینوکس به عنوان سیستم عامل پایه استفاده شده و IOS بر روی آن به عنوان یک پردازش مجزا (daemon)، به اجرا در می آید. لازم به ذکر است که در این روش، تمامی فعالیت های سیستمی، به صورت پردازش های مجزا از یکدیگر، فعالیت می نمایند. استفاده از این رویکرد دارای محاصن بسیار زیادیست که در ادامه به اهم آنها اشاره می شود.


02 Introduction to Cisco IOS XE


با استفاده از این تکنولوژی، فعالیت های پردازشی به صورت همزمان (multiprocessing) به اجرا در آمده و از تمامی منابع پردازشی سیستم، استفاده بهینه می گردد. در این حالت، اگر چنانچه یک پردازش crash نماید، بر خلاف مدل قبل، اتقاقی برای سیستم عامل نمی افتد.


توجه داشته باشید که IOS XE، بر خلاف IOS، از یک فایل حجیم تشکیل نشده است و از اجزای کوچکتری بوجود آمده است. با این اوصاف، به منظور انجام عملیات بروزرسانی، به جای تغییر فایل مرتبط با IOS، تنها اقدام به بروزرسانی جزء مورد نظر، می نماییم.


همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، IOS XE از اجزای مختلفی تشکیل شده است. از جمله این اجزا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • RPBase: وظیفه این جزء، انجام عملیات مسیریابی می باشد.
  • RPAccess: وظیفه این جزء، در اختیار گذاشتن شرایط لازم جهت دسترسی به دستگاه مورد نظر، به صورت از راه دور و از طریق SSH و یا SSL، می باشد.
  • RPIOS: این قسمت، در حقیقت هسته IOS را تشکیل می دهد.

جالب است که بدانید، پیکربندی IOS XE، دقیقا همانند IOS بوده و کاربر، تفاوتی با این نسخه از سیستم عامل در مقایسه با IOS، احساس نمی نماید.

 

نتیجه گیری

امیدوارم در این مقاله توانسته باشم به شما در درک تفاوت های موجود میان این دو سیستم عامل کمک کرده باشم. حتما درک کرده اید که IOS XE به عنوان یک سیستم عامل ماژولار شناخته می شود و بر خلاف اجرای همه پردازش ها به صورت یکپارچه و در یک Address Space، این سیستم عامل می تواند از منابع سخت افزاری موجود، به صورت بهینه تری استفاده کند.