Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
نحوه پیکربندی Trunk در تجهیزات سوئیچنگ Cisco
x
تبلیغات


Trunk ها بمنظور ارسال ترافیک از سوئیچی به سوئیچ دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. در اینجا چگونگی اعمال تنظیمات Trunk، مابین Cisco Catalyst Switches را به شما نشان می دهیم. در ابتدا توپولوژی مورد استفاده را مورد بحث قرار می دهیم.


01 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


در شکل بالا کامپیوترهایی را می بینید که هر کدام مستقیما به یک سوئیچ متصل شده اند. ما کامپیوترها را در Vlan مشابه قرار داده و یک Trunk مابین 2 سوئیچ برقرار می کنیم.


02 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


و Interface های متصل به کامپیوتر ها را در Vlan صحیحی قرار می دهیم:


03 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


مرحله بعد ایجاد Trunk ما بین دو سوئیچ می باشد. در حال حاضر بدلیل اینکه ما فقط یک Vlan داریم، احتمالا به لحاظ فنیInterface های مابین دو سوئیچ در حالت Access قرار دارند.


04 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


خب حالا با استفاده از دستور Switchport Mode Trunk اقدام به تغییر Interface به حالت Trunk می کنیم. بنا به مدل سوئیچی که استفاده می کنید، ممکن است با اروری مشابه با این ارور برخورد کنید. زمانیکه ما میخواهیم Interface را به حالت Trunk تغییر بدهیم، می بایست نوع Trunk Encapsulation را نیز تغییر دهیم.


05 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


اینجاست که شما این امکان را دارید که مابین 802.1q Encapsulation یا Isl Encapsulation یکی را انتخاب کنید. بطور پیش فرض سوئیچ ما در حالت Trunk Encapsulation قرار دارد.


06 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


حالا با استفاده از دستور Switchport Trunk Encapsulation آن را به 802.1q تغییر میدهیم.


07 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


همانطور که می بینیم نوع Trunk Encapsulation به 802.1q تغییر پیدا کرد.


08 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


حالا می توانیم بدون هیچ مشکلی حالت Switchport را به Trunk تغییر دهیم.


09 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


با توجه به اینکه “Dot1q” بر قرار شده است، می توانیم تأیید کنیم حالت Switchport به Trunk تغییر پیدا کرده است. اجازه بدهید تا ببینیم کامپیوتر های H1 و H2 یکدیگر را می بیندد؟


10 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


همانطور که مشاهده می کنید کامپیوترهای H1 و H2 می توانند یکدیگر را ببینند. ولی به این معنی نیست که کار تمام شده است، موارد دیگری نیز باقی مانده که در ادامه به شما نشان خواهم داد:


11 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


در وهله اول اگر شما دستور Show Vlan را اجرا کنید، نمی توانید Interface مربوط به Fa0/14 را ببینید. این مسئله طبیعی می باشد زیرا دستور Show Vlan تنها Interface هایی را نمایش می دهد که در حالت Access قرار دارند و Trunk Interfaces را نمایش نمی دهد.


12 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


یکی از دستوراتی که کاربرد زیادی دارد Show Interface Trunk می باشد. در صورتیکه Interface ای در حالت Trunk قرار گرفته باشد، ما می توانیم ببینیم که پروتکل Trunk Encapsulation از 802.1q استفاده می کند یا از Isl، و یا اینکه در چه Native Vlan ای قرار دارد. ما حتی می توانیم ببینیم که Vlan 1 ،4094 روی این ترانک مجاز هستند.


ما حتی می توانیم ببینیم که در حال حاضر فقط Vlan 1 و Vlan 50 فعال هستند. در آخر، می توانیم ببینیم کدام Vlan ها برای Spanning Tree در حالت Forwarding قرار دارند.


قبل از اینکه به پیکربندی VTP بپردازیم، می خواهم موارد بیشتری در خصوص Interfaces های Access و Trunk در اختیار شما قرار دهم.


13 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


یک Interface می تواند یا در حالت Access و یا در حالت Trunk به کار خود ادامه دهد. در تصویر بالا مشاهده می کنید که Interface ای که به کامپیوتر H2 متصل شده، در حالت عملیاتی “Static Access” را نشان میدهد. این بدین معناست که این Interface در حالت Access قرار دارد.


14 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


این Trunk Interface ما می باشد که به Sw1 متصل شده است. در حالت عملیاتی هم Trunk می باشد.


15 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


اگر بمنظور تغییر وضعیت Switchport به پیکربندی Interface مراجعه کنیم، خواهیم دید که در سوئیچ من موارد بیشتری از حالتهای Trunk یا Access وجود دارد. در آنجا حتی شیوه Dynamic نیز وجود دارد. در حال حاضر نگران موارد دیگر نباشید.


16 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


ما می توانیم مابین Dynamic Auto و Dynamic Desirable یکی را انتخاب کنیم. سوئیچ ما بطور خودکار تشخیص می دهد که Interface می بایست یک پورت Access باشد و یا یک پورت Trunk. چه فرقی مابین Dynamic Auto و Dynamic Desirable وجود دارد؟ اجازه دهید تا بررسی کنیم!


17 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


الان می خواهیم با حالت Switchport در سوئیچ های Sw1 و Sw2 بازی کنیم و ببینیم چه نتیجه ای بدست خواهد آمد.


18 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


در ابتدا هر دو Interface را به Dynamic Auto تغییر می دهم.


19 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


حالت مدیریتی ما Dynamic Auto شده و در نتیجه ما یک پورت Access در اختیار داریم.


20 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


برای یکبار جفت Interface ها را به Dynamic Desirable تغییر می دهیم. فکر می کنید چه اتفاقی رخ می دهد زمانیکه ما نوع های مختلفی از سوئیچ پورت ها را با هم ترکیب کنیم؟ در حالتیکه در یک طرف Dynamic Auto و در طرف دیگر Dynamic Desirable وجود داشته باشد؟ اجازه دهید تا بررسی کنیم!


21 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


بنظر می رسد سوئیچ ما میل شدیدی به Trunk شدن دارد. اجازه دهید تا ببینیم در ترکیب بندی های دیگر چه رخ می دهد!


22 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


Dynamic Auto ترجیح می دهد که یک پورت Access باشد اما اگر آن Interface دیگر به نحوی پیکر بندی شده باشد که در حالت Trunk کار کند، در همان حالت Trunk باقی خواهد ماند.


23 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


پیکربندی یک سمت بعنوان Dynamic Auto و سمت دیگر به عنوان Access، پورت Access به ما خواهد داد.


24 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


Dynamic Desirable و Trunk ،Trunk Mode به ما خواهد داد.


فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد اگر یکی از Interface ها را Access Mode و دیگری را Trunk قرار دهیم؟ بنظر ایده جالبی نمی باشد ولی اجازه دهید شانسمان را امتحان کنیم:

25 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


به محض اینکه حالت Switchport را تغییر می دهم، بر روی سوئیچ Sw1 با پیغام خطاهای Spanning Tree مواجه خواهیم شد. Spanning Tree پروتکلی است که بر روی سوئیچ ها اجرا می شود تا از Loop بر روی شبکه ما جلوگیری کند.


اجازه دهید تا بطور اجمال تفاوت مابین حالت های Switchport و نتایج بدست آمده را بیان کنم.


26 How to configure trunk on Cisco Catalyst Switch


امیدوارم مطالبی که مطرح شد برای شما مفید واقع شده باشد. بمنظور آشنایی بیشتر با دستورات سعی کنید آنها را در محیط های عملیاتی خودتان مورد استفاده قرار دهید.