Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
بررسی نکات مرتبط با فرآیند بالا آمدن یک Cisco Router و تنظیمات مورد نیاز جهت پیکربندی این فرآیند
x
تبلیغات

 

هنگامی که یک Cisco Router را روشن می کنید، مراحل زیر به ترتیب به انجام رسیده تا نهایتا دستگاه مورد نظر اقدام به وظایف تعریف شده برای خود، می نماید:

 

1. انجام عملیات POST به منظور یافتن سخت افزارهای موجود بر روی دستگاه و همچنین بررسی صحت عملکرد آنها

2. کپی نرم افزار خود راه انداز (bootstarp) از قسمت ROM دستگاه به داخل RAM و سپس به اجرا در آوردن آن

3. نرم افزار خود راه انداز مورد نظر، اقدام به بررسی flash دستگاه نموده و اولین IOS پیکربندی شده برای آن را در درون RAM به اجرا در می آورد. اگر چنانچه هیچگونه IOSی در flash وجود نداشته باشد، اقدام به انجام بالا آوردن دستگاه در محیط ROMMON می نماید.

4. هنگامی که IOS مشخص شده، به صورت کامل به اجرا در آمد، اقدام به جستجو برای فایل startup-config در فضای ذخیره سازی اطلاعات NVRAM می نماید. اگر چنانچه چنین فایلی وجود نداشته باشد، ویزارد پیکربندی اولیه دستگاه به نمایش گذاشته می شود.

نکته: منظور از ROMMON، سیستم عاملی بسیار سبک و ساده و با اندک قابلیت ها می باشد. یکی از کاربردهای این سیستم عامل و اجرای آن اینست که می توانید در درون آن اقدام به کپی نمودن فایل IOS به درون flash، در زمانی که فایل IOS قبلی به صورت اتفاقی حذف شده باشد، نمایید. از دیگر استفاده های آن می توان به انجام عملیات بازیابی رمز عبور یاد کرد.

 

توجه داشته باشید که شما قادر به هچگونه دخل و تصرفی در مراحل 1 و 2 نخواهید بود و این در حالیست که می توانید مراحل 3 و 4 را دستخوش تغییر قرار دهید. به عنوان مثال، می توان یک Router را به گونه ایی پیکربندی نمود که به جای جستجو برای اجرای یک IOS در فضای flash، اقدام به چنین کاری در یک فضای به اشتراک گذاشته شده در شبکه (مانند یک TFTP Server)، نماید همچنین شما می توانید یک router را طوری پیکربندی نمایید که به جای اجرای فایل startup-config موجود در flash، اقدام به بارگذاری و اجرای آن از طریق فایلی در فضای به اشتراک گذاشته شده در شبکه نماید.

 

در صورت وجود چندین IOS در فضای flash، در ادامه خواهیم آموخت که چگونه می توان یک Router را وادار به اجرای IOS دلخواه نمود.


بررسی تنظیمات پیش فرض بالا آمدن یک Router

انتخاب IOS از سوی یک Router به دو عامل زیر بستگی دارد:

• تنظیمات مرتبط با قابلیت configuration-register

• پیکربندی صورت گرفته بر اساس دستور boot system

تنظیم پیش فرض در نظر گرفته شده برای قابلیت configuration-register عدد 0x2101 می باشد. به منظور مشاهده آن، از دستور زیر استفاده کنید:

Router#show version | include register

 

1

 

شما می توانید با مراجعه به این مستند، معنی عدد مذکور را بیابید. به تصویر زیر که از این مستند استخراج شده است، دقت کنید:

 

2

 

 بر اساس دستور زیر می توانید دریابید که چه IOSهایی در حال حاضر بر روی دستگاه مورد نظر وجود دارند (توجه داشته باشیدکه در مثال زیر، دستگاه مورد نظر در خانواده محصولات Cisco Router 2800 می باشد):

 

3

 

همانطور که در مثال فوق مشاهده می نمایید، بر روی flash دو IOS وجود دارد. لطفا به اعداد درج شده در کنار فایل های IOS دقت کنید. در صورت عدم انتخاب IOS جهت لود شدن از طریق دستور boot system، فایل IOSی که عدد مرتبط شده با آن کوچکتر باشد، اولیت بالاتری جهت لود شدن در هنگام بالا آمدن Router دارد. همچنین به منظور مشاهده IOSی که در حال حاضر Router مورد نظر از آن جهت بالا آمدن استفاده نموده است، می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 

4


بررسی تنظیمات مورد نیاز جهت بوت نمودن Router از طریق فایل IOS موجود در flash دستگاه

در ادامه می خواهیم با فرض وجود چندین فایل IOS بر روی flash یک Router، آن را وادار کنیم که از یک IOS خاصل عملیات بوت شدن را به انجام برساند. بدین منظور می توانید از دستور boot system استفاده کنید. به مثال زیر نگاه کنید:

 

5

 

بعد از ذخیره تغییرات و ری استارت کردن Router مورد نظر، می توانید با استفاده از دستور زیر صحت تغییرات صورت گرفته را مشاهده کنید:

 

6


بررسی تنظیمات مورد نیاز جهت بوت نمودن Router از طریق فایل IOS موجود در شبکه

حداقل دو سناریو را می توان مورد بررسی قرار داد که بوت نمودن Router از طریق فلایل IOS موجود در شبکه می تواند برای آنها مفید باشد. در سناریوی اول، فرض کنید که فضای خالی موجود بر روی flash آنقدر کوچک است که امکان نگهداری از فایل IOS مورد نظر را ندارد. همچنین فرض کنید که در زیر ساخت شبکه سازمان خود از تعداد زیادی Router استفاده می کنید. در این صورت، بدون نیاز به کپی کردن فایل IOS بر روی تک تک آنها، می توان آنها را به گونه ایی پیکربندی نمود که فایل IOS مورد نظر شما را از فضای در نظر گرفته شده در شبکه، دانلود و سپس به اجرا در آورند.

 

در هر دو سناریوی فوق، بوت نمودن Router از طریق فایل IOS موجود در شبکه می تواند مفید واقع شده و در ادامه به چگونگی انجام این کار اشاره شده است:

 

7

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، یکی از گزینه های موجود، استفاده از پروتکل TFTP می باشد. در مثال زیر به چگونگی پیکربندی Router مورد نظر جهت استفاده از TFTP Server اشاره شده است:

 

8

 

پیکربندی فوق مشخص می نماید که Router مورد نظر به دنبال کدامین IOS بر روی کدامین TFTP Server باشد. البته توجه داشته باشید که این تنها نیمی از عملیات پیکربندی بوده و این بدان علت است که به صورت پیش فرض، تنظیمات صورت گرفته بر روی قابلیت Configuration Register به گونه ایی می باشد که Router همواره به دنبال یافتن فایل IOS بر روی فضای ذخیره سازی flash خود می باشد. لذا به منظور ادامه عملیات پیکربندی، می بایست با تغییر تنظیمات Configuration Register از حالت پیش فرض به عبارت 0x210F اقدام نمایید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

9

 

نکته دیگری که می بایست به آن توجه داشته باشید آنست که می بایست اطمیان حاصل کنید Router مورد نظر امکان دسترسی به TFTP Server را دارد. بدین منظور بر اساس مثال زیر، ابتدا بر روی یکی از interfaceهای موجود بر روی Router مورد نظر، پیکربندی زیر را به انجام می رسانیم:

 

10

 

حال با ذخیره تنظیمات صورت پذیرفته و ری استارت کردن Router، به صحت فعالیت های انجام گرفته پی خواهیم برد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

11

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، عملیات لود شدن IOS از طریق پروتکل TFTP با موفقیت صورت پذیرفت.


بررسی تنظیمات مورد نیاز جهت بوت نمودن Router از طریق فایل IOS موجود در شبکه در محیط ROMMON

فرض کنید که به دلایلی مانند وجود مشکلات سخت افزاری در flash، امکان ذخیره IOS بر روی آن وجود ندارد. همچنین نتوانسته اید قبل از بروز این مشکل، Router را به گونه ایی پیکربندی کنید که از TFTP Server جهت لود IOS استفاده کند. با وجود چنین شرایط بغرنجی، راه حل چیست؟

 

خوشبختانه به منظور مرتفع نمودن این مشکل می توانید از محیط ROMMON کمک بگیرید. بدین منظور می بایست در مراحل اولیه بالا آمدن Router، با فشردن ترکیب CTRL و BREAK وارد محیط ROMMON خواهید شد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

12

 

در این محیط می بایست چندین متغیر را تعریف کنید. توجه داشته باشید که اگر چنانچه TFTP Server مورد نظر در subnetی یکسان با Router مورد نظر قرار دارد، نیازی به مشخص کردن آن نیست. به مثال زیر نگاه کنید:

 

13

 

هنگامی که صحت تنظیمات نمایش داده شده در شکل فوق اطمینان حاصل کردید، می بایست به Router بفهمانید که IOS مشخص شده را در flash خود ذخیره سازی ننماید. بدین منظور می بایست از دستور زیر استفاده کنید:

 

14

 

با اجرای دستور فوق، رویداد زیر بوقوع خواهد پیوست:

 

15

 

همانطور که مشاهده می کنید، تنظیمات صورت گرفته به شما نمایش داده شده و در نهایت، در صورت عدم وجود مشکل در تنظیمات، IOS مورد نظر شروع به دانلود شدن گردیده و نهایتا کنترل دستگاه به وی سپرده می شود.