Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
بررسی فایل سیستم Cisco IOS
x
تبلیغات

 

مشابه هر سیستم عامل دیگری، IOS نیز دارای فایل سیستم منحصر به فرد خود می باشد. تجهیزات سوئیچنگ و روتینگ مرتبط با شرکت Cisco، جهت ذخیره سازی فایل های حجیم از حافظه Flash استفاده می نمایند.

  

مزیت استفاده از این نوع حافظه، کاهش احتمال خرابی آنها در مقایسه با هارد دیسک های مکانیکی، می باشد. این در حالیست که تنظیمات اولیه (startup configuration)، بر روی فضای دیگری به نام NVRAM ذخیره می گردند.

 

نکته: توجه داشته باشید که اگر چه ذخیره startup configuration در فضای NVRAM در تمامی تجهیزات سوئیچینگ و روتینگ، الزامی می باشد، اما تمامی این تجهیزات دارای چنین فضایی نیستند. در این حالت، مقداری از فضای حافظه Flash جهت انجام چنین عملیاتی شبیه سازی (emulation) می گردد.

 

در این مقاله می خواهیم به چگونگی کار با فایل سیستم مرتبط با IOS پرداخته و فعالیت هایی نظیر کپی کردن فایل و یا ایجاد فولدر را در آن، مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

 

نکته: در مثال های پیش رو، اینجانب از Cisco 2811 router استفاده نموده ام و بسته به نوع تجهیز مورد نظر شما، ممکن است اندکی از فرامین بکارگیری شده با آنچه شما به اجرا در خواهید آورد، متفاوت باشد.

 

به منظور مشاهده فایل سیستم مرتبط با IOS، دستور زیر را به اجرا در آورید:

 

1

 

 

در لیست زیر می توانید به توضیحی مختصر به آنچه که در ستون Type به آنها اشاره شده است، مشاهده کنید: 

• opaque: مواردی که در این مدل جای می گیرند (اصطلاحا mount شده و مورد استفاده قرار می گیرند)، در فعالیت های درونی سیستم عامل مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، هنگامی که شما از دستور show running-config را به اجرا در می آورید، در حقیقت محتویات فایل موجود در مسیر system:running-config به نمایش گذاشته می شود.

• network: مواردی که در این مدل طبقه بندی می گردند به IOS اجزا می دهند که بتواند به منابع موجود در فضایی غیر از فضای ذخیره سازی در اختیار خود، دسترسی داشته باشد. همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، Router مورد نظر می تواند از منابعی که با استفاده از پروتکل TFTP، FTP و یا HTTP در اختیار قرار می گیرند، استفاده کند. بر اساس این مطالب می توان نتیجه گرفت که موارد طبقه بندی شده در این مدل، امکان کپی نمودن اطلاعات از طریق منابع خارجی به فضای ذخیره سازی لوکال Router را در اختیار قرار می دهند.

• disk: موارد طبقه بندی شده به این مدل می تواند باعث دسترسی به منابع ذخیره سازی اطلاعات مانند حافظه Flash و یا کول دیسک های متصل شده به Router را در اختیار قرار دهند.

• NVRAM: این مدل شامل فضای ذخیره سازی NVRAM در راستای ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با فایل startup-config می باشد.

 

موارد درج شده در ستون Flags سطوح دسترسی به منابع موجود در فایل سیستم را توضیح می دهند. این موارد عبارتند از: 

• ro: این واژه مخفف عبارات Read Only و یا فقط خواندنی می باشد.

• rw: این واژه مخفف عبارات Read و Write و یا خواندن و نوشتن می باشد.

• wo: این واژه مخفف عبارت Write Only و یا فقط نوشتن می باشد.

 

در ادامه به توضیحی مختصر در خصوص پیشوندهای درج شده در ستون Prefixes اشاره شده است: 

• system: فضای اختصاص داده شده به IOS جهت ذخیره اطلاعات موجود در running-configuration.

• null: هنگامی که شما فایلی را در این فضا کپی کنید، فایل مورد نظر در هیچ کجا ذخیره نمی کردد! ممکن است بپرسید که چه کاربردی را می توان برای این فضا متصور شد. در پاسخ به این سوال، جالب است که بدانید IOS دارای قابلیتیست که می توان از آن برای تست پهنای باند استفاده کرد. به عبارت دیگر، می توان از این قابلیت جهت بررسی میزان پهنای باند میان یک Router با دیگر تجهیزات شبکه، استفاده نمود. در صورت استفاده از این قابلیت، میزان اطلاعات دریافتی (در راستای تست میزان پهنای باند) از طریق Router در فضای null به صورت موقت نگهداری می شود.

• flash: فضای معادل حافظه فلش دستگاه

• nvram: فضای اختصاص داده شده از نوع NVRAM به IOS جهت ذخیره اطلاعات مرتبط با startup-config

• tftp: از این فضا جهت ذخیره سازی اطلاعات دریافتی از یک TFTP Server در هنگام انجام عملیات کپی استفاده می شود.

• xmodem / ymodem: از این فضا جهت ذخیره سازی اطلاعات دریافتی از طریق پروتکل های xmodem و یا ymodem استفاده می شود. این پروتکل ها تنها زمانی که از طریق کنسول به دستگاه متصل شده اید، بکار گرفته می شوند.

• rcp: از این فضا جهت ذخیره سازی اطلاعات دریافتی از طریق پروتکل Remote Copy Protocol و یا به اختصار RCP، استفاده می شود.

• http: این فضا جهت ذخیره سازی اطلاعات دریافتی از طریق یک Web Server مورد استفاده قرار می گیرد.

• ftp: از این فضا جهت ذخیره سازی اطلاعات دریافتی از طریق یک FTP Server استفاده می شود.

• scp: این فضا به منظور ذخیره سازی اطلاعات دریافتی از سوی یک SCP Server، مورد استفاده قرار می گیرد.

• https: از این فضا جهت ذخیره سازی اطلاعات دریافتی از سوی یک Web Server پشتیبانی کننده از پروتکل HTTPS، استفاه می شود.

بیایید نگاهی دقیق تر به ساختار درونی حافظه فلش بیاندازیم.


بررسی روش های موجود جهت نمایش فایل ها و فولدرها در حافظه فلش

از آنجای که اغلب فایل های مرتبط با تجهیزات Routing و Switching شرکت سیسکو در حافظه Flash ذخیره می گردند، می توانید با اجرای دستور pwd، محل فعلی قرار گرفتن شما در تجهیز مورد نظر را مشاهده کنید:

 

2

 

به منظور مشاهده محتویات حافظه Flash، می توانید از دستور dir و یا show استفاده کنید. به مثال زیر نگاه کنید:

 

3

 

و یا:

 

4

 

همانطور که در مثال های فوق مشاهده می کنید، اجرای هر دو دستور منجر به نمایش خروجی یکسانی می گردد. همچنین، همانطور که مشاهده می کنید از جمله اطلاعات مهم نمایش داده شده، میزان فضای آزاد موجود بر روی فلش می باشد.

 

نکته: فایل هایی که با پسوند bin. به نمایش گذاشته می شوند، در حقیقت فایل مرتبط با IOS می باشند.

 

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که تفاوت دو دستور show و dir در نمایش محتویات حافظه flash در چیست؟ در پاسخ به این سوال، کافیست به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

5

 

6

 

همانطور که مشاهده می کنید، اجرای دستور dir بدون مشخص نمودن فضای ذخیره سازی مورد نظر، منجر به نمایش محتویات فضایی می گردد که در حال حاضر در آن قرار گرفته اید. این در حالیست که با اجرای دستور show به صورت منفرد، خطای نمایش داده شده در شکل فوق ظاهر می گردد (امیدوارم با این توضیحات، تفاوت آنها را به خوبی درک کرده باشید!).

 


ایجاد پوشه

با استفاده از دستور mkdir می توانید یک پوشه در فضای مورد نظر خود ایجاد کنید. در مثال زیر، اقدام به ایجاد یک پوشه با نام “configs” شده است:

 

7

 

به منظور حصول اطمینان از ساخت پوشه مورد نظر، می توانید از دستور dir استفاده کنید:

 

8

 

بعد از حصول اطمینان از وجود پوشه مورد نظر، می توانید با استفاده از دستور cd به درون آن وارد شوید:

 

9

 

با اجرای مجدد دستور dir خواهید دید که محتویات پوشه مورد نظر خالی می باشد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

10

 

به منظور خارج شدن از پوشه مورد نظر، می توانید از دستور  .. cd استفاده کنید:

 

11

 

اگر کماکان شک دارید که از فولدر مورد نظ خارج شده اید، از دستور pwd استفاده کنید:

 

12

 


کپی کردن فایل و یا فولدر

در این قسمت می خواهیم فایلی را در درون پوشه ایی که در مرحله قبل ایجاد نموده ایم، کپی کنیم. بدین منظور می توانیم از دستور copy استفاده کنیم:

 

13

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، گزینه هایی زیادی در اختیار شما قرار گرفته شده است. اگر چه می توان از دستور copy در راستای جابجایی اطلاعات میان حافظه های درونی دستگاه مورد نظر استفاده کرد، اما این دستور می تواند در جهت جابجایی اطلاعات میان دستگاه مورد نظر با سرویس های راه دور نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال می توانید از طریق آن اقدام به انتقال اطلاعات از روی TFTP Server و یا FTP Server، به درون دستگاه مورد نظر نمایید. در ادامه می توانید به چگونگی استفاده از دستور copy در راستای انجام عملیات کپی نمودن اطلاعات از روی ریشه حافظه flash به درون پوشه ایی که در مرحله قبل اقدام به ایجاد آن نموده ایم، مثالی آورده شده است:

 

14

 

همانطور که در مثال فوق مشاهده می کنید، قبل از انجام عملیات کپی، IOS از شما در خصوص نام انتخابی برای مقصد، سوالی را مطرح می نماید. به صورت پیش فرض نام فایل مبدا به عنوان نام مقصد از سوی IOS پیشنهاد می گردد. در صورت تایید نام پیشنهادی از سوی IOS، تنها کافیست عملیات کپی را با فشردن دگمه Enter آغاز کنید.

 

اگر چنانچه می خواهید صحت عملیات فوق را در بوته آزمایش بگذارید، از دستور زیر استفاده کنید:

 

15

 

بر اساس تصویر فوق، عملیات کپی با موفقیت صورت پذیرفته است.

 


حذف فایل و یا فولدر

فرض کنید که می خواهید بر روی حافظه flash دستگاه مورد نظر خود فایل IOS جدیدی را به منظور ارتقاء IOS فعلی، کپی کنید. اما متاسفانه با دلیل پایین بودن حجم فضای خالی موجود بر روی flash، امکان این عملیات وجود ندارد. اگر چنانچه امکان خالی کردن فضای flash وجود داشته باشد (به دلیل وجود فایل های غیر ضروری)، می توانید از دستور delete استفاده کنید:

 

16

 

به منظور حصول اطمینان از عملیات فوق:

 

17

 

اگر چنانچه می خواهید اقدام به حذف یک فولدر نمایید، می توانید علاوه بر دستور delete، از دستور rmdir نیز استفاده کنید. به مثال زیر نگاه کنید:

 

18


نمایش محتویات یک فایل

فرض کنید که می خواهید محتویات یک فایل متنی موجود در حافظه flash را مشاهده کنید. به عنوان مثال، در صورت وجود چندین فایل پیکربندی، می خواهید قبل از استفاده از آنها، محتویات آنها را مورد بررسی قرار دهید. بدین منظور می توانید از دستور more استفاده کنید:

 

19