Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
پشتیبان گیری خودکار از تنظیمات اعمال شده بر روی تجهیزات شرکت Cisco با استفاده از قابلیت Archiving
x
تبلیغات

 

یکی از دردسرهای مهم برای مدیریان شبکه، گرفتن پشتیبان از تنظیمات اعمال شده بر روی تجهیزات شرکت Cisco می باشد. در این میان، ابزارهای تجاری متعددی در بازار وجود دارد که قادرند این عملیات را به صورت خودکار و با قابلیت های گوناگون در اختیار شما قرار دهند. نکته مهم در خصوص این ابزارها، عدم رایگان بودن آنهاست که استفاده از آنها را با مشکل مواجه می نماید.

 

جالب است که بدانید، اغلب تجهیزات سوئیچینگ و روتینگ شرکت Cisco از قابلیتی پشتیبانی می نمایند که بواسطه آن، می توانید عملیات پشتیبان گیری را به صورت خودکار و یا بر اساس رویدادهای خاصی که بر روی تجهیز مورد نظر به وقوع می پیوندد، به انجام برسانید. این قابلیت Archiving نام داشته که در ادامه می خواهیم به چگونگی پیکربندی آن بپردازیم.

 

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، با استفاده از قابلیت Archive می توانید عملیات پشتیبان گیری از اطلاعات را به صورت خودکار به انجام برسانید. سوالی که ممکن است برای شما پیش آید آنست که مقصد ذخیره سازی اطلاعات پشتیبان گیری شده در کجا می تواند باشد. در پاسخ به این سوال می بایست بدانید که بر اساس تجهیز مورد نظر، مقاصد متعددی پشتیبانی می گردد. تصویر زیر از روی یک سوئیچ 3560x برداشته شده است:

 

1

 

در میان موارد پشتیبانی شونده، استفاده از مقصدی بر اساس پروتکل TFTP، ساده ترین روش برای پیاده سازی این قابلیت می باشد. از این رو، به منظور پیاده سازی این قابلیت بر اساس پروتکل TFTP، نیاز به نرم افزاری دارید که به عنوان TFTP Server در نظر گرفته شود. بهترین نرم افزار ممکن، tftpd می باشد.

 

نکته: از آنجایی که تجهیزات پیکربندی شده، همواره نیاز به برقراری ارتباط با نرم افزار tftpd را دارند، می بایست از نسخه خاصی از این محصول استفاده کنید. این محصول در نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی، به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است و دارای نسخه خاصیست که ممکن است تا به حال چیزی در مورد آن نشنیده باشد. این نسخه خاصل، tftpd Service Edition نام دارد که می توانید از طریق لینک زیر، به آخرین نسخه آن دست یابید:

http://tftpd32.jounin.net/tftpd32_download.html


بعد از دانلود نسخه مورد نظر، بر روی رایانه ایی که می خواهید اطلاعات پشتیبان گیری شده از تجهیزات را بر روی آن نگهداری نمایید، اقدامات زیر را به انجام برسانید:

 

2

 

3

 

4

 

5

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، در صورت فعال بودن قابلیت فایروال سیستم عامل، می بایست تنظیماتی را بر روی آن به انجام برسانید. بعد از پایان بردن عملیات نصب و پیکربندی نرم افزار، به این مهم خواهیم پرداخت.

 

مراحل نصب را بر اساس تصویر زیر به پایان برسانید:

 

6

 

نتیجه انجام عملیات فوق، ایجاد یک سرویس خواهد بود که حتی در صورت بسته بودن نرم افزار، به فعالیت خود ادامه می دهد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

7

 

حال می خواهیم به پیکربندی نرم افزار بپردازیم. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

8

 

9

 

10

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، مسیر ذخیره سازی اطلاعات پشتیبان گیری، C:\Config در نظر گرفته شده است.

 

11

 

همانطور که در شکل فوق بدان اشاره شده است، به منظور اعمال تغییرات، نرم افزار را بسته و مجدد بار کرده و همچنین سرویس مرتبط با آن را ری استارت کنید.

 

حال نوبت به پیکربندی قابلیت فایروال موجود (در صورت فعال بودن آن) بر روی سیستم عاملی که tftpd را بر روی آن نصب نموده اید، می رسد. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

17

 

بعد از انجام عملیات فوق، می بایست پوشه در نظر گرفته شده برای ذخیره سازی اطلاعات پشتیبانی را به اشتراک گذاشته و سطوح دسترسی خاصی را بر روی آن اعمال نماییم. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

18

 

19

 

با انجام فعالیت های فوق، تنظیمات سمت سرور به اتمام خواهد رسید. حال نوبت به پیکربندی تجهیز مورد نظر می باشد. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

نکته: تصاویر زیر از روی یک سوئیچ 3560x برداشته شده است:

 

20

 

نکته 1: درج عبارت write-memory بدان معناست که می خواهیم به دستگاه مورد نظر بفهمانیم که عملیات پشتیبان گیری را زمانی به انجام برساند که می خواهیم تغییرات انجام گرفته بر روی آن را همزمان با ذخیره آنها بر روی حافظه flash، بر روی مقصد مورد نظر نیز ذخیره سازی نماید. به عبارت دیگر، عملیات پشتیبان گیری بعد از اجرای دستور write و یا copy running-config startup-config صورت پذیرد.

 

نکته 2: ممکن است به دلایلی، بعد از انجام تغیرات لازم، فراموش کنید که از دستور write و یا copy running-config startup-config استفاده کنید. در این حالت، علاوه بر عدم ذخیره تنظیمات بر روی حافظه flash، از تغییرات صورت گرفته نیز پشتیبان تهیه نخواهد شد. خوشبختانه قابلیت Archiving این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که عملیات پشتیبان گیری را در فواصل زمانی از قبل تعیین شده، به صورت خودکار به انجام برساند. به منظور فعال نمودن این قابلیت می بایست از دستور time-period استفاده کنید. توجه داشته باشید که می بایست بعد از این دستور، فواصل زمانی مورد نظر خود را به صورت دقیقه وارد کنید. به عنوان مثال، بر اساس سناریوی فوق، عملیات پشتیبان گیری به صورت خودکار، هر 24 ساعت یکبار (1440 دقیقه) صورت می پذیرد.

 

به منظور تست صحت پیکربندی انجام شده، سعی در ذخیره سازی پیکربندی های صورت گرفته نمایید. در صورت صحت فعالیت های فوق، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:

 

21

 

در صورت نمایش نقطه به جای علامت تعجب، اطمینان حاصل خواهید نمود که عملیات با مشکل مواجه شده است.

 

در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات پشتیبان گیری از تنظیمات، بر روی TFTP Server، شاهد رخداد زیر خواهید بود:

 

22

 

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرآیند عملیات پشتیبان گیری، از دستور show archive استفاده کنید. به مثال زیر نگاه کنید:

 

23

 

بر اساس سناریوی فوق، نام فایل مرتبط با آخرین عملیات پشتیبان یگری، با درج عبارت Most Recent مشخص شده است.