Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
پیکربندی Cisco Router به عنوان یک PPPoE Client به منظور برقراری ارتباط از طریق DSL
x
تبلیغات

 چگونگی پیکربندی Cisco Router به عنوان یک PPPoE Client به منظور برقراری ارتباط از طریق DSL را در این مقاله بیاموزید.


ممکن است شرایطی رخ دهد که بخواهید به جای پیکربندی یک ADSL Modem در راستای برقراری ارتباط ایستگاه های کاری به اینترنت، از یک Cisco Router استفاده کنید. به سناریوی زیر توجه کنید:

 

1

 

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید که براحتی می توان ADSL Modem را در حالت NAT پیکربندی نموده و آن را مستقیما به سوئیچ وصل کرده و از آنجایی که اغلب این Modemها دارای سرویس DHCP Server درونی می باشند، حتی بدون داشتن DHCP Server مجزا، امکان برقراری ارتباط ایستگاه های کاری را به اینترنت فراهم آورد. لذا دیگر چه نیازی به پیکربندی یک Cisco Router بوده و توجه به این مهم نیز ضروریست که انجام این کار باعث افزایش هزینه ها نیز خواهد شد.

 

در پاسخ به سوال فوق می بایست توجه داشته باشید که اغلب ADSL Modemها فاقد قابلیت های مهمی همچون امکان ایجاد Tunnel و VPN بوده و بسیاری از قابلیت های امنیتی را نیز پشتیبانی نمی نمایند. از این رو، در صورت نیاز به چنین قابلیت هایی، استفاده تنها از ADSL Modem کافی نبوده و نیاز به تجهیز دیگری نیز دارید. لذا در این مقاله فرض شده است که تجهیز مورد نظر، یک Cisco Router در نظر گرفته شده است. از این رو، به منظور پیکربندی آن، می بایست مراحل زیر را به ترتیب به انجام برسانید:

 

1. پیکربندی ADSL Modem

2. پیکربندی interface متصل شده به شبکه داخلی

3. پیکربندی interface متصل شده به ADSL Modem

4. ایجاد و پیکربندی یک interface از نوع Dialer

5. پیکربندی حداقل یک Access List

6. پیکربندی قابلیت PAT

7. پیکربندی قابلیت IP Domain Lookup

8. پیکربندی سرویس DHCP Server

9. ایجاد یک Static Route


پیکربندی ADSL Modem

در راستای پیاده سازی این سناریو، می بایست ADSL Modem موجود، از حالت NAT، به حالت Bridge پیکربندی شود. از آنجایی که انجام این فرآیند بسته به نوع دستگاه مورد نظر، متفاوت می باشد، از ذکر مراحل انجام این عملیات خودداری شده است و می بایست به مستندات دستگاه مراجعه گردد.


پیکربندی interface متصل شده به شبکه داخلی

پیکربندی زیر را بر روی interface متصل شده به شبکه داخلی به انجام برسانید:

 

2

 

همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید، در این سناریو، آدرس 172.22.0.1 برای interface مورد نظر انتخاب شده است.


پیکربندی interface متصل شده به ADSL Modem

پیکربندی لازم برای interface متصل شده به ADSL Modem، در مثال زیر آورده شده است:

 

3

 

توجه داشته باشید که با اجرای دستور pppoe-client dial-pool-number، به صورت خودکار سرویس PPPoE Client بر روی interface مورد نظر فعال می گردد.


ایجاد و پیکربندی یک interface از نوع Dialer

به منظور انجام این عملیات، دستورات زیر را به اجرا در آورید:

 

4

 


پیکربندی حداقل یک Access List

به منظور بکارگیری از قابلیت PAT، نیاز به ایجاد حداقل یک Access List وجود دارد. به مثال زیر نگاه کنید:

 

5


پیکربندی قابلیت PAT

به منظور دسترسی ایستگاه های کاری به اینترنت، می بایست بر روی router مورد نظر اقدام به پیکربندی قابلیت PAT نماییم. بدین منظور کافیست طبق مثال زیر عمل کنید:

 

6

 

پیکربندی قابلیت IP Domain Lookup

ممکن است انجام این مرحله از عملیات، بی ارتباط با کل فرایند پیکربندی به نظر برسد. این در حالیست که در صورت عدم فعال کردن قابلیت IP Domain Lookup و تنظیمات دیگر مرتبط با آن، باعث بروز مشکل در کل فرآیند خواهد شد. بدین منظور از دستورات زیر استفاده کنید:

 

7

 

توجه داشته باشید که به جای دو عبارت Primary_DNS_IP_address و Seconart_DNS_IP_address می بایست آدرس های مرتبط با DNS Serverهایی را وارد کنید که از شرکت ISP خود دریافت نموده اید.


پیکربندی سرویس DHCP Server

از آنجایی که قرار است در این سناریو، Cisco Router موجود در نقش DHCP Server شبکه داخلی ظاهر شود، لذا می بایست پیکربندی های زیر را بر روی آن به انجام برسانید:

 

8

 

بر اساس پیکربندی فوق، از آنجایی که ممکن است میان router مورد نظر با سایت اصلی، ارتباطی از طریق tunnel برقرار شده باشد، می بایست آدرس های DNS مرتبط با سایت اصلی را در مقابل فیلد dns-server وارد کنید. اگر چنانچه با چنین سناریویی روبرو نیستید، می توانید از آدرس DNS دریافتی از شرکت ISP طرف قرارداد استفاده کنید.


ایجاد یک Static Route

به منظور هدایت تمامی ترافیک های دریافتی از سوی router مورد نظر به سوی اینترنت، می بایست یک Static Router به صورت زیر پیکربندی کنید:

 

9