Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
انتقال IOS بر روی تجهیزات Routing شرکت Cisco با استفاده از پروتکل TFTP در محیط ROMMON
x
تبلیغات

 چگونگی ریختن IOS بر روی تجهیزات Routing شرکت Cisco با استفاده از پروتکل TFTP در محیط ROMMON 


فرض کنید که به دلایلی امکان بوت نمودن یک Router با استفاده از IOS مرتبط با آن وجود ندارد. به عنوان مثال، فضای Flash مرتبط با Router مورد نظر کوچک بوده و شما به منظور ارتقاء IOS آن، اقدام حذف IOS فعلی نموده اید و بعد از ری استارت نمودن Router، متوجه شدید که IOS جدید مشکل داشته و لذا در این شرایط بحرانی، امکان بالا آمدن دستگاه از روش های نرمال وجود ندارد.

 

در این میان، امکانی از سوی Cisco در اختیار قرار گرفته است که بواسطه آن می توانید بدون بالا آوردن دستگاه در شرایط نرمال، اقدام به انتقال IOS به Router نمایید. از جمله روش های شایع، استفاده از روش xmodem می باشد (قبلا در این خصوص مقاله ایی در سایت قرار گرفته است. جهت دسترسی به این مقاله، اینجا را کلیک کنید). از جمله معایب این روش، پایین بودن بسیار زیاد سرعت عملیات انتقال فایل می باشد. لذا در این مقاله می خواهیم به روش دیگر (استفاده از پروتکل TFTP) برای انجام عملیاتی مشابه، اما با سرعت بسیار بالا در راستای انتقال IOS به دستگاه مورد نظر بپردازیم.

 

نکته: توجه داشته باشید که به منظور انجام این عملیات، می بایست دستگاه مورد نظر را در محیط ROMMON بالا بیاورید. این عملیات بسته به نوع دستگاه متفاوت بوده و با اندکی جستجو در اینترنت می توانید روش مناسب دستگاه مورد نظر خود را بیابید.

 

با فرض بالا آمدن دستگاه در محیط ROMMON، می توانید با اجرای دستور set، وضعیت پیکربندی انجام گرفته بر روی دستگاه مورد نظر را در محیط ROMMON مشاهده کنید. به مثال زیر نگاه کنید:

 

1

 

به منظور مشاهده تمامی دستورات قابل اجرا در محیط ROMMON، می توانید از دستور help استفاده کنید. از جمله دستورات نمایش داده شده، دستور tftpdnld می باشد. با استفاده از این دستور می توانید IOS مورد نظر خود را از طریق پروتکل TFTP به دستگاه مورد نظر خود منتقل نمایید. اما قبل از استفاده از این دستور می بایست تنظیماتی را بر روی دستگاه به انجام برسانید. اگر چه تنظیمات متعددی در اختیار شما قرار گرفته شده است، اما تعدادی از آنها الزامی بوده که در شکل زیر می توانید روش پیکربندی آنها را مشاهده کنید:

 

2

 

همانطور که در مثال فوق مشاهده می نمایید، علاوه بر تنظیمات مرتبط با IP Address و دیگر موارد مرتبط با آن، آدرس IP مرتبط با سرور TFTP و همچنین نام IOS مورد نظر نیز می بایست مشخص گردد.

 

بعد از حصول اطمینان از صحت تنظیمات صورت گرفته (به منظور مشاهده تنظیمات فعلی، همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، می توانید از دستور set استفاده کنید)، دستور tftpdnld را به اجرا در آورید. با انجام این کار، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:

 

3

 

حال که فایل IOS مورد نظر با موفقیت منتقل گردید، می توانید با اجرای دستور boot، اقدام به بوت نمودن دستگاه با استفاده از IOS کپی شده کنید.