Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
مشاهده مقدار ترافیک عبوری از یک اینترفیس توسط ابزار STG در MikroTik
x
تبلیغات

 

با استفاده از ابزار SNMP Traffic Grapher و یا به اختصار STG می توانید از نحوه فعالیت ترافیکی یک اینترفیس در MikroTik بهره ببرید.

  

اگر چه نرم افزارهای متعددی در خصوص مشاهده ترافیک عبوری از یک اینترفیس وجود دارد، اما نکته قابل توجه در خصوص استفاده از STG آنست که این ابزار مجانی بوده و بار بسیار ناچیزی بر روی رایانه ایی که در آن به اجرا در آمده است، تحمیل می نماید. همچنین ظاهری به مراتب زیباتر در خصوص نمایش ترافیک عبوری از یک اینترفیس، از خود به نمایش می گذارد. در شکل زیر می توانید تصویری از ابزار STG را مشاهده نمایید:

 

2

 

به منظور استفاده از این ابزار بایستی تنظیماتی را بر روی دستگاه MikroTik مورد نظر به انجام رسانده و سپس ابزار STG را پیکربندی نمایید. در زیر به مراحل انجام این کار اشاره می شود.

 

1. فعال نمودن سرویس SNMP در MikroTik

 

3

 

به طور پیش فرض community تعریف شده برای MikroTik عبارت public می باشد (همانطور که می دانید در قرارداد SNMP، عبارت در نظر گرفته شده برای گزینه community نقش رمز عبور را بازی می کند). به منظور حصول اطمینان از این موضوع کافیست دستور زیر را اجرا کنید:

 

4

 

اگر چه تنظمیات زیادی در خصوص قرارداد SNMP در MikroTik وجود دارد، اما با انجام تنظیمات ساده فوق می توان به منظور راه اندازی اولیه ابزار STG استفاده نمود.

 

2. بدست آوردن OIDهای مورد نیاز

 

با استفاده از اجرای دستور زیر می توانید OIDهای مورد نیاز جهت پیکربندی ابزار STG را بدست آورید:

 

5

 

عبارات نمایش داده شده در شکل فوق را در جایی ذخیره نمایید. توجه داشته باشید که عدد آخر عبارات نمایش داده شده، شماره اینترفیس های موجود بر روی MikroTik را نمایش می دهد. لذا اگر چنانچه بخواهید ترافیک عبوری از اینترفیس های دیگر موجود بر روی دستگاه را مشاهده نمایید، بایستی تنها عدد مذکور را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر بخواهید ترافیک عبوری از اینترفیس شماره دو را مشاده نمایید کافیست به جای عدد 1، عدد 2 را در STG قرار دهید. در ادامه به چگونگی انجام این کار در ابزار STG اشاره می شود.

 

3. دانلود ابزار STG

 

به منظور دانلود این ابزار کافیست اینجا را کلیک کنید.

 

4. پیکربندی ابزار STG

 

بعد از دانلود و اجرای ابزار STG، کافیست طبق تصاویر زیر عمل نمایید:

 

6

 

7

 

  • در قسمت Target Address می بایست آدرس IP دستگاه MikroTik مورد نظر خود را وارد نمایید. 
  • در قسمت Community، می بایست عبارت در نظر گرفته شده در خصوص گزینه Community را وارد نمایید. همانطور که قبلا نیز بدان اشاره شد، این عبارت به صورت پیشفرض public می باشد. 
  • در قسمت “Green” OID می بایست OID استخراج شده در قسمت “bytes-in” را وارد نمایید. نحوه استخراج این OID در بالا آمده است. 
  • در قسمت “Blue” OID1 می بایست OID استخراج شده در قسمت “bytes-out” را وارد نمایید. نحوه استخراج این OID در بالا آمده است. 
  • به منظور درک بهتر از ترافیک عبوری پیشنهاد می شود که در قسمت Show Traffic In، گزینه Bits را انتخاب نمایید. به شکل بالا نگاه کنید.

 

بعد از انجام تنظیمات فوق و کلیک بر روی دگمه OK، می توانید مقدار ترافیک عبوری از اینترفیس مورد نظر خود را مشاهده نمایید. به شکل زیر نگاه کنید: