Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
مقدمات پیکربندی شبکه در CentOS / Red Hat (فصل یازدهم - قسمت چهارم) – ذخیره سازی تنظیمات مرتبط با آدرس IP انجام گرفته بر روی کارت شبکه
x
تبلیغات


هنگامی که یک سیستم مبتنی بر لینوکس، بالا می آید (boot)، پیکربندی های مرتبط با آدرس IP به صورت خودکار فراخوانی و اعمال می گردند. در این مقاله قصد داریم به چگونگی انجام این عملیات بپردازیم.


در CentOS و Red Hat، تنظیمات مرتبط با آدرس IP در فایلی در مسیر نمای داده شده در مثال زیر نگهداری می گردد. توجه داشته باشید که فایل مورد نظر برای هر کارت شبکه موجود در سیستم، به صورت مجزا ایجاد شده و در هنگام بالا آمدن سیستم عامل، بسته به فعال و یا غیر فعال بودن کارت شبکه، مورد استفاده قرار می گیرد.


1


همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، پروتکل DHCP بر روی کارت شبکه ای با نام eno16777736 فعال می باشد.


بر اساس آنچه که در بالا مشاهده می کنید، چندین پارامتر، وضعیت کارت شبکه را کنترل می نماید. توجه داشته باشید که بعد از انجام تغییرات مورد نظر و ذخیره سازی آنها، با استفاده از دستور ifdown و ifup، اقدام به اعمال تغییرات نمایید. در ادامه به اهم پارامترهای موجود، به همراه توضیحی کوتاه برای هر کدام، اشاره شده است:


• TYPE. پروتکل مورد استفاده (لایه دوم مدل OSI) در این کارت شبکه، در مقابل این پارامتر درج می گردد.


• NAME: در مقابل این پارامتر، نام کارت شبکه درج می گردد.


• HWADDR. در مقابل این پرامتر، MAC آدرس کارت شبکه درج می گردد. توجه داشته باشید که در صورت نیاز به تغییر این آدرس، از یکتا بودن آن در شبکه سازمان خود اطمینان حاصل کنید.


• ONBOOT. آیا می خواهید کارت شبکه مورد نظر در هنگام بالا آمدن سیستم، فعال گردد؟ در صورتی که پاسخ مثبت است (در اغلب موارد چنین است)، عبارت yes را در مقابل این پارامتر قرار دهید.


• SEARCH. فرض کنید که می خواهید به سیستمی با نام Test، متصل شوید و یا آنکه آن را ping کنید. در اینصورت، بر اساس عبارات درج شده در مقابل این پارامتر، نام ناقص وارد شده به صورت نام کامل DNSی تکمیل می گردد. به عنوان مثال، اگر چنانچه عبارت درج شده در مقابل این پارامتر، عبارت contoso.com باشد، در صورت به اجرا در آوردن دستور ping test، سیستم به صورت خودکار آن را به ping test.contoso.com تبدیل خواهد کرد.


• BOOTPROTO. اگر چنانچه می خواهید تنظیمات مرتبط با کارت شبکه از طریق پروتکل DHCP درخواست و دریافت گردد، عبارت DHCP را در مقابل این پارامتر قرار دهید. در صورت نیاز به اختصاص آدرس IP به صورت دستی، عبارت none را در مقابل این پارامتر قرار دهید.


• IPADDR. آدرس IP مورد نظر، در مقابل این پارامتر درج می شود.


• PREFIX. آدرس Netmaskی که برای آدرس IP در نظر گرفته شده انتخاب می نمایید، در مقابل این پارامتر درج می گردد.


• GATEWAY. اگر چنانچه نیاز به ست کردن آدرس Default Gateway هستید، آدرس مورد نظر را در مقابل این پارامتر درج کنید.


• DNS1. اگر چنانچه نیاز به ست کردن آدرس DNS دارید، آدرس مورد نظر خود را در مقابل این پارامتر درج کنید. توجه داشته باشید که از آنجایی که امکان اضافه کردن چندین آدرس DNS Server وجود دارد، این امکان با استفاده از درج عدد در مقابل عبارت DNS امکان پذیر است.


• IPV6INIT. آیا می خواهید پروتکل IPv6 برای کارت شبکه مورد نظر فعال گردد؟ اگر پاسخ مثبت است، عبارت yes را در مقابل این پارامتر درج کنید.


در قسمت بعد از این سری مقالات، به چگونگی پیکربندی مسیریابی (Routing) خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید...

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. مقدمات پیکربندی شبکه در CentOS / Red Hat (فصل یازدهم - قسمت اول) – بررسی روش های موجود در نام گذاری کارت شبکه
  2. مقدمات پیکربندی شبکه در CentOS / Red Hat (فصل یازدهم – قسمت دوم) – چگونگی کار با دستور ip
  3. مقدمات پیکربندی شبکه در CentOS / Red Hat (فصل یازدهم – قسمت سوم) – چگونگی کار با دستور ifconfig