x
تبلیغات

 

ممکن است شرایطی رخ دهد که بخواهید نام دامین سرویس Active Directory خود را تغییر دهید. این فعالیت که با عنوان Domain Rename شناخته می شود، از سوی مایکروسافت پشتیبانی می گردد.

 

 این در حالیست که قبل از انجام این عملیات می بایست مورد زیر را مد نظر قرار دهید:

 

نکته: با عدم در نظر گرفتن شرایط زیر، ممکن است زیر ساخت مبتنی بر سرویس Active Directory خود را تخریب نموده و لذا خود و سازمان خود را دچار مشکل نمایید. از این رو، توجه به موارد زیر می تواند شما را از این چالش بزرگ برهاند.

 

  •  حداقل Frost Functional Level مورد نیاز: به منظور انجام عملیات تغییر نام دامین، حداقل Forest Functional Level مورد نیاز می بایست بر روی Windows Server 2003 پیکربندی شده باشد.

نکته: توجه داشته باشید که در این مقاله قصد داریم به چگونگی انجام عملیات تغییر نام دامین بر اساس Windows Server 2016 بپردازیم. لازم به ذکر است که در سرویس Active Directory ارائه شده در این نسخه از سیستم عامل، Forest Functional Level مبتنی بر Windows Server 2003 از پشتیبانی مایکروسافت خارج شده است. لذا می توان نتیجه گرفت که عملیات تغییر نام دامینی که در ادامه بدان اشاره شده است را می توانید در نسخه های پایین تر نیز به انجام برسانید.

 

  •  ایجاد زون DNS مورد نیاز: توجه داشته باشید قبل از آغاز عملیات تغییر نام دامین، می بایست زون DNS مرتبط با نام جدید را ایجاد نمایید.

  •  تغییر مسیر ذخیره سازی اطلاعات در فولدرهای مورد استفاده از طریق سرویس DFS و قابلیت Roaming Profile: بعد از انجام عملیات تغییر نام، از آنجایی که نام مسیرهای مرتبط با فولدرهای تحت کنترل سرویس DFS بر اساس نام دامین قبلی پیکربندی شده اند، می بایست این مسیرها به صورت دستی اصلاح گردند. همچنین، در صورت استفاده از Roaming Profile نیز می بایست رویکردی مشابه اتخاذ گردد.

  •  ری استارت شدن ایستگاه های کاری: بعد از انجام موفقیت آمیز عملیات تغییر نام دامین، می بایست ایستگاه های کاری دو بار ری استارت گردند. لذا قبل از انجام عملیات، برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشید.

  •  عدم سازگاری با Exchange Server: توجه داشته باشید که Exchange Server 2003 تنها نسخه از این محصول است که با عملیات تغییر نام دامین سازگاری دارد. لذا در صورت استفاده از نسخه های جدیدتر این محصول، عملیات تغییر نام دامین می تواند زیر ساخت Mailing شما را تخریب کند.

  •  انجام اقدامات لازم در صورت وجود سرویس AD CS: اگر چنانچه در دامین خود از سرویس AD CS استفاده می کنید، می بایست فعالیت هایی را قبل و بعد از انجام عملیات تغییر نام دامین، بر روی آن انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، اینجا را کلیک کنید.

بعد از بررسی دقیق موارد فوق و حصول اطمینان از آماده بودن زیر ساخت، می توانید آغاز عملیات تغییر نام دامین را کلید بزنید. در این مقاله می خواهیم نام دامین “Contoso.com” را به “Fabrikam.com” تغییر دهیم و دامین مورد عملیات نیز مبتنی بر Windows Server 2016 می باشد. با ما همراه باشید...

 

همانطور که در بالا بدن اشاره شد، قبل از انجام عملیات تغییر نام دامین، می بایست زون DNS مرتبط با نام جدید را ایجاد کنید. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

9

 

بعد از انجام عملیات فوق، فرآیند تغییر نام دامین را با اجرای دستور زیر ادامه دهید:

 

10

 

با اجرای دستور فوق، گزارشی از وضعیت دامین و forest موجود، در فایلی به نام Domainlist.xml ذخیره می گردد. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

11

 

12

 

در فایل فوق، هر کجایی که اشاره به نام قبلی دامین دارد را می بایست به نام جدید تغییر دهید و در نهایت نیز اقدام به ذخیره فایل مورد نظر نمایید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

13

 

حال می بایست دستور زیر را اجرا کنید:

 

14

 

با اجرای دستور فوق، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:

 

15

 

16

 

جهت حصول اطمینان از آمادگی دامین، قبل از آغاز عملیات تغییر نام، دستور زیر را به اجرا در آورید:

 

17

 

بعد از بررسی خروجی دستور و حصول اطیمنان از عدم وجود خطا، دستور زیر را اجرا کنید:

 

18

 

با اجرای موفقیت آمیز دستور فوق، می توانید عملکرد کنسول Active Directory Users and Computers را در شکل زیر مشاهده نمایید:

 

18 1

 

توجه داشته باشید که اجرای دستور فوق منجر به ری استارت شدن دامین کنترلر مورد نظر می گردد. لذا بعد از بالا آمدن آن، می بایست طبق تصویر زیر جهت لاگین به آن اقدام کنید:

 

19

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، اگر چه نام دامین مورد نظر تغییر یافته است، اما کماکان دامین کنترلرهای موجود در زیر ساخت شبکه، نام دامین قبلی را در FQDN مرتبط با خود، به نمایش می گذارند. لذا در این مرحله می بایست بر اساس تصاویر زیر، اقدام به اصلاح این موضوع نمایید:

 

20

 

21

 

22

 

23

 

24

 

25

 

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، بعد از انجام این فرآیند، می بایست دامین کنترلر مورد نظر را ری استارت کنید.

 

مورد دیگر که نیاز به تغییرات دارد، ساختار Group Policy است. در این مرحله، اگر چنانچه کنسول GPMC را با اجرا در آورید، با رخداد زیر مواجه خواهید شد:

 

26

 

27

 

به منظور حل این مشکل، از دستور gpfixup استفاده کنید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

28

 

بعد از انجام موفقیت آمیز عملیات فوق و نیز قبل از اعلام اتمام عملیات، دستور زیر را به اجرا در آورید:

 

29

 

اتمام عملیات را با دستور زیر اعلام کنید:

 

30

 

حال زیر ساخت Active Directory مجددا در مسیر قرار گرفته و به درخواست های مرتبط با ایستگاه های کاری، پاسخ می دهد. تنها موردی که در این مرحله می بایست به انجام برسانید آنست که تمامی رایانه هایی که به دامین join نموده اید را دو بار ری استارت کنید.