Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
Office 365 یا Exchange سروری که در سازمان خودتان راه اندازی شود: کدامیک را بهتر است انتخاب کنیم؟
x
تبلیغات

Office365 Exchange Top Image

 

همانطور که می دانید، همواره اتخاذ تصمیمات صحیح می تواند باعث افزایش احتمال موفقیت یک سازمان باشد. یکی از این تصمیمات در حوزه فناوری اطلاعات، انتخاب راه حل های مرتبط با رایانش ابری برای سازمان می باشد. اگر چه ممکن است در نگاه اول، چنین تصمیماتی ساده به نظر برسند، اما به دلیل وجود گزینه های متعدد، اتخاذ این تصمیمات را با چالش جدی مواجه خواهد نمود.


چگونه می توان در این تعدد گزینه ها در فضای ابری، بهترین ابزاری را که تمامی نیازمندی های سازمانتان را پوشش دهد، انتخاب نمود؟


پاسخ این سوال، زمانی می تواند به واقعیت نزدیک باشد که شما درک مناسبی از نیازمندی های سازمان خود داشته باشید و همانطور که حدس می زنید، نیازمندی های هر سازمان، منحصر به فرد است. به عنوان مثال، سازمانی که به تازگی مایل به ایجاد زیر ساخت فناوری اطلاعات خود است، قطعا با سازمانی که در حال حاضر، سرورهای مرتبط با زیر ساخت Mailing خود را در Datacenter خود راه اندازی نموده است، متفاوت می باشد.

 

همچنین، سیاست های مرتبط با رمزنگاری اطلاعات (encryption policies)، سیاست های مرتبط با آرشیو نمودن محتویات ایمیل ها (email-retention policies) و مواردی از این دست، بسته به هر سازمان، متفاوت می باشد.


حال اگر چنانچه بحث خود را معطوف به پیاده سازی زیر ساخت Mailing نماییم، اکثر سازمان ها می بایست از میان دو راه حل Office 365 و یا Exchange سروری که در سازمان، توسط پرسنل سازمان راه اندازی می گردد، یکی را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که هر روش برای خود مزایای قابل توجهی به همراه دارد. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش آید، آنست که کدام روش از دیگر بهتر است؟ در ادامه به منظور پاسخ به این سوال، موضوع را از جنبه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.


تکنولوژی ActiveSync

یکی از مزایای اصلی و کاربردی استفاده از تکنولوژی های ابری آنست که کاربران می توانند با انواعی از تجهیزات گوناگون، اقدام به یکسان سازی اطلاعات مرتبط با email، اسناد و داده های خود نمایند. این گونه فعالیت ها می بایست به گونه ایی باشند که محل فیزیکی کنونی کاربران، تاثیری در این فرآیندها نداشته باشد. به عنوان مثال، کاربران توانایی کار بر روی اسناد خود را بر روی رایانه های سازمانی خود را داشته و امکان دریافت و ارسال ایمیل را از طریق گوشی های هوشمند خود داشته باشند. همچنین امکان انجام بعضی از فعالیت ها، زمانی که کاربران در محیط سازمانی خود حضور ندارند، در اختیار آنها قرار گیرد. خوشبختانه، سازمان ها می توانند با بکارگیری تکنولوژی ActiveSync این گونه نیازمندی ها را به صورت کامل پوشش دهند.


اگر چه Exchange سرورهای راه اندازی شده در datacenterهای درون سازمانی، می توانند اغلب این گونه فعالیت ها را در اختیار کاربران قرار داده، اما انجام اینگونه از فعالیت ها بر روی تجهیزات شرکت BlackBerry، در انحصار مدل Office 365 بوده و این پشتیبانی نیازمند هزینه اضافی نمی باشد.


پس می توان نتیجه گرفت که اگر چنانچه شما مایل به استفاده از فرآیند هایی هستید که تکنولوژی ActiveSync به دنبال آن است و از تجهیزات شرکت BlackBerry استفاده می نمایید، تنها راه حل ممکن، استفاده از Office 365 است. اما همانطور که می دانید، بسیاری از افراد، استفاده از تجهیزات BlackBerry را کنار گذاشته و استفاده از تجهیزات مبتنی بر iOS، Android و Windows Mobile را در دستور کار خود قرار داده اند. اگر شما و سازمان شما نیز از این دسته افراد هستید، هر کدام از روش های نام برده شده می تواند تمامی نیازمندی های شما را به صورت کامل پوشش دهد و استفاده از یک روش، بر روش دیگر، اولویت ندارد.


توسعه (Development)

 جالب است که بدانید، ویرایش های کنونی Exchange Server (همانند Exchange Server 2013 و Exchange Server 2016) بر پایه Exchange Server 2010 بنا نهاده شده اند، این در حالیست که شاهد صرف انرژی بیشتر از سوی مایکروسافت در ارائه سرویس Office 365 هستیم. بنا بر این استدلال، تغییرات و قابلیت های جدید ارائه شده برای Exchange Server در مقایسه با Office 365، بسیار ناچیز است.

 

ذخیره سازی

فضای در اختیار، جهت ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با emailها، نقش حیاتی در انتخاب مدل مورد نظر را دارد. هنگامی که شما از Exchange Server در سازمان خود استفاده می کنید، مدیریت و افزایش فضای ذخیره سازی اطلاعات، تماما بر عهده سازمان بوده و بروکراسی های اداری می توانند این موضوع را تحت تاثیر خود قرار دهد. این در حالیست که مدیریت فضای مورد نیاز جهت ذخیره سازی اطلاعات در مدل Office 365، بسته به نوع سرویس خریداری شده از سوی مایکروسافت، تماما بر عهده متخصصین این شرکت بوده و لذا مدیریت و افزایش فضای ذخیره سازی، بسیار با سرعت بالا و فارغ از بروکراسی های اداری شایع، صورت می پذیرد.


امنیت

 از نقطه نظر امنیتی، نمی توان دو راه حل مذکور را بهتر و یا بدتر از یکدیگر دانست. اما کماکان، استفاده از راه حل Office 365، امکانات پیش فرض امنیتی خاصی را در اختیار کاربران قرار می دهد که اگر چه این امکانات می تواند توسط سازمانی که Exchange Server را راه اندازی نمود است، به صورت مجزا و با طی مراحلی، کسب گردد. در مقایسه دو راه حل، Office 365 دو قانون مصوب ایالات متحده در خصوص امنیت اطلاعات با نام های FISMA و HIPPA را به صورت پیش فرض، پیاده سازی نموده و مورد بررسی از سوی سازمان های ذیصلاح، نیز قرار گرفته است.


علاوه بر موارد فوق، فارغ از قوانین ایالات متحده، Office 365 دارای گواهینامه های امنیتی دیگری از قبیل SSAE 16 Certified، EU Model Clauses Capable، ISA 27001 Certified و EU Safe Harbor Compliant نیز می باشد. اگر چه یک سازمان می تواند با طی یک فرآیند بسیار طولانی و طاقت فرسا، اقدام به احراز این گواهینامه های بین المللی در خصوص Exchange Server راه اندازی شده را نماید، اما واقعا کدام سازمان می تواند چنین زمان و هزینه ایی را متقبل شود؟


ابزارهای کاربردی

 Exchange Server راه اندازی شده در سازمان، توانایی ارائه دسترسی به مواردی از قبیل مدیریت Email، Contactها و تقویم را در اختیار کاربران می گذارد. این در حالیست که با خرید طرح Online Essentials (یکی از ابتدایی ترین طرح های ارائه شده از سوی مایکروسافت)، قادر به استفاده از تمامی امکانات ذکر شده قبلی به علاوه OneDrive for Business و Skype for Business را خواهید داشت. علاوه بر این امکانات، می توانید به نسخه آنلاین محصولات Microsoft Office نیز دسترسی داشته باشید.


قیمت

 واضح است که در صورت نیاز به اتخاذ تصمیمات کلان سازمانی، قیمت تنها نمی تواند یکی از پارامترهای اساسی در نظر گرفته شود. چه بسیار تصمیماتی که به دلیل بار مالی بیشتر، از چرخه تصمیمات کلان سازمانی خارج شده اند و عدم پیاده سازی آنها باعث از دست رفتن بیشتر سرمایه های سازمانی شده است. این در حالیست که به هر حال، هزینه می تواند نقش کلیدی در اتخاذ یک تصمیم در نظر گرفته شود.


از نقطه نظر قیمت، مقایسه هزینه های پیاده سازی و نگهداری از دو روش مورد نظر نشان می دهد که هزینه های جاری مرتبط با راه حل Office 365 تقریبا نصف هزینه های جاری مرتبط با راه حل Exchange Server می باشد. با این مقایسه، همانطور که حدس میزنید، امکان اتخاذ تصمیمات مناسبتر برای یک سازمان، فراهم خواهد آمد...


نتیجه گیری

 بلاشک، انتخاب راه حل Office 365 بسیار امن تر و قابل اتکاء تر نسبت به راه حل پیاده سازی Exchange Server در سازمان شما می باشد. بررسی کیفیت سرویس Office 365 نشان می دهد که مایکروسافت اقدامات بسیار حیاتی در راستای پیاده سازی مفهوم دفاع در عمق (Defense in Depth) در ارائه Office 365 به کاربران، نموده است. تمامی استانداردهای موجود در خصوص موضوعات سخت افزاری، امنیت اطلاعات و لایه منطقی سرویس، از سوی مایکروسافت رعایت شده است. افراد پشتیبان سرویس Office 365، از میان کارمندان شرکت مایکروسافت بوده و سال ها تجربیات خود در راه اندازی سرویس های مشابه قبلی ، به میان آورده اند.


اگر چه بر اساس مطالب فوق می توان نتیجه گرفت که استفاده از راه حل Office 365 می تواند برای هر سازمانی، فارغ از اندازه آن، مفید باشد، می بایست موارد دیگری را نیز مد نظر قرار داد. به عنوان مثال، از آنجایی که کشور عزیزمان، سال هاست با تحریم های ظالمانه مواجه می باشد، آیا ممکن است در آینده ایی نزدیک، مایکرسافت از ارائه خدمات Office 365 به شرکت های ایرانی امتناع ورزد؟ اگر در حال حاضر امکان استفاده از این سرویس محیاست و سازمان شما از آن سود می جوید، آیا می توان تصور کرد که مایکروسافت به یکباره، خدمات دهی به سازمان ها و شرکت های ایرانی را متوقف نماید؟ با فرض مثبت بودن این مفروضات، سازمان های استفاده کننده از این خدمات، دچار چه زیانی خواهند شد؟

 

به هر حال، امیدوارم در این مقاله، دید شما را نسبت به این دو راه حل باز تر نموده باشم و شما را در انتخاب سرویس مناسب برای سازمان و یا شرکت خود، یاری کرده باشم.