x
تبلیغات

 

به طور کلی، MDOP) Microsoft Desktop Optimization Pack) مجموعه ای از 6 ابزار مختلف است که همانند یک چاقوی سوئیسی می تواند مشکلات زیادی را مرتفع نموده و زندگی شما را به عنوان یک متخصص IT، سهل و آسان نماید!


در قسمت دوم از این سری مقالات – همانطور که وعده داده بودیم، می خواهیم چگونگی استفاده از MDOP جهت مدیریت تنظیمات (profile) مرتبط با کاربران در محیط های کاربری گوناگون را مورد بحث و بررسی بیشتر قرار دهیم. با ما همراه باشید...


درد سر اولی که به احتمال خیلی زیاد با آن مواجه شده اید زمانی رخ می دهد که شما در شبکه سازمان خود از قابلیت Roaming User Profile استفاده می کنید و حتما می دانید که نمی توان این قابلیت را برای کاربرانی که از دو کلاینت با سیستم عامل های Windows 7 و Windows 8.1 استفاده می کنند، مورد استفاده قرار داد. به عبارت دیگر، این امکان برای دو سیستم عامل مذکور، از سوی شرکت مایکروسافت پشتیبانی نمی گردد. همچنین اگر چنانچه از تکنولوژی VDI استفاده می کنید، از قابلیت Roaming User Profile نمی توانید میان دسکتاپی از نوع Session-based و Full استفاده کنید. به عبارت دیگر، زمانی که کاربر از مدل Full Desktop استفاده می نماید، پروفایل وی زمانی که بر روی یک دسکتاپ از نوع Session-based لاگین می نماید، منتقل نمی گردد (و البته عکس این سناریو نیز صادق است).


خب، اگر چنانچه دچار سناریوهای فوق هستید، چه باید بکنید؟ به منظور مرتفع نمودن این مشکل، می توانید از یکی از جدیدترین محصولات خانواده MDOP با نام Microsoft User Experience Virtualization (UE-V) استفاده کنید. با استفاده از این محصول، می توانید تجربه یکسانی را برای کاربران، میان پلترفرم های مختلف، به ارمغان بیاورید. با استفاده از این قابلیت، تنظیمات اعمال شده از سوی کاربر بر روی سیستم عامل خود، در هنگام لاگین کردن به سیستم عامل، لاگ آف کردن از آن، هنگام Lock کردن و Unlock نمودن دسکتاپ و در نهایت، هنگام آغاز و یا پایان ارتباطی از نوع Remote Desktop، در مکانی در شبکه ذخیره سازی گردیده و یا فراخوانی می گردد. همچنین هنگامی که کاربر اقدام به اجرای یک نرم افزار نموده و یا آن را متوقف نماید، همین عملیات تکرار می گردد. نکته جالب در خصوص این قابلیت آنست که هنگامی که کاربر از چندین سیستم به صورت همزمان استفاده می نماید، نیازی به انجام عملیات Logoff کردن به منظور ذخیره تنظیمات تغییر یافته نبوده و این تغییرات به صورت آنلاین، بر روی دیگر دسکتاپ های فعال، اعمال می گردد.


استفاده همزمان از قابلیت UE-V به همراه تکنولوژی های Folder Redirection و Offline Files می تواند تجربه کاری مرتبط با کاربری که در بین سیستم های مختلف در حرکت است، به صورت کامل مورد پوشش قرار دهد. به عبارت دیگر، با استفاده از UE-V، تنظیمات مرتبط با سیستم عامل و نرم افزارها در میان پلتفرم های گوناگون قابل جابجایی بوده و این در حالیست که با استفاده از قابلیت Folder Redirection، فایل ها و اسناد مرتبط با کاربر در مکانی در شبکه به صورت خودکار ذخیره سازی شده و بدین ترتیب، این اسناد و فایل ها همواره در اختیار کاربر (فارق از محل کنونی فعالیت) قرار می گیرد. همچنین با استفاده از قابلیت Offline Files، هنگامی که کاربر به شبکه سازمان متصل نباشد، می تواند بر روی نسخه های Cache شده مرتبط با فایل ها و اسناد موجود در سیستم خود کار کرده و در هنگام اتصال مجدد به شبکه، این تغییرات را با آنچه که در شبکه ذخیره سازی شده است، همگام سازی نماید.


توجه داشته باشید که بکارگیری از قابلیت UE-V بسیار ساده است. در ادامه می توانید مراحل کلی پیاده سازی این قابلیت را مشاهده نمایید:


1. نصب agent مرتبط با UE-V

ابتدا می بایست agent مرتبط با قابلیت UE-V را بر روی تمامی سیستم هایی که نیاز به ذخیره سازی تنظیمات مرتبط با سیستم عامل و یا نرم افزارهای موجود در آنها را دارید، نصب کنید. توجه داشته باشید که اگر چنانچه در سازمان خود از System Center Configuration Manager استفاده می کنید، می توانید به راحتی این فعالیت را به انجام برسانید.


2. ایجاد مکان ذخیره سازی تنظیمات

این مکان در حقیقت محل ذخیره سازی تنظیمات مرتبط با کاربران بوده و می تواند در Home Folder آنها (در صورت استفاده از این قابلیت) در نظر گرفته شود.


3. پیکربندی agent مرتبط با UE-V با استفاده از Group Policy

با استفاده از این قابلیت می توانید به راحتی تنظیمات مرتبط با UE-V را بر روی agentهای نصب شده بر روی کلاینت ها، براحتی اعمال کنید.


نکته مهم در خصوص UE-V آنست که براحتی می توان عملکرد پیش فرض آن را دستخوش تغییر قرار داد. به عبارت دیگر، شما می توانید با ایجاد templateهای مورد نیاز، مکان هایی که UE-V به صورت پیش فرض به آنها (در راستای انتقال آنها به مکانی در شبکه) توجهی ندارد، برای او مشخص نمایید. به عنوان مثال، فرض کنید که در شبکه سازمان خود از این نرم افزار که توسط تیم فناوری اطلاعات شرکت نوشته شده است، استفاده می کنید. قطعا UE-V به صورت پیش فرض به گونه ایی تولید نشده است که بتواند تغییرات این نرم افزار را نیز تشخیص داده و برای شما ذخیره سازی نماید. لذا بر اساس امکاناتی که در اختیار شما قرار داده شده است، می توانید برای UE-V مشخص کنید که تنظیمات مهم نرم افزار مورد نظر شما در چه مکانی قرار گرفته است. همچنین می توانید این templateهای ایجاد نموده را در مکانی در شکه قرار داده و از طریق Group Policy برای agentها مشخص کنید که برای دریافت جدیدترین آنها، به آنجا مراجعه نمایند.


امیدوارم در این قسمت از این سری مقالات، دید خوبی به شما در خصوص قابلیت UE-V داده باشم. انشاء الله در قسمت سوم از این سری مقالات به بحث در خصوص قابلیت App-V خواهیم پرداخت.

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت اول)
  2. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت سوم)
  3. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت چهارم)
  4. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت پنجم)
  5. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت ششم)
  6. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت هفتم)
  7. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت هشتم)
  8. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت نهم)
  9. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت دهم)
  10. 10 راهکار  جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت یازدهم)