x
تبلیغات

 

به طور کلی، MDOP مجموعه ایست از 6 ابزار مختلف است که همانند یک چاقوی سوئیسی می تواند مشکلات زیادی را مرتفع نموده و زندگی شما را به عنوان یک متخصص IT، سهل و آسان نماید!


در قسمت سوم از این سری مقالات – همانطور که وعده داده بودیم، می خواهیم چگونگی استفاده از قابلیت App-V را به بحث و بررسی بنشینیم. با ما همراه باشید...


اگر چنانچه تا کنون در پروژه های تولید نرم فزار شرکت داشته اید می دانید که یکی از دردسرساز ترین مراحل تولید نرم افزار، مرحله تست عملکرد آنها می باشد. این مرحله زمان زیادی را به خود اختصاص داده و حل مشکلات نرم افزاری و عدم سازگاری های کشف شده، توانایی های فنی بسیار بالایی نیاز دارد و ممکن است شما را وادار کند از افراد گوناگونی با تخصص های مختلف، کمک بگیرید.


با استفاده از محصول Microsoft Application Virtualization (App-V) می توانید تا حدود زیادی به این دردسر پایان دهید. این محصول با در اختیار قرار دادن محیطی مجازی به نرم افزارها، اجرای آنها را به صورت ایزوله از یکدیگر مدیریت می نماید. به عبارت دیگر، هنگامی که شما اقدام به تغییر فایل و تنظیمات مرتبط با یک نرم افزار می نمایید، در حقیقت این تغییرات هیچگاه بر روی سیستم عامل رخ نمی دهد. بدین ترتیب اجرای یک نرم افزار هیچگونه تاثیری بر روی سیستم عامل و دیگر نرم افزارهای موجود بر روی سیستم، نمی گذارد.


1


بدین ترتیب، شما هیچگاه اقدام به نصب نرم افزار بر روی سیستم عامل خود نمی نماید؛ در عوض، نرم افزار مورد نظر از روی سروری با عنوان App-V Server دانلود شده و بر روی سیستم شما Cache گردیده و به اجرا در می آید. و لذا می توان نتیجه گرفت که هیچگاه سیستم عامل مقصد، هیچ تغییری را احساس نمی نماید. بروزرسانی های مرتبط با نرم افزار مورد نظر به سادگی صورت گرفته و حذف آنها هیچگونه تاثیری به عملکرد کاربران نمی گذارد. پس می توان نتیجه گرفت که می توان با استفاده از این تکنولوژی، اقدام به اجرای نرم افزارهایی نمود که با یکدیگر ناسازگاری تولید می نمایند و یا می توان نرم افزارهایی را به اجرا در آورد که امکان نصب آنها با یکدیگر در یک سیستم عامل وجود ندارد. این سناریو را در نظر بگیرید که سازمان شما در حال ارتقاء نسخه نرم افزار مدیریت منابع انسانی خود است. این در حالیست که نمی توان نسخه جدید را در کنار نسخه قبلی نصب و راه اندازی نمود (به عنوان مثال، فرض کنید که از نقطه نظر نرم افزاری این امکان وجود ندارد). در این سناریو می توان با بکارگیری از قابلیت App-V امکان استفاده از هر دو نسخه نرم افزار را در یک سیستم، فراهم آورد!


نکته: البته می بایست توجه داشت که این تکنولوژی محدودیت های خاص خود را نیز دارد. به عنوان مثال، هر نرم افزاری که نصب آن مستلزم نصب درایور بر روی سیستم است، نمی توان آن را با استفاده از App-V به اجرا در آورد. از جمله این نرم افزارها می توان به آنتی ویروس ها اشاره نمود.


از نقطه نظر تست نرم افزارهای تولید شده، از آنجایی که هر نرم افزار در محیط مجازی خود به اجرا در می آید، این فرآیند می تواند در کاهش قابل توجه مدت زمان مورد نیاز در راستای تست و بررسی سازگاری نرم افزار تولید شده با دیگر نرم افزارها در نظر گرفته شود. به عبارت دیگر، استفاده از App-V در سازمان ها، منجر به کاهش هزین های تولید نرم افزار و سرعت بخشیدن به استفاده نهایی از آنها می گردد. در حقیقت، بسیاری از سازمان ها، بر اساس این امکان App-V، مرحله تست سازگاری نرم افزاری را به طور کامل حذف نموده اند!

 

امیدوارم در این قسمت از این سری مقالات، دید خوبی به شما در خصوص قابلیت App-V داده باشم. انشاء الله در قسمت چهارم از این سری مقالات به بحث در خصوص دیگر قابلیت App-V در راستای اختصاص نرم افزار مناسب برای کاربران در کمترین زمان ممکن، مطالبی را خدمت علاقمندان عرض خواهم کرد. با ما همراه باشید...

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت اول)
  2. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت دوم)
  3. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت چهارم)
  4. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت پنجم)
  5. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت ششم)
  6. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت هفتم)
  7. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت هشتم)
  8. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت نهم)
  9. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت دهم)
  10. 10 راهکار  جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت یازدهم)