x
تبلیغات

  

به طور کلی، MDOP مجموعه ایست از 6 ابزار مختلف است که همانند یک چاقوی سوئیسی می تواند مشکلات زیادی را مرتفع نموده و زندگی شما را به عنوان یک متخصصIT، سهل و آسان نماید!

 

در قسمت چهارم از این سری مقالات، همانطور که وعده داده بودیم، می خواهیم به یکی دیگر از کاربردهای App-V بپردازیم. با ما همراه باشید...

 

در اختیار قراردادن نرم افزار مناسب برای کاربرانی که به آن نیاز دارند، می تواند به چالشی بزرگ در سازمان هایی با وسعت بالا، تبدیل شود. از این رو روش های متعددی در طول سال ها، به منظور مدیریت نرم افزارهای کاربردی، در اختیار مدیران شبکه قرار گرفته شده است. دو روش معمول برای انجام این کار عبارتند از:

 

1. قرار دادن نرم افزارهای مورد نیاز در image مرتبط با سیستم عامل: در صورت بالا بودن وسعت شبکه یک سازمان، استفاده از این روش باعث بوجود آمدن تعداد زیادی انواع image و همچنین افزایش نفر ساعت در راستای بروزرسانی imageهای تولید شده، خواهد شد. به عنوان مثال، اگر چنانچه در شرکت خود از واحد های مختلف سازمانی استفاده می کنید، به احتمال زیاد می بایست برای هر کدام از این واحدها، image مختص به هر واحد را تولید نموده و در صورت نیاز به بروزرسانی آنها، می بایست عملیات بروزرسانی را بر روی تمامی آنها به انجام برسانید. همانطور که حدس می زنید، استفاده از این روش نمی تواند راه حل مناسبی برای شبکه های بزرگ در نظر گرفته شود.

 

2. استفاده از ابزارهایی که به واسطه آنها می توان عملیات نصب نرم افزار را به صورت از راه دور به انجام رسانیده و این عملیات را بر اساس نیاز کاربر، در نظر بگیرد: در این روش می توان از ابزارهایی مانند System Center Configuration Manager استفاده نمود. بوسیله این گونه ابزارها، می توان نصب نرم افزارهای مورد نیاز را بر روی رایانه کاربران، به صورت از راه دور به انجام رسانید و نرم افزارهای نصب شده بر اساس نیاز کاربر در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، می توان نصب نرم افزار Microsoft Excel را تنها برای کاربرانی که در واحد سازمانی خاصی مشغول به فعالیت هستند، به انجام رسانید. نکته ایی که در خصوص این روش وجود دارد آنست که در این روش، نرم افزار مورد نظر به صورت کامل بر روی سیستم مقصد نصب می گردد و برای کاربرانی که بر روی سیستم های مختلفی در حال کار هستند و جابجایی آنها بالاست، نمی تواند روش مناسبی در نظر گرفته شود.

 

اگر چه روش های فوق، در طول سالیان دراز، از سوی مدیران شبکه مورد استفاده قرار می گرفته است و به واسطه آن، قابلیت هایی جهت سهولت کار با آنها، ارائه گردیده اند؛ اما با وجود این آیا روشی وجود دارد که بتوان بواسطه آن، بر اساس محل کار کاربر، نرم افزار مورد نیاز نیز به راحتی در اختیار وی قرار گیرد؟ آیا روشی وجود دارد که بتوان بواسطه آن، نیاز به نصب شدن نرم افزار را بر روی سیستم عامل مرتفع نمود؟ پاسخ به تمامی این سوالات مثبت است و در صورت نیاز به چنین راه حلی، کافیست نگاهی عمیقتر به محصول App-V بیندازید.

 

بر اساس آنچه که در قسمت سوم از این سری مقالات بدان اشاره شد، App-V می تواند باعث ایزوله شدن محیط اجرای نرم افزارها گردیده و لذا هیچگاه نرم افزار مورد نظر بر روی سسیتم عامل مقصد، نصب نمی گردد و به این علت، جابجایی آن بر اساس محل قرارگیری کاربران، بسیار ساده صورت می پذیرد.

 

مراحل آماده سازی یک نرم افزار جهت استفاده از آن توسط کاربر با استفاده از App-V، شامل عملیات Sequence نمودن نرم افزار مورد نظر (نصب آن در میحطی ایزوله و تحت اشرافیت App-V و خروجی گرفتن از آن)، publish نمودن خروجی تولید شده به سرور App-V و در نهایت، assign نمودن آن به کاربران نیازمند آن می باشد. بدین ترتیب، هنگامی که کاربری به نرم افزار تحت کنترل App-V نیازمند است، این نرم افزار بدون نیاز به نصب شدن در سیستم مقصد، با دو بار کلیک بر روی آیکن آن در دسکتاپ کاربر، به اجرا در می آید!

 

حال اگر چنانچه به پروسه نصب سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز کاربران را از منظر کلی بنگریم، شما نیاز به تعداد بسیار اندکی image مرتبط با سیستم عامل داشته و بعد از نصب سیستم عامل با استفاده از روش های بسیار متنوع موجود، با استفاده از App-V اقدام به در اختیار قرار دادن نرم افزارهای کاربردی به کاربران می نمایید. از آنجایی که نرم افزارهای ارائه شده از سوی App-V، بر روی سیستم عامل مقصد نصب نمی گردند، پس، از بروز مشکلات احتمالی در صورت عدم سازگاری سیستم عامل و نرم افزار مورد نظر به طور کلی چشم پوشی خواهد شد و این خود فی نفسه می تواند عملیات نگهداری از ایستگاه های کاری را سهل و آسان نماید.

 

در قسمت پنجم از این سری مقالات به معرفی ابزار Advanced Group Policy Management در راستای مدیریت و کنترل کامل بر روی زیر ساخت Group Policy خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید...

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت اول)
  2. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت دوم)
  3. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت سوم)
  4. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت پنجم)
  5. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت ششم)
  6. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت هفتم)
  7. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت هشتم)
  8. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت نهم)
  9. 10 راهکار جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت دهم)
  10. 10 راهکار  جهت کاهش مشکلات رایج مدیران شبکه با استفاده از محصولات خانواده Microsoft Desktop Optimization Pack – (قسمت یازدهم)