x
تبلیغات


در آزمون های بین المللی ارائه شده از سوی شرکت مایکروسافت، از آزمودن دهنده انتظار می رود فرآیند پیکربندی اولیه هارد دیسک اضافه شده به یک سیستم را از طریق PowerShell بداند. لذا در این مقاله قصد داریم به چگونگی انجام این کار بپردازیم.


به سناریوی زیر توجه کنید:

 

فرض کنید که بر روی سروری با سیستم عامل Windows Server 2016 اقدام به اضافه کردن یک هارد دیسک با حجم 10 گیگابایت نموده اید، به منظور دسترسی به فضای اختصاص داده شده، طبق مراحل زیر اقدام کنید:

 

ابتدا PowerShell را با سطح دسترسی Administrator به اجرا در آورید. سپس دستور زیر را اجرا کنید تا از صحت اتصال هارد دیسک مورد نظر اطمینان حاصل کنید:

 

1Configuring newly added hard disk in PowerShell

 

بر اساس خروجی به نمایش گذاشته شده در شکل فوق، اطمینان خاطر از اتصال صحیح هارد دیسک مورد نظر، بدست می آید. حال به منظور خارج کردن هارد دیسک از حالت Offline، دستور زیر را به اجرا در آورید:

 

2Configuring newly added hard disk in PowerShell

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می نمایید:

 

3Configuring newly added hard disk in PowerShell

 

با استفاده از دستور زیر می توانید پارتیشن های موجود در سیستم مورد نظر را مشاهده نمایید:

 

4Configuring newly added hard disk in PowerShell

 

حال کافیست دستور زیر را به اجرا در آورید تا تمامی فضای هارد دیسک را به عنوان یک درایو پیکربندی کنید. توجه داشته باشید که استفاده از پارامتر AssignDriveLetter باعث می شود که PowerShell به صورت خودکار اقدام به در نظر گرفتن یک Drive Letter برای پارتیشن مورد نظر، نماید.

 

5Configuring newly added hard disk in PowerShell

 

با اجرا دستور فوق، پنجره زیر ظاهر می گردد:

 

6Configuring newly added hard disk in PowerShell

 

در پنجره فوق، با کلیک بر روی دگمه Format Disk، اقدام به فرمت کردن و آماده سازی فضای مورد نظر جهت ذخیره سازی اطلاعات خواهید نمود. اما از آنجایی که این مقاله در راستای استفاده از PowerShell نگاشته شده است، لذا در پنجره فوق، بر روی دگمه Cancel کلیک کرده و دستور زیر را به اجرا در آورید:

 

7Configuring newly added hard disk in PowerShell

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

8Configuring newly added hard disk in PowerShell