x
تبلیغات

 

به طور کلی، MDOP مجموعه ایست از 6 ابزار مختلف است که همانند یک چاقوی سوئیسی می تواند مشکلات زیادی را مرتفع نموده و زندگی شما را به عنوان یک متخصصIT، سهل و آسان نماید!

 

قطعا تایید خواهید نمود که یکی از چالش های بزرگ در شبکه های سازمانی، حل مشکلات مرتبط با عدم بالا آمدن سیستم عامل ایستگاه های کاری می باشد. در اغلب موارد، عیب یابی علت بروز چنین مشکلاتی بسیار زمان بر بوده و در نهایت، به نتیجه دلخواه نیز منجر نمی گردد. به منظور عیب یابی چنین مشکلاتی، کارشناسان میز خدمات مجبور خواهند بود به صورت فیزیکی در محل رایانه مورد نظر حضور یافته و از ابزارهایی در راستای عیب یابی استفاده کنند که به دلیل به ندرت استفاده شدن، تجربه کافی از استفاده آنها را نداشته و لذا این عملیات زمان و هزینه قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.

 

اصلی تری انتخاب کارشناسان میز خدمات در مواجه با چنین مشکلاتی، نصب مجدد سیستم عامل می باشد. بنابراین، در سازمان هایی که از قابلیت هایی همچون UE-V و یا Folder Redirection استفاده نمی نمایند، نصب مجدد سیستم عامل باعث از دست رفتن تنظیمات صورت گرفته از سوی کاربر بر روی نرم افزارها و قابلیت های سیستم عامل شده و یا حتی ممکن است اطلاعات حیاتی ذخیره شده بر روی هارد دیسک سیستم مورد نظر نیز از دست برود!

 

خوشبختانه مایکروسافت با ارائه مجموعه ابزارهای Microsoft Diagnostics and Recovery Toolset و یا به اختصار DaRT، توانسته است تا حد بسیار زیادی به شما در حل این چالش یاری رساند. در حقیقت، DaRT مجموعه ایست از ابزارهایی که بواسطه آنها می توانید اقدام به انجام عملیات عیب یابی و حل مشکل بسیاری از مشکلات رایج سیستم عامل های مبتنی بر شرکت مایکروسافت نمایید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

1

 

به عنوان مثال، با استفاده از ابزار Crash Analyzer می توانید دلیل ری استارت شدن ناگهانی سیستم عامل مورد نظر را یافته و اقدامات اصلاحی در راستای مرتفع نمودن این مشکل را در دستور کار خود قرار دهید. همچنین شما می توانید فایل هایی که به صورت اتفاقی حذف شده اند را بازیابی نموده، به بررسی رخدادهای به ثبت رسیده در سیستم عامل مورد نظر پرداخته، اقدام به مشاهده آفلاین رجیستری نموده و همچنین فایل ها و فولدرهای موجود در سیستم عامل را مورد بررسی قرار دهید. همچنین ممکن است نصب یک یا چند وصله منجر به ناپایدار شدن سیستم عامل شده است که به وسیله ابزار Hotfix Uninstall می توانید اقدام به حذف این وصله ها و بازگرداندن شرایط به حالت نرمال نمایید.

 

DaRT از جمله ابزارهایست که ممکن است دعا کنید که هیچگاه از آنها استفاده نکنید، اما استفاده از آن در شرایط بحرانی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

در قسمت دهم از این سری مقالات، به چگونگی استفاده از MDOP در راستای پاکسازی رایانه ها از انواع کدهای مخرب، بحث خواهیم کرد. با ما همراه باشید...

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله: