x
تبلیغات

Windows Logo

همانطور که می دانید، اطلاعات مرتبط با هر پالیسی در دو مکان متفاوت نگهداری می گردند. این دو مکان عبارتند از: فولدر SYSVOL و پایگاه داده Active Directory. قسمتی که در فولدر SYSVOL نگهداری می شود به اصطلاح Group Policy Template و یا به اختصار GPT نامیده شده و قسمتی که در Active Directory ذخیره می گردد، Group Policy Container و یا با اختصار GPC نامیده می شود.

 

به منظور مشاهده محتویات GPT کافیست طبق شکل زیر عمل کنید:

 

 

اعداد نمایش داده شده در شکل فوق، در حقیقت متناظر نام نمایشی هر پالیسی در ابزار GPMC و یا کنسول Active Directory Users and Computer می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

 

به منظور مشاهده محتویات GPC کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

 

 

نکته: اطلاعات موجود در GPT توسط پروتکل File Replication Service و یا به اختصار FRS در دامین های مبتنی بر Windows Server 2003، میان دو دامین کنترلر replicate می گردد (در دامین هایی مبتنی بر Windows Server 2008 و Windows Server 2008 R2، این اطلاعات توسط پروتکل Distributed File System-Replication و یا به اختصار DFS-R میان دو دامین کنترلر replicate می گردد). این در حالیست که اطلاعات موجود در GPC به همراه مابقی اطلاعات موجود در پایگاه داده سرویس Active Directory میان دو دامین کنترلر replicate می گردد.

 

لازم است که بدانید، بعضی از اطلاعات موجود در GPT می بایست با اطلاعات موجود در GPC یکسان باشند. در صورت وجود هر گونه عدم یکسان بودن اطلاعات، پالیسی مورد نظر بر روی کاربران و یا سیستم های موجود در شبکه اعمال نخواهد شد.

 

اگر چنانچه مایلید که بدانید آیا اطلاعات موجود در دو محل ذخیره سازی مذکور با یکدیگر یکسان هستند یا خیر، دو روش وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود:

 

روش اول -  چک کردن یک خصیصه (attribute) با نام VersionNumber بر روی object مرتبط با پالیسی مورد نظر در کنسول ADSI Edit در مقایسه با مقدار قرار گرفته در فایل GPT.ini  که در فولدر SYSVOL قرار گرفته است: به منظور مشاهده خصیصه VersionNumber می بایست ابتدا مجموعه ابزارهای Support Tools را بر روی دامین کنترلر مورد نظر نصب کرده سپس طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

 

 

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، ارزش خصیصه مورد نظر، 65539 می باشد. حال طبق تصاویر زیر عمل کرده تا بتوانید محتویات فایل GPT.ini را نی مشاهده نمایید:

 

 

 

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، عدد نمایش داده شده در فایل GPT.ini دقیقا با آنچه در کنسول ADSI Edit نمایش داده شد، یکسان می باشد.

 

روش دوم -  استفاده از ابزار GPOTool: این ابزار، یکی از ابزارهای ارائه شده در مجموعه ابزارهای Windows Server 2003 Resource Kit Tools می باشد. اگر چه این ابزار کارایی های گوناگونی دارد، اما با استفاده از آن می توان فهمید که آیا اطلاعات موجود در GPT و GPC یکسان می باشند یا خیر. بدین منظور کافیست دستور gpotool را در در محیط کامندی ویندوز به اجرا در آورید. به مثال زیر توجه کنید:

 

 

اگر چنانچه شاهد پیغام Policies OK در انتهای متن خروجی اجرای دستور باشیم، متوجه خواهیم شد که اطلاعات موجود در GPT و GPC با یکدیگر یکسان هستند.

 

نکته: جهت انجام عملیات فوق (مشاهده ورژن مرتبط با GPT و مقایسه آن با ورژن GPC) در سیستم عامل Windows Server 2008 R2، می توانیم از PowerShell استفاده کنیم (و این بدان علت است که ابزار GPOTool در Windows Server 2008 R2 پشتیبانی نمی گردد.) به مثال زیر نگاه کنید:

 

 

توجه داشته باشید که به منظور اجرای دستور فوق می بایست ابتدا cmdletهای مرتبط با مدیریت Group Policy را در پوسته PowerShell  بارگذاری نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، اینجا را کلیک کنید.

 

 

لطفا به مثال زیر توجه کنید:

 

 

همانطور که در مثال فوق مشاهده می نمایید، نمایش متن Version Mismatch به دلیل یکسان نبودن اطلاعات موجود در GPT و GPC می باشد.