x
تبلیغات

Windows Logo

در مقاله ایی که قبل از این مقاله در سایت قرار دادم، عرض شد که یکی از قابلیت های بسیار جالب در Firefox، توانایی ذخیره زبانه هایست که در هنگام کار با Firefox از آنها استفاده می نمایید. به عنوان مثال، فرض کنید که چندین وب سایت را در درون Firefox گشوده اید. حال بنا بر دلایلی مایل به بستن Firefox هستید، اما نمی خواهید که با بستن Firefox، تمامی زبانه های باز شده از بین روند. به عبارت دیگر مایلید که با اجرا دوباره Firefox، زبانه های باز شده قبلی به حالت اولیه بازگردند. جهت کسب اطلاعات بشتر در این خصوص، اینجا را کلیک کنید.

 

سوالی که در این جا ممکن است برای شما پیش آید آنست که آیا چنین قابلیتی در Internet Explorer 8 نیز وجود دارد یا خیر. در جواب بایستی عرض کنم که قابلیت مشابه ایی همانند آنچه که در Firefox بدان اشاره شد، شرکت مایکروسافت در Internet Explorer 7 در اختیار کاربران قرار داد. اما با ارائه نسخه 8 و در ادامه آن Internet Explorer 9، به ظاهر چنین قابلیتی حذف گردیده است!

 

اگر بخواهیم به صورت دقیقتر به این مساله نگاه کنیم، اگر چه این قابلیت حذف نشده است، بلکه بنا بر نظر اینجانب، بسیار بهتر در اختیار کاربران قرار گرفته است، بسیار بهتر از آنچه که Firefox ارائه می نماید.

 

فرض کنید که بر روی Internet Explorer چندین زبانه گشوده اید. حال می خواهید IE را بسته و بار دیگر آن را اجرا نمایید. اما مایلید که IE به شما آخرین زبانه های باز بوده قبلی را به نمایش بگذارد. بدین منظور می توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید.

 

روش اول: بعد از اجرای مجدد IE، کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

 

با انجام عملیات فوق، زبانه های فعال قبل از بستن IE مجددا به نمایش گذاشته خواهند شد.

 

 

روش دوم: در این روش Home Page مربوط به IE را می بایست به about:tabs تغییر دهیم. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

 

 

 

حال با اجرای مجدد IE شاهد نمایش گزینه Reopen Last Browsing Session خواهیم بود. با کلیک بر روی این گزینه، زبانه های فعال قبل از بستن IE مجددا به نمایش گذاشته خواهند شد.

 

نکته: حال به چه علت در این مقاله ذکر شد که ارائه این روش از سوی مایکروسافت بسیار بهتر از روش مشابه ارائه شده از سوی Firefox می باشد؟ علت آنست که ممکن است در هنگام بستن Firefox، به جای انتخاب دگمه Save and Quit، دگمه Quit را بفشارید. با انجام این کار از سوی شما دیگر هیچ راهی جهت بازگرداندن زبانه های فعال قبل از بستن Firefox وجود ندارد. اینجانب بارها و بارها دچار چنین مشکلی شده ام.

 

اما با آنچه که IE در اختیار قرار می دهد، ریسک چنین اشتباهی به کلی از میان خواهد رفت.

 

مورد مهم دیگر آنست که قابلیت ارائه شده در Firefox زمانی مفید خواهد بود که در هنگام بستن Firefox حداقل دو زبانه فعال باز باشد. تنها در این حالت است که دگمه Save and Quit ظاهر خواهد شد. این در حالیست که هنگامی که Firefox تنها دارای یک زبانه بوده و Firefox را ببنیدیم، دیگر دگمه Save and Quite ظاهر نشده و لذا نمی توانیم مجددا زبانه مورد نظر را بارگذاری نماییم. این در حالیست که در Internet Explorer شاهد چنین کمبودی نخواهیم بود.