x
تبلیغات

 یکی از رایج ترین و متداول ترین روش های تست ارتباط شبکه، دستور بسیار معروف و محبوب Ping است. بطور مثال وقتی شما می خواهید مطمئن شوید سروری که در حال ارائه سرویس است در حال حاضر در دسترس می باشد، یا برای تست کارکرد صحیح اینترنت اقدام به استفاده از دستور Ping می کنید.

دستور Ping از پروتکل ICMP جهت ارتباط استفاده می کند که ممکن است در بسیاری از روترها یا سرورها توسط فایروال مسدود شده باشد، که در اینصورت بعد از Ping در جواب به شما عبارت Request time out بر می گردد.
اما ابزاری بسیار ساده و کاربردی مدت های زیادی است که وجود دارد ولی تعداد بسیار کمی از مدیران شبکه نسبت به استفاده از آن اقدام می کنند. نام این ابزار Telnet می باشد.
برای شروع به کار ابتدا اقدام به Ping یک IP کنید که پیغام Request time out می دهد و مطمئن شوید که سرور یا سیستم مورد نظر در دسترس می باشد.

 

01 Using Telnet to test a connection and network flow

 

مدنظر داشته باشید Telnet به صورت پیش فرض بر روی ایستگاه های کاری فعال نمی باشد. شما باید از طریق Windows Feature و به صورت زیر اقدام به فعال سازی آن نمایید.

  • جهت فعال سازی بر روی سیستم عامل های غیر سروری مانند کامپیوتر کاربران:

Control Panel > Programs and Features> Turn Windows features on or off

 

02 Using Telnet to test a connection and network flow

 

  • برای فعال سازی بر روی سرور:

Server Manager > add roles or features

 

03 Using Telnet to test a connection and network flow

 

  • از طریق PowerShell و یک دستور ساده نیز می توانید این گزینه را فعال کنید:

Install-WindowsFeature


04 Using Telnet to test a connection and network flow


اکنون امکان به کار بردن دستور Telnet در CMD به وجود آمده است. برای استفاده از این امکان بعد از باز کردن CMD به طریق زیر عمل کنید:

telnet <server> <port>

  • Server: آدرس کامپیوتر مقصد
  • Port: شماره Port مورد نظر

 

05 Using Telnet to test a connection and network flow


بعد از وارد کردن دستور بالا و فشردن کلید Enter، در صورت باز بودن Port مورد نظر در کامپیوتر مقصد، نشانگر (cursor) در CMD به حالت چشمک زدن در می آید که نشان دهنده برقراری ارتباط می باشد.

 

06 Using Telnet to test a connection and network flow


حالا سعی کنید این بار به جای شماره Port که 80 بود 3389 را وارد کنید که مربوط به پروتکل RDP و ابزار Remote Desktop می باشد. در صورتی که این Port باز باشد شما به راحتی می توانید بصورت Remote به کامپیوتر مورد نظر وصل شوید.(از طریق Telnet می توانید متوجه شوید که چه Port هایی بر روی کامپیوتر مقصد باز می باشد.) این به شما کمک می کند تا قبل از برقراری ارتباط از وجود امکان ارتباط اطلاع حاصل کنید تا در صورت وجود مشکل ارتباطی، راحت تر بتوانید نسبت به عیب یابی اقدام نمایید.

در پایان یک تست دیگر هم انجام می دهیم، این بار Port شماره 53 را امتحان می کنیم:

telnet 10.4.101.100 53

این بار می بینید که پیامی که به شما نمایش داده می شود متفاوت است و این بدین معنی است که Port شماره 53 بر روی کامپیوتر مقصد بسته است. توجه کنید که Port شماره 53 مربوط به DNS می باشد و بر روی سرورهایی که نقش DC یا DNS Server را دارند باز می باشد.

 

07 Using Telnet to test a connection and network flow


توجه داشته باشید که Telnet از پروتکل TCP استفاده می کند، که بیشتر سرویس های شبکه هم از این پروتکل استفاده می کنند. در واقع Telnet هیچ امکانی برای ارتباط از طریق UDP ندارد.
در پایان باید بدانید که Telnet یک ابزار ساده و در عین حال قدرتمند است که بیشتر از دستور ساده Ping ساده امکانات در اختیار شما قرار می دهد که به راحتی اطلاعات مهمی در مورد وضعیت Port ها و سرویس های نصب شده بر روی سرورهای تان به شما ارائه می دهد.
به عبارتی دیگر وقتی شما نیاز به بررسی و عیب یابی ارتباطات شبکه و سرورهای خود دارید یا برای اینکه بدانید سرویس یا سرور خاصی در دسترس هست یا نه، Telnet بسیار قابل اعتمادتر و کارآمدتر از یک دستور Ping ساده خواهد بود.