x
تبلیغات

Powershell Top Image


نسخه سوم از Windows PowerShell بر روی اکثر نسخه های سیستم عامل Windows وجود دارد. به عبارت دیگر، این نسخه از PowerShell، بر روی سیستم عامل های Windows 7، Windows Server 2008 و سیستم عامل های جدیدتر، به صورت پیش فرض در اختیار قرار داده شده است.

 

 توجه داشته باشید که اگر چه Windows Server 2008 از این نسخه از PowerShell پشتیبانی می نماید، اما این در حالیست که Windows Vista از این نسخه به صورت پیش فرض پشتیبانی ننموده و نسخه پشتیبانی شونده از Windows Vista، نسخه Windows PowerShell version 2 می باشد و امکان ارتقاء آن به نسخه سوم و بالاتر، وجود ندارد.

 

PowerShell v4 بر روی Windows 7، Windows Server 2008 R2 و سیستم عامل های جدیدتر، پشتیبانی می گردد. اما از آنجایی که در این سیستم عامل ها، امکان مدیریت بسیاری از اجزای سیستم عامل از طریق PowerShell وجود ندارد، در بسیاری از مستندات آموزشی، سیستم عامل جهت تولید محتویات آموزشی را بر مبنای Windows 8 و یا Windows Server 2012 قرار می دهند.

 

نکته: اگر چنانچه مایل به دانستن نسخه نصب شده Windows PowerShell بر روی سیستم خود هستید، کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

1

 

اگر چنانچه مایلید که از آخرین نسخه موجود Windows PowerShell، اطلاعاتی را کسب کنید و یا آنکه آن را دانلود نمایید، می توانید با مراجعه به صفحه http://msdn.microsoft.com/powershell، این کار را انجام دهید.

 

توجه داشته باشید که به منظور استفاده از آخرین نسخه Windows PowerShell، می بایست Windows Management Framework را دانلود و بر روی سیستم مورد نظر نصب کنید. با نصب این ابزار، Windows PowerShell و دیگر تکنولوژی های مرتبط، بر روی سیستم مورد نظر، نصب می گردند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص Windows Management Framework، اینجا را کلیک کنید.

 

استفاده از PowerShell را می توان از دو طریق به انجام رسانید. روش اول، روش استاندارد که مبتنی بر کنسول خط فرمان بوده (PowerShell.exe) و روش دوم، روش گرافیکی ISE می باشد. در شکل زیر، می توانید محیط (PowerShell ISE (PowerShell_ISE.exe را مشاهده نمایید:

 

 2

 

نکته: توجه داشته باشید که PowerShell ISE به صورت پیش فرض بر روی سیستم عامل های خانواده Windows Server نصب می باشد. اگر چنانچه به دلایلی، این قابلیت از نصب خارج شده باشد، می توانید با استفاده از دو روش زیر اقدام به نصب مجدد آن کنید:

 

روش اول: استفاده از Server Manager. بدین منظور کافیست طبق تصویر زیر عمل شود.

 

2

 

روش دوم: استفاده از محیط PowerShell. بدین منظور کافیست طبق تصویر زیر عمل کنید.

 

3

 

نکته: جالب است که بدانید، PowerShell ISE تنها در سیستم عامل هایی پشتیبانی می گردد که دارای واسط گرافیکی باشند. لذا این قابلیت در نسخه های Windows Core و Nano Server وجود ندارد.