x
تبلیغات

 

PowerShell Remoting اصطلاحی است که توانایی اجرای فرامین مرتبط با Windows PowerShell را به صورت از راه دور، بر روی یک سیستم، بیان می دارد. به عبارت دیگر، همانند آنچه که شما برای مدیریت تجهیزات سخت افزاری شبکه مانند تجهیزات سوئیچینگ مرتبط با شرکت Cisco، با استفاده از پروتکل SSH به انجام می رسانید، می توانید با استفاده از قابلیت PowerShell Remoting به منظور مدیریت سیستم های رایانه ایی مبتنی بر سیستم عامل Windows، انجام دهید. در این مقاله قصد داریم به پیکربندی های لازم جهت نیل به این هدف، بپردازیم.

 

همانند بسیاری از تجهیزات شبکه ایی و یا حتی سرورهای میزبان مرتبط با VMware ESXi که بر روی آنها، مدیریت از طریق پروتکل SSH، به صورت پیش فرض غیر فعال می باشد، امکان استفاده از PowerShell Remoting نیز غیر فعال است و شما می بایست آن را بر اساس نیاز خود فعال کنید. توجه داشته باشید که انجام عملیات فعال سازی برای یک رایانه متصل به دامین، بسیار ساده تر از یک سیستم متعلق به Workgroup است.


فعال کردن PowerShell Remoting بر روی یک سیستم متصل به دامین

بر روی رایانه ایی که می خواهید آن را به صورت از راه دور با استفاده از PowerShell مدیریت نمایید، اقدامات زیر را به انجام برسانید:

 

1

 

2

 

نکته: به منظور اجرای دستور فوق، می بایست PowerShell را با سطح دسترسی Administrator به اجرا در آورید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، اینجا را کلیک کنید.

 

همانطور که در خروجی دستور فوق مشاهده می نمایید، اجرای دستور منجر به فعال و پیکربندی شدن سرویس Windows Remote Management گردیده و قوانین مورد نیاز نیز در Windows Firewall تعریف و یا فعال می گردند. همچنین، بکارگیری از سوئیچ Force باعث می گردد که تمام این فعالیت ها، به صورت خودکار و بدون کسب تاییده از شما به انجام رسند.

 

نکته: در سیستم عامل های سمت سرور ارائه شده از سوی مایکروسافت مانند Windows Server 2012 R2 و Windows Server 2016، به منظور غیر فعال کردن این قابلیت می توانید از روش زیر استفاده کنید:

 

10

 

11

 

12

 

 

فعال کردن PowerShell Remoting بر روی یک سیستم متعلق به یک Workgroup

اگر چنانچه رایانه مورد نظر به دامین join نشده است، می بایست علاوه بر عملیات انجام گرفته در مرحله قبل، فعالیت های دیگری نیز به انجام رسند. به عبارت دیگر، ابتدا می بایست دستور enable-psremoting –force را به اجرا در آورده و سپس بر روی رایانه مبدا و مقصد، دستور زیر را اجرا کرده تا بدین ترتیب، هر دو رایانه به یکدیگر اعتماد نمایند:

 

3

 

نکته: توجه داشته باشید که به منظور ارتقاء امنیت، می توانید به جای استفاده از کارکتر *، اقدام به مشخص کردن آدرس IP سیستم هایی که می خواهید عملیات مدیریت از راه دور را از طریق آنها به انجام برسانید، نمایید.

 

بعد از انجام عملیات فوق، دستور زیر را در هر دو رایانه به اجرا در آورید تا بدین ترتیب، تنظیمات صورت گرفته، اعمال گردند:

 

4


آزمایش صحت تنظیمات صورت گرفته

اگر چنانچه عملیات فوق با موفقیت صورت پذیرفته باشد، اجرای دستور زیر منجر به نمایش خروجی نمایش داده شده خواهد شد. در غیر این صورت با پیغام خطا مواجه خواهد شد.

 

5


اجرای دستورات مبتنی بر PowerShell به صورت از راه دور

به منظور اجرای یک دستور به صورت از راه دور بر روی یک رایانه، می بایست از کامندلت Invoke-Command استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید:

 

6

 

7

 

توجه داشته باشید که قبل از وارد کردن فرمانی که می خواهید بر روی سیستم مقصد به اجرا در آید، می بایست از سوئیچ ScriptBlock استفاده کنید.

 

نکته: اگر چنانچه می خواهید ابتدا به سیستم مقصد متصل شده و سپس اقدام به اجرای فرامین مورد نظر خود کنید، مانند مثال زیر عمل کنید:

 

8

 

9