Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
بررسی اجمالی مدل سرویس دهی جدید Configuration Manager
x
تبلیغات

  

در نسخه های قبلی Configuration Manager برای نشان دادن تاریخ عرضه از سال ارائه استفاده می شد. مانند 2007 یا 2012. در راستای سیاست های بروز رسانی محصولات مایکروسافت، ارائه بروز رسانی ها بصورت سرویس پک، بروز رسانی های تجمیعی و اعلامیه ها معمولا در طول دوره استفاده از محصولات ارائه می شد.

 

اما با ظهور 10 Windows این سیاست تغییر کرد بطوری که Windows 10 در آخرین نسخه، با بروز رسانی های برنامه ریزی شده 3 ماهه ارائه گردید. مایکروسافت جهت مشخص نمودن بروز رسانی ها از فرمت YYMM استفاده می نماید بطوری که بروز رسانی های ارائه شده بصورت یک عدد چهار رقمی است که نشان دهنده سال و ماه عرضه بروز رسانی می باشد. بطور مثال 1511 نشان دهنده انتشار این بروز رسانی در ماه نوامبر (11) سال 2015 می باشد.

 

2 Overview of the New Servicing Model for Configuration Manager


10 windows از 3 روش زیر جهت دریافت و نصب بروز رسانی ها استفاده می کند:

 

1- (Current Branch (CB: در این مدل، بروز رسانی ها بلافاصله پس از ارائه توسط مایکروسافت قابل دسترس هستند. این مدل از ارائه بروز رسانی ها برای توسعه دهندگان نرم افزاری یا افرادی که تست هایی را بر روی سیستم عامل انجام می دهند که نیاز مبرم به آخرین بروز رسانی ها دارند بسیار مناسب است. این بروز رسانی ها هنگام ارائه توسط مایکروسافت به دلیل دسته بندی در گروه CB به سرعت توسط سیستم عامل هایی که تنظیمات خاصی جهت دریافت بروز رسانی ها ندارند دریافت و نصب می گردند.

سازمان هایی که از سرویس هایی مانند WSUS یا SCCM برای بروز رسانی سیستم کاربران خود استفاده می کنند می توانند سیاست هایی را اعمال نمایند تا سیستم های خاصی بتوانند این بروز رسانی ها را دریافت و نصب کنند.

در این روش تمام بروز رسانی ها دریافت می گردد ولی به سیستم عامل اجبار نمی شود که بلافاصله آنها را نصب کند. بلکه بسته به سیاست مدیر شبکه نصب خواهند شد.

دقت کنید که یک CB ساخته شده از سیستم عامل فقط در یک زمان قابل ارائه است. بنابراین آن دسته از کاربران که موفق به دریافت آن نشدند (طی یک دوره مهلت 60 روزه)، باید تا زمان ارائه بروز رسانی بعدی منتظر بمانند.

 

2- (Current Branch for Business (CBB: بیشتر سازمان ها ترجیح می دهند که قبل از نصب بروز رسانی ها بر روی ایستگاه های کاری نسبت به تاثیرات آن ها اطمینان حاصل نمایند و قبل از نصب، آن ها را مورد بررسی و تست قرار دهند.


سرویس CBB برای نصب گسترده بروز رسانی ها بر روی سیستم کاربران مورد استفاده قرار می گیرد با این تفاوت که نسبت به سرویس CB بروز رسانی ها را بلافاصله بر روی سیستم ها نصب نمی کند. بروزرسانی های منتشر شده CB بعد از 4 ماه به CBB انتقال پیدا می کنند و در این زمان مایکروسافت، شرکای تجاری و مشتریان آن پس از تست می بایست تشخیص دهند که این آپدیت ها آماده استقرار به صورت گسترده بین سیستم ها می باشند.

 

Long-Term Servicing Branch (LTSB) -3: سیستم های ویژه همانند سیستم هایی که تجهیزات پزشکی را کنترل می کنند، سیستم های اصلی فروش و ATM ها به دلیل نوع کارکرد خود به option های سرویس دهی دیگری نیاز دارند. این دستگاه ها عموما یک وظیفه مهم واحدی را انجام می دهند و به نسبت دیگر دستگاه ها در سازمان، نیاز به قابلیت بروزرسانی به صورت مکرر ندارند. مورد بسیار مهم در این دستگاه ها این است که باید به صورت پایدار و امن نگه داشته شوند.

 

مدل سرویس دهی LTSB از دریافت feature update های معمول بر روی دستگاه هایی که Windows 10 Enterprise LTSB بر روی آن ها نصب شده است جلوگیری می کند و فقط quality update ها برای اطمینان از بروزرسانی امنیت دستگاه ها در دسترس قرار می گیرند. با در نظر گرفتن این نکته quality updates ها همچنان به صورت سریع در دسترس کلاینت های Windows 10 Enterprise LTSB قرار می گیرند اما مشتریان می توانند نصب آن را به تعویق بیاندازند.


LTSB برای استقرار بر روی تعداد زیاد و یا همه سیستم های یک سازمان در نظر گرفته نشده، بلکه باید فقط بر روی دستگاه هایی با اهداف خاص استفاده شود. به طور معمول یک سیستم با یک نرم افزار Office نصب شده بر روی آن، یک دستگاه با کارایی عمومی می باشد که معمولا توسط مسئول اطلاعات استفاده می شود و بنابراین بهتر است که از نوع CB و یا CBB برای دریافت بروزرسانی ها استفاده گردد.


قابل ذکر است مایکروسافت هیچ گاه feature updates ها را از طریق Windows Update موجود بر روی دستگاه هایی که Windows 10 Enterprise LTSB بر روی آن اجرا شده است، منتشر نمی کند. بلکه معمولا بروزرسانی جدید منتشر شده برای LTSB را هر 2-3 سال پیشنهاد می دهد، و سازمان ها می توانند انتخاب کنند که بروزرسانی ها بلافاصله نصب گردد و یا حتی بعد از گذشت 10 سال از چرخه عمر سیستم، از انجام آپدیت های منتشر شده صرف نظر شود.


LTSB فقط بر روی Windows 10 Enterprise LTSB Edition در دسترس می باشد. این ورژن ویندوز شامل تعدادی زیادی از برنامه های موجود در in-box نمی شود. همانند:

 

Microsoft Edge, Windows Store client, Microsoft Mail, Calendar, OneNote, Weather, News, Sports, Money, Photos, Camera, Music, and Clock

 

بنابراین مهم است یاد آور شویم که مایکروسافت مدل LTSB را در درجه اول برای دستگاه های خاصی در نظر گرفته است.

 

اگر سازمانی اخیرا دستگاه هایی دارد که Windows 10 Enterprise LTSB بر روی آن ها اجرا می شود و می خواهد نحوه بروزرسانی آن را به CB و یا CBB تغییر دهد، می تواند تغییرات را بدون از دست رفتن اطلاعات کاربری انجام دهد. بدین منظور و به دلیل ماهیت LTSB می بایست ویندوز سیستم مورد نظر از Windows 10 Enterprise LTSB به Windows 10 Enterprise تغییر پیدا کند که قابلیت پشتیبانی از CB و CBB را دارد.