x
تبلیغات

 

همانند دیگر محصولات سمت سرور ارائه شده از سوی شرکت مایکروسافت، SCVMM نیز از یک زیرساخت ماژولار برخوردار است. از این رو، قبل از انجام عملیات نصب می بایست اجزای تشکیل دهنده SCVMM را بیشتر بشناسید.

 

مهمترین ماژول تشکیل دهنده SCVMM، VMM Management Server نام دارد که به عنوان قلب این محصول شناخته می شود. کنترل تمامی فرآیندهای مرتبط با SCVMM بر عهده این ماژول بوده و برقرار کننده ارتباط میان دیگر ماژول ها، از وظایف این ماژول تلقی می گردد. این ماژول بر اساس سرویس ، در سیستم عامل پیاده سازی می گردد. به شکل زیر نگاه کنید:


00 Installing System Center 2016 Virtual Machine Manager part 2

 

دیگر ماژولی که شما می بایست با آن آشنا شوید، پایگاه داده می باشد. این پایگاه داده بر اساس SQL Server بوده و تمامی تنظیمات مرتبط با SCVMM در درون آن ذخیره می شوند.

 

ماژول سومی که آشنایی با آن برای شما ضروریست، Virtual Machine Manager Console نام دارد. در حقیقت، این ماژول ابزار گرافیکی مدیریت SCVMM می باشد.

 

همانطور که می دانید، در چند سال اخیر شاهد تلاش مایکروسافت در راستای یکپارچه سازی مدیریت محصولات سمت سرور خود با Windows PowerShell هستیم. به عبارت دیگر، در این محصولات، تغییرات انجام گرفته بر روی آنها ابتدا به دستورات متناظر PowerShell تبدیل شده و سپس به اجرا در می آیند! با این پیش فرض، نباید تعجب کنید که SCVMM دارای واسط مدیریتی مبتنی بر Windows PowerShell بوده که به نام VMM Command Shell شناخته می شود.

 

و در نهایت نوبت به VMM Library Server می رسد که از جمله قسمت های پر اهمیت SCVMM طبقه بندی می شود. همانطور که از نام این قسمت پیداست، سروری که VMM Library بر روی آن قرار می گیرد، VMM Library Server نام دارد. توجه داشته باشید که Library از جمله قابلیت های بسیار مهم در SCVMM بوده که به عنوان یک انباره از منابع مورد نیاز جهت ایجاد ماشین های مجازی، ایفای نقش می نماید. به عنوان مثال، فایل های ISO مرتبط با سیستم عامل ها و نرم افزارهای مورد نیاز، هارد دیسک های مجازی مرتبط با ماشین های مجازی و Templateهای مورد نیاز جهت ایجاد ماشین های مجازی بر اساس آنها، از جمله مواردی هستند که در VMM Library قرار می گیرند. همانطور که مشاهده می نمایید، منابع موجود در VMM Library همگی از نوع فایل بوده و لذا وظیفه Library Server آنست که این منابع را بوسیله به اشتراک گذاری فولدرهای گوناگون، در اختیار دیگر اجزای SCVMM بگذارد.

 

 

بررسی مقیاس پذیری Virtual Machine Manager

 

در قسمت قبل از این سری مقالات، خدمت شما دوستان عزیز توضیح دادم که یکی از اهداف اصلی تولید محصول SCVMM از سوی شرکت مایکروسافت، افزایش سطح مقیاس پذیری (Scalability) مدیریت زیر ساخت مجازی سازی یک سازمان، به وسیله مدیریت یکپارچه سرورهای میزبان (بدون آنکه بخواهیم برای مدیریت هر سرور میزبان، مستقلا به آنها متصل شویم) می باشد. از آنجایی که مقیاس پذیری یکی از اهداف اصلی SCVMM می باشد، در ادامه می خواهیم کمی بیشتر در خصوص مقدار مقیاس پذیری که با استفاده از SCVMM می توانیم به آن نائل آییم، بپردازم.

 

شرکت مایکروسافت با ارائه اعداد و ارقام تلاش نموده است تا میزان مقیاس پذیری ارائه شده از سوی SCVMM را در اختیار متخصیص قرار دهد. البته توجه داشته باشید که این اعداد و ارقام در شرایط خاصی مورد آزمایش قرار گرفته و ارائه شده اند و ممکن است در شرایط عملیاتی سازمان شما، با اندک تفاوتی مواجه باشیم. به عبارت دیگر، اگر چنانچه SCVMM را بر روی سروری با حداقل مشخصات سخت افزاری مورد پشتیبانی SCVMM نصب و راه اندازی نموده باشید، قطعا نمی توان در این سناریو انتظار داشت که بتوان زیر ساخت های مجازی سازی بسیار بزرگ را مورد پشتیبانی قرار داد.

 

نکته دیگری که می بایست توجه داشته باشید آنست که اعداد و ارقام اعلام شده از سوی مایکروسافت به صورت مرتب (بر اساس ارائه نسخه های جدیدتر SCVMM) در حال تغییر است. به عنوان مثال، با معرفی SCVMM SP1، شاهد گام بلندی در ارتقاء مقیاس پذیری این محصول بودیم.

 

SCVMM 2016 می تواند 1000 سرور میزبان را به همراه 25,000 ماشین مجازی را مدیریت نماید! ممکن است این سوال برای شما پیش آید که به چه علت از عبارت "سرور میزبان" استفاده کردم و این در حالیست که به جای آن از Hyper-V Server استفاده ننمودم. این بدان علت است که SCVMM می تواند علاوه بر مدیریت Hyper-V، سرورهای میزبان مبتنی بر Citrix XenServer و VMware ESXi Server ها را نیز در قالب یک کنسول یکپارچه، تحت مدیریت خود قرار دهد.

 

همچنین می بایست توجه داشته باشید که تعداد ارتباطات (connections) مجاز جهت برقرار ارتباط با SCVMM، عدد 50 می باشد. به عبارت دیگر، تنها تا سقف 50 کاربر می توانند به صورت همزمان از VMM Console و یا VMM Management Shell جهت انجام فعالیت های مدیریتی خود، استفاده کنند. توجه داشته باشید که این عدد، جمع دو روش مورد پشتیبانی جهت مدیریت SCVMM می باشد. به عبارت دیگر، اگر چنانچه همزمان از VMM Console و VMM Management Shell استفاده شود، تعداد کانکشن های مورد پشتیبانی، نمی تواند بیش از 50 باشد.

 

توجه داشته باشید که اغلب فعالیت های مدیریتی موجود، بر روی SCVMM Management Server انجام نمی گیرند و این فعالیت ها در حقیقت بر روی سرورهای میزبان به اجرا در می آیند. این فعالیت ها در قالب یک job تعریف شده و در زمان مقرر خود، به اجرا در می آیند. علت این که این موضوع را در اینجا مطرح کردیم آنست که SCVMM دارای محدودیت در تعداد jobهای در حال انجام دارد. این محدودیت تا سقف 25 job می باشد. جالب است که بدانید SCVMM می تواند تاریخچه jobهای انجام گرفته از سوی خود را در پایگاه داده خود نگهداری نماید و جالب تر از آن نیز آنست که این تاریخچه می تواند تا سقف 5 میلیون job قبلی را در بر بگیرد.

 

حال که با اجزای تشکیل دهنده SCVMM آشنا شدید و محدودیت های مقیاس پذیری آن را مرور کردید، حال نوبت به نصب و راه اندازی SCVMM می رسد. در قسمت سوم از این سری مقالات، به فعالیت های مورد نیاز جهت نصب این محصول، اشاره شده است.

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت اول)
  2. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت سوم)
  3. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت چهارم)
  4. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت پنجم)
  5. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت ششم)
  6. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت هفتم)
  7. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت هشتم)
  8. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت نهم)
  9. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت دهم)
  10. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت یازدهم)