x
تبلیغات

چند سالی است که مایکروسافت از ارائه ابزاری بسیار کاربردی در محصول System Center Data Protection Manager خود پرده برداشته است. این ابزار که با نام DPM Self-Service Recovery Configuration Tool for SQL Server (SSRCT) شناخته می شود، بر روی سرور مرتبط با SCDPM به صورت خودکار، همزمان با نصب SCDPM، نصب می گردد.

 

به طور کلی، با استفاده از این ابزار می توانید نقش های مورد نیاز جهت تفویض اختیار فعالیت های مرتبط با بازیابی پایگاه داده مرتبط با SQL Server پشتیبان گیری شده از سوی SCDPM را به کاربران مورد نظر خود، استفاده کنید. مراحل پیکربندی ابزار SSRCT به قرار زیر است:

  • مشخص نمودن کاربری که می خواهید عملیات بازیابی پایگاه داده مورد نیاز را به وی تفویض اختیار نمایید.
  • مشخص نمودن SQL Instance و به همراه آن، SQL Database مورد نظر شما به کاربر مورد بحث در مرحله قبل.
  • مشخص نمودن مقصد مجاز جهت انجام عملیات ریکاوری

 

در ادامه به چگونگی پیکربندی این ابزار خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید...


1

 

2

 

3


4

 

5

 

6

 


اگر چنانچه اطلاعات مرتبط با SQL Instance و یا نام پایگاه داده مورد نظر به اشتباه وارد شود، کلیک بر روی دگمه Next، منجر به نمایش پیغام خطای زیر می گردد:


7


نکته: ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چگونه می توان نام Instance (های) موجود بر روی SQL Server نصب شده را بدست آورید. پاسخ به این سوال را می توان از طریق استفاده از دو روش، ارائه نمود. روش اول: یافتن SQL Instanceهای موجود در شبکه. بدین منظور می بایست بر روی سروری که SQL Server بر روی آن نصب شده است، دستور زیر را وارد کنید:


8


اگر چنانچه در مقابل نام سرور نمایش داده شده، عبارتی درج نشده باشد، Default Instance مد نظر خواهد بود.


روش دوم: یافتن نام SQL Instance موجود بر روی یک سیستم. بدین منظور کافیست بر روی سروری که SQL Server بر روی آن نصب شده است، به آدرس نمایش داده شده در شکل زیر مراجعه نمود:


9


در مرحله Recovery Target Locations، می توانید محل انجام عملیات ریکاوری را مشخص نمایید. اگر چنانچه می خواهید کاربر مورد نظر امکان انجام عملیات ریکاوری را بر روی فایل های پایگاه داده فعلی را نداشته باشد (فایل های فعلی پایگاه داده با فایل های داده عملیات ریکاوری، جایگزین نگردد)، می بایست گزینه Allow Users To Recover The Database To Another Instance of SQL Server را در حالت انتخاب شده قرار داده و طبق تصویر زیر عمل کنید:


10


نکته: در صورت عدم انتخاب گزینه Allow Users To Recover The Database To Another Instance of SQL Server، رخداد زیر در هنگام انجام عملیات ریکاوری (که در ادامه به آن اشاره می شود)، بوقوع خواهد پیوست:


10 1


به منظور اعمال محدودیت در محل ذخیره سازی پایگاه های داده ریکاوری شده، می توانید در ستون Recovered File Path (همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید)، محل ذخیره سازی را از قبل مشخص کنید. اگر چنانچه می خواهید این آزادی عمل را به کاربر بدهید که محل ذخیره سازی اطلاعات را خود انتخاب نماید، محتویات ستون Recovered Files Path را خالی کنید.


نکته: اگر چنانچه شرایط لحاظ شده در مرحله قبل، با مشکل دچار باشد، پیغام خطای زیر بعد از کلیک بر روی دگمه Next ظاهر می گردد. توجه داشته باشید که در پیغام خطای ظاهر شده، نیازمندی های لازم ذکر شده اند.


11


در صورت مرتفع شدن تمامی پیش نیازهای مورد نظر، کلیک بر روی دگمه Next در مرحله قبل، منجر به نمایش پنجره Summery خواهد شد. به شکل زیر نگاه کنید:


12


در صورت عدم بروز مشکل در انجام پیکربندی های مورد نیاز، پنجره زیر ظاهر می گردد:


13


نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می کنید:


14


نکته: به منظور مشاهده تنظیمات مرتبط با Role ایجاد شده، کافیست بر روی آن دو بار کلیک کنیم. انجام این کار منجر به نمایش پیغام زیر می گردد:


15


همچنین به منظور تغییر در تنظیمات انجام شده، کافیست طبق شکل زیر عمل کنید:


16


با فرض موفقیت آمیز بودن عملیات فوق، در ادامه به چگونگی انجام عملیات ریکاوری از طریق کاربری که در مراحل قبل آن را معرفی نموده اید، خواهیم پرداخت.

 

استفاده از ابزار (Self-Service Recovery Tool (SSRT جهت ریکاور کردن پایگاه های داده مرتبط با SQL Server

با استفاده از این ابزار می توانید انجام عملیات ریکاوری مرتبط با پایگاه های داده SQL را به خود متصدیان پشتیبانی از SQL Server بسپارید. در این راستا، می بایست پیش نیازهای زیر را مرتفع نمایید:


1. به کاربر مورد نظر می بایست توانایی انجام این کار را تفویض اختیار نموده باشید (چگونگی انجام این کار در مراحل قبل آورده شده است).


2. نصب ابزار SSRT بر روی کلاینت کاربر مورد نظر، نیاز به NET Framework 3.5. دارد.


حال با فرض مرتفع شدن نیازمندی های فوق، طبق مراحل زیر عمل کنید تا ابزار SSRT را بر روی سیستم کاربر تفویض اختیار شده، نصب کنید.


17


همانطور که حدس زده اید، به منظور انجام عملیات فوق می بایست فایل ISO مرتبط با SCDPM را به کلاینت مورد نظر انتقال داده و سپس عملیات نصب را آغاز کنید. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:


18

 


19

 


20

 


21

 


به منظور اجرای ابزار SSRT، کافیست طبق تصویر زیر عمل کنید:


22


بعد از اجرای SSRT، طبق تصاویر زیر عمل کنید:


23

 

24

 


نکته: اگر چنانچه با اکانتی که عملیات تفویض اختیار را برای وی به انجام نرسانیده اید، ابزار SSRT را اجرا کرده و در پنجره فوق، دگمه Connect را بفشارید، با رخداد خطای زیر مواجه خواهید شد:


25


در صورت عدم بروز مشکل فوق، پنجره زیر ظاهر می گردد:


26


جهت انجام عملیات ریکاوری، کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:


27


28


29


در مرحله فوق می بایست نام SQL Server Instance و پایگاه داده مرتبط با آن را که می خواهیم عملیات ریکاوری را برای آن به انجام برسانیم، انتخاب کنید.


30


در مرحله فوق می بایست زمان مورد نظر خود را که عملیات پشتیبان گیری موفق به انجام این فرآیند شده است را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.


31


در مرحله بالا، دو انتخاب پیش روی شماست. با انتخاب گزینه اول و کلیک بر روی دگمه Next پنجره زیر ظاهر می گردد:


32


همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، تنظیمات مرتبط با فیلد های SQL Server Instance Name و Database File Location غیر فعال تغییر هستند و این بدان علت است که در هنگام پیکربندی ابزار Self-Service Recover در مراحل قبل، این اطلاعات از طریق مدیر ساختار پشتیبان گیری وارد شده اند. همچنین، همانطور که مشاهده می کنید می توانید نام پایگاه داده مورد نظر خود را نیز به آنچه مورد نیاز است تغییر دهید.


نکته: در صورت عدم انتخاب مسیر ذخیره سازی اطلاعات ریکاوری در مرحله پیکربندی نمودن قابلیت Self-Service Recovery، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:


32 1


از آنجایی که عملیات ریکاوری در این مرحله، بسیار به مراحل انجام ریکاوری بر اساس خود کنسول SCDPM شبیه است، از ادامه توضیح در خصوص مراحل مرتبط با انتخاب گزینه Recover To Any Instance Of SQL Server چشم پوشی شده و شما را با مطالعه مستندی که در این خصوص در سایت قرار گرفته است، تشویق می نماییم. جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.


اما در صورت انتخاب گزینه Copy To A Network Folder، می بایست طبق مراحل زیر عمل کنید:


33

 

34


همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، پیغامی مبنی بر عدم امکان کپی فایل های پایگاه داده در مسیر انتخاب شده در مراحل بعدی، وجود ندارد. علت این امر آنست که در این حالت تنها زمانی می توان اطلاعات را ریکاوری نمود که در هنگام انتخاب زمان عملیات پشتیبان گیری، زمانی را انتخاب نموده باشید که در آن زمان، عملیات Express Full Backup با موفقیت به انجام رسیده باشد. خوشبختانه نیازی به تفکر در این خصوص نداشته و خود ویزارد، جدیدترین زمانی که می توانید این عملیات را بر اساس آن ادامه دهید، جهت انتخاب شما، پیشنهاد می نماید. کافیست زمان پیشنهادی را انتخاب و بر روی دگمه Next کلیک کنید:


35

 

36


در مرحله فوق می بایست نام سرور و مکانی که می خواهید اطلاعات ریکاوری شده در آنجا نگهداری شوند، انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر چنانچه این اطلاعات صحیح وارد نشوند، در هنگام انجام عملیات ریکاوری با رخداد خطای زیر مواجه خواهید شد:


37


نکته مهم: می بایست قبل از آغاز انجام عملیات ریکاوری، اطیمنان حاصل کنید که agent مرتبط با SCDPM بر روی سروری که مشخص نموده اید، نصب شده باشد. در غیر اینصورت، در هنگام انجام عملیات ریکاوری، با رخداد خطای زیر مواجه خواهید شد:


37 1


در صورت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، بر روی دگمه Next کلیک کنید.


38


اگر چنانچه بر روی فولدری که شامل اطلاعات مرتبط با پایگاه داده می بود، دسترسی های خاصی را اعمال نموده اید، گزینه Apply Security Settings Of the Recovery Point Version را انتخاب کنید. در غیر اینصورت، گزینه اول را در حالت انتخاب شده قرار دهید. همچنین اگر می خواهید که گزارش عملیات ریکاوری برای شخصی ایمیل گردد، در این مرحله می بایست با انتخاب گزینه Send An E-Mail When This Recovery Completes، آدرس ایمیل شخص مورد نظر را وارد کرده و سپس بر روی دگمه Next کلیک کنید.


39


در صورت صحت اطلاعات انتخاب شده در مراحل قبل، کلیک بر روی دگمه Recover باعث نمایش پنجره زیر می گردد:


40

 


41


در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات ریکاوری، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:


42


نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عملیات ریکاوری انجام گرفته، کافیست طبق شکل زیر نگاه کنید:


43

 


44


همچنین رخداد زیر بر روی فضای ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با عملیات ریکاوری، رخداد خواهد داد:

 

45

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. پشتیبان گیری از SQL Server با استفاده از System Center 2016 Data Protection Manager (قسمت اول) – بررسی های اولیه
  2. پشتیبان گیری از SQL Server با استفاده از System Center 2016 Data Protection Manager (قسمت دوم) – پیکربندی SQL Server
  3. پشتیبان گیری از SQL Server با استفاده از System Center 2016 Data Protection Manager (قسمت سوم) – فعالیت هایی که می تواند عملیات پشتیبان گیری را دچار مشکل نماید
  4. پشتیبان گیری از SQL Server با استفاده از System Center 2016 Data Protection Manager (قسمت چهارم) – ایجاد Protection Group
  5. پشتیبان گیری از SQL Server با استفاده از System Center 2016 Data Protection Manager (قسمت پنجم) – پیکربندی قابلیت Auto Protection
  6. پشتیبان گیری از SQL Server با استفاده از System Center 2016 Data Protection Manager (قسمت هفتم) – بازیابی یک پایگاه داده به مکان اولیه خود
  7. پشتیبان گیری از SQL Server با استفاده از System Center 2016 Data Protection Manager (قسمت هشتم) – بازیابی یک پایگاه داده در مکانی غیر از مکان اولیه خود