x
تبلیغات

 

در این قسمت از سری مقالات اصول پیکربندی SCVMM، همانطور که قول داده بودیم، به چگونگی ایجاد Host Group خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید...


SCVMM می تواند در سناریوهای متعددی مورد استفاده قرار گیرد که از جمله آنها می توان به مدیریت سرورهای میزبان (Hosts) و ماشین های مجازی (VMs) اشاره کرد. در این میان، یکی از ابتدایی ترین مفاهیمی که می بایست با آن آشنا شوید، درک Host Groups می باشد. همانطور که از نام آن پیداست، یک Host Group در حقیقت دسته بندی کردن سرورهای میزبان با یکدیگر می باشد. به عبارت دیگر، بر اساس سیاست هایی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد، شما می توانید سرورهای میزبان را با یکدیگر گروه بندی نمایید. ممکن است در نگاه اول، ایجاد Host Group امری غیر ضروری به نظر برسد، اما از آنجایی که SCVMM برای محیط های بسیار بزرگ طراحی شده است (یک سازمان بزرگ ممکن است از چند صد سرور میزبان تشکیل شده باشد!)، گروه بندی کردن سرورهای میزبان می تواند شما را در مدیریت بهتر آنها یاری رساند.


توجه داشته باشید که ایجاد و استفاده از Host Group در سازمان های کوچک هم کاربرد دارد. بگذارید از خودم مثال بزنم. بنده به عنوان مدیر یک سازمان مبتنی بر فناوری اطلاعات، در شبکه شرکت از چندین سرور میزبان استفاده می نمایم که از نقطه نظر کار با آنها، می توان آنها را در سه دسته طبقه بندی نمود. در محیط عملیاتی از هشت سرور میزبان استفاده شده است. همچنین به منظور تست تنظیمات مورد نظر، دو سرور میزبان به عنوان ایجاد زیر ساخت تست و آزمایش وجود دارد و همچنین در این ساختار، از چندین سرور میزبان مبتنی بر VMware نیز استفاده شده است.


نکته: جالب است که بدانید، از SCVMM می توانید در راستای مدیریت سرورهای میزبان مبتنی بر VMware ESXi (البته با در نظر گرفتن اندکی محدودیت ها) نیز استفاده کنید! به شکل زیر نگاه کنید:


 1


ممکن است این سوال برای شما پیش آید که شما به چندین Host Group نیاز دارید و هر Host Group باید شامل کدامین سرورهای میزبان باشد. در این خصوص می بایست خدمت شما عرض کنم که به عنوان یک قانون کلی توجه داشته باشید که همواره می بایست تعداد Host Groupهای خود را به حداقل ممکن کاهش داده و در ایجاد آنها، موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 •  سازماندهی سرورهای میزبان بر اساس موقعیت فیزیکی آنها: بر اساس این پیشنهاد، سرورهای میزبان موجود در یک کلاستر را می بایست در یک Host Group قرار دهید و امکان مجزا نمودن آنها در Host Groupهای مختلف، از سوی SCVMM پشتیبانی نمی گردد.
 •  سازماندهی سرورهای میزبان بر اساس عملکرد آنها: بر اساس عملکرد ماشین های مجازی موجد بر روی سرورهای میزبان، می توان Host Groupهای مختلفی ایجاد کرد. در بالا به مثالی در این خصوص اشاره شد.
 •  سازماندهی سرورهای میزبان بر اساس نوع Hypervisor: اگر چنانچه در بستر مجازی سازی سازمان خود از چندین Hypervisor استفاده می کنید، می توانید Host Groupهای مختلف بر اساس نوع Hypervisorهای موجود، ایجاد کنید.
 •  سازماندهی سرورهای میزبان بر اساس محل قرارگیری آنها در یک مرکز داده (Datacenter): محل قرارگیری فیزیکی سرورهای میزبان می تواند دلیل مناسبی برای ایجاد چندین Host Group باشد. به عنوان مثال، اگر چنانچه سازمان شما دارای چندین مرکز داده است، می توانید به ازای هر مرکز داده، یک Host Group ایجاد کرده و سرورهای میزبان موجود در آن مرکز داده را عضو Host Group مورد نظر نمایید.
 • سازماندهی سرورهای میزبان بر اساس مراحل پیاده سازی و استفاده از آنها: اگر چنانچه در زیر ساخت مجازی سازی خود از فرآیند تست و پیاده سازی استفاده می کنید، می توانید Host Groupهای مختلفی بر اساس این فرآیندها ایجاد کنید. در این خصوص می توانید به مثالی که در ابتدای این مقاله در خصوص محل کار اینجانب آوردم، مراجعه کنید.

خب، با توجه به مطالب فوق حدس می زنم که لزوم ایجاد و استفاده از Host Groupها را متوجه شده باشید. اما ایجاد Host Group تنها به مدیریت بهتر (از نقطه نظر ظاهری) سرورهای میزبان خلاصه نمی شود و با گرفتن Properties و مشاهده تنظیمات ارائه شده، قطعا متوجه خواهید شد که ایجاد Host Groupهای متعدد می تواند بسیار کاربری باشد. به تصاویر زیر نگاه کنید:


30

 

31


در ادامه به توضیحاتی در خصوص اجزای تشکیل دهنده پنجره تنظیمات مرتبط با یک Host Group، پرداخته شده است:

 •  Placement Rules. با استفاده از تنظیمات موجود در این قسمت، بهترین سرور میزبان در هنگام ایجاد یک ماشین مجازی، از سوی SCVMM شناسایی می شود. به شکل زیر نگاه کنید:

32

 •  Host Reserves. تنظیمات موجود در این قسمت به شما این امکان را می دهند که میزان منابع مورد نیاز سرورهای میزبان خود را مشخص کنید. بدین ترتیب شما می توانید برای منابع حیاتی مورد نیاز سیستم عامل سرور میزبان، میزان مشخصی تعیین کنید تا بدین ترتیب، ماشین های مجازی فعال بر روی سرور میزبان مورد نظر، امکان استفاده از تمامی منابع سخت افزاری موجود را نداشته و لذا سیستم عامل سرور میزبان را دچار کمبود منابع ننمایند. به شکل زیر نگاه کنید:

 

33

 •  Dynamic Optimization. اگر چنانچه به دنبال قابلیت معادل DRS در SCVMM هستید، این قسمت از تنظیمات دقیقا همانند این قابلیت در vCenter، در دسترس شما قرار گرفته اند. بدین ترتیب، محل قرارگیری ماشین های مجازی، بر اساس میزان بار بر روی سرورهای میزبان تعیین شده و در فواصل زمانی، میزان بار موجود مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت نیاز به جابجایی ماشین های مجازی، این عملیات از طریق قابلیت Live Migration به صورت خودکار به انجام می رسد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

34

 •  Network. از SCVMM 2012 به بعد، امکان اختصاص منابع شبکه ایی مورد پشتیبانی، به یک Host Group اضافه شده است. این منابع در تصویر زیر آورده شده است. در این قسمت از پنجره تنظیمات، شما می توانید منابع اختصاص داده شده به یک Host Group را مشاهده کنید.


35

 •  Storage. در این قسمت می توانید فضای ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز جهت ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با ماشین های مجازی را به یک Host Group مشخص کنید. به شکل زیر نگاه کنید:


36

 •  Custom Properties. به منظور کنترل محل قرارگیری ماشین های مجازی بر روی سرورهای میزبان موجود در یک Host Group، شما می توانید قوانین متعددی را وضع نمایید. در این قسمت از پنجره تنظیمات، شما می توانید این قوانین را وضع نموده تا در قسمت Placement Rules (که قبلا در مورد آن توضیح دادیم)، از آنها استفاده کنید. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

37


38


در ادامه می خواهیم به چگونگی اضافه کردن سرورهای میزبان مبتنی بر Hyper-V به یک Host Group بپردازیم. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:


1


و یا

2


توجه داشته باشید که در تصاویر فوق، All Hosts در حقیقت یک Host Group می باشد که به صورت خودکار از طریق نصب SCVMM، ایجاد می گردد.


3


همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، امکان اضافه کردن Hyper-V Server، بر اساس محل فعلی آنها وجود دارد. از آنجایی که در اغلب موارد، محل قرار گرفتن سرور میزبان مورد نظر در دامینی می باشد که SCVMM نیز به آن join شده است، لذا اولین گزینه برای انتخاب، گزینه انتخاب شده در شکل فوق می باشد. لذا در این قسمت از سری مقالات، بر اساس گزینه اول عملیات را ادامه خواهیم داد.


4

  

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11


اگر چنانچه سرور میزبان انتخاب شده، قبلا به یک SCVMM دیگر تعلق داشته باشد، عدم انتخاب گزینه Reassociate This Host With This VMM Environment و ادامه ویزارد، منجر به نمایش پیغام خطای زیر در هنگام پیکربندی سرور میزبان خواهد شد:


11 1


به منظور حل این مشکل، چندین راهکار در اختیار شما قرار داده شده است که عبارتند از:


1. حذف سرور میزبان مورد نظر از کنسول SCVMM متعلق به آن

2. از نصب خارج کردن agent مرتبط با SCVMM، قبل از طی مراحل اضافه کردن سرور میزبان مورد نظر به SCVMM جدید

3. انتخاب گزینه Reassociate This Host With This VMM Environment در هنگام اضافه کردن سرور میزبان مورد نظر به SCVMM جدید (توجه داشته باشید که استفاده از این روش در مقایسه با روش دوم از اولویت بالاتری برخوردار است و این بدان علت است که سرعت انجام روش در مقایسه با روش دوم بسیار بالاتر است.)


12

 

13

 

14

 

15


همانطور که در تصویر فوق مشاهده می نمایید، سرورهای میزبان به Host Group مورد نظر ملحق گردیدند.


حال اگر چنانچه بخواهید به جای استفاده از Host Group پیش فرض SCVMM، اقدام به ایجاد Host Groupهای مورد نظر خود نمایید، می توانید طبق تصاویر زیر عمل کنید:


16

 


17


اگر چنانچه بخواهید یک سرور میزبان را به یک Host Group دیگر منتقل کنید، کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

1819

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می نمایید:


20


در قسمت یازدهم از این سری مقالات، به چگونگی ایجاد یک ماشین مجازی بر روی سرورهای میزبان مبتنی بر Hyper-V، از طریق کنسول SCVMM خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید...

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

 1. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت اول)
 2. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت دوم)
 3. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت سوم)
 4. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت چهارم)
 5. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت پنجم)
 6. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت ششم)
 7. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت هفتم)
 8. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت هشتم)
 9. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت نهم)
 10. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت یازدهم)