x
تبلیغات


در این قسمت از سری مقالات اصول پیکربندی SCVMM، همانطور که قول داده بودیم، به چگونگی ایجاد یک ماشین مجازی بر روی سرورهای میزبان مبتنی بر Hyper-V، از طریق کنسول SCVMM خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید...

 

بررسی روش های موجود جهت مشاهده ماشین های مجازی تحت کنترل SCVMM

کنسول SCVMM بر خلاف Hyper-V Manager، به گونه ایی طراحی شده است که به شما امکان مشاهده متمرکز تمامی ماشین های مجازی مدیریت شده از سوی SCVMM را در اختیارتان قرار می دهد. اگر بخواهیم دقیقتر بیان کنیم، با استفاده از کنسول SCVMM می توانید از مناظر مختلف اقدام به ماشین های تحت کنترل نمایید. توضیح بیشتر این موضوع، در ادامه آورده شده است...


به طور کلی می توان از سه طریق امکان مشاهده ماشین های مجازی تحت کنترل SCVMM را در اختیار داشت.

 

روش اول، مشاهده از طریق انتخاب All Hosts. با انتخاب این Host Group که در مقاله قبلی به توضیح مفصل آن پرداختیم، می توانید به یکباره تمامی ماشین های مجازی موجود بر روی سرورهای میزبان تحت کنترل SCVMM را مشاهده نمایید. به عنوان مثال، همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید، بنده اقدام به انتخاب کانتینر All Hosts نموده ام و بر اساس این انتخاب، تمامی ماشین های مجازی تحت مدیریت SCVMM را در قسمت راست پنجره مشاهده می نمایید. اگر چنانچه با دقت به تصویر نگاه کنید، مشاهده خواهیم نمود که ماشین های مجازی تحت کنترل، 38 دستگاه می باشند.


1


روش دوم، مشاهده از طریق انتخاب یک Host Group. به عنوان مثال، همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، اینجانب با انتخاب یک Host Group با نام Lab، باعث نمایش تمامی ماشین های مجازی موجود در سرورهای میزبان متعلق به Host Group انتخاب شده می گردد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، این بار تعداد ماشین های مجازی موجود به 26 دستگاه کاهش یافته اند:

 

2

 

روش آخر، مشاهده ماشین های مجازی موجود بر روی یک سرور میزبان می باشد. به عبارت دیگر، هنگامی که شما یک سرور میزبان را در کنسول SCVMM انتخاب می نمایید، ماشین های مجازی موجود بر روی سرور میزبان انتخاب شده، به نمایش گذاشته می شوند. به شکل زیر نگاه کنید:

3

 

چگونگی ایجاد ماشین مجازی از طریق کنسول SCVMM

اگر چنانچه با Hyper-V Manager کار کرده باشید، با مطالعه آنچه که در ادامه خواهد آمد متوجه خواهید شد که ساختن ماشین مجازی از طریق SCVMM با ساختن آن از طریق Hyper-V Manager متفاوت است. به منظور آغاز عملیات، می توانید با راست کلیک بر روی یک سرور میزبان و یا یک Host Group و انتخاب گزینه Create Virtual Machine موجود در منوی ظاهر شده، اقدام به اجرای ویزارد ایجاد ماشین مجازی نمایید. به تصاویر زیر نگاه کنید:


4

 


5


اولین سوال ویزارد آنست که آیا می بایست ماشین مجازی مورد نظر بر اساس یک Template ایجاد شده و یا آنکه می خواهید ماشین مجازی را بر اساس یک هارد دیسک مجازی خالی ایجاد گردد، می باشد. به طور کلی یک Template می تواند یک ماشین مجازی کامل و یا یک هارد دیسک مجازی بوده که می توان بر اساس آنها، اقدام به ایجاد یک ماشین مجازی نمود. انشاء الله در مقالات آتی، به چگونگی ایجاد و مدیریت Templateهای به صورت جامع بحث خواهم کرد.


6


با فرض انتخاب گزینه دوم و کلیک بر روی دگمه Next، وارد مرحله زیر خواهید شد:


7


همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، در این مرحله می بایست نام ماشین مجازی مورد نظر را انتخاب کنید (توجه داشته باشید که نام انتخاب شده، در هنگام نمایش ماشین مجازی مورد نظر در کنسول SCVMM کاربرد داشته و می تواند متفاوت از نام اصلی سیستم عامل موجود در ماشین مجازی باشد. اگر چه انتخاب نامی یکسان برای هر دو مورد، از سوی مایکروسافت پیشنهاد می گردد). همچنین در این مرحله می بایست Generation ماشین مجازی مورد نظر را نیز انتخاب نمایید.


8


همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، در این مرحله می بایست تنظیمات سخت افزاری مورد نظر خود را برای ماشین مجازی مورد نظر، انتخاب کنید. بسیاری از تنظیمات ارائه شده با آنچه که در Hyper-V Manager موجود است، یکسان بوده و تنظیمات دیگر نیز بوجود دارند که تنها از طریق ویزارد ایجاد ماشین مجازی از سوی SCVMM در اختیار شما قرار می گیرند. یکی از مهمرین این تفاوت ها، امکان انتخاب Hardware Profile می باشد. به زبان ساده، یک Hardware Profile را توان به عنوان template تنظیمات سخت افزاری در نظر گرفت. به جای آنکه با هر بار ایجاد یک ماشین مجازی، مدت زمان قابل توجهی را برای انجام تغییرات در تنظیمات سخت افزاری صرف کنید، می توانید با ایجاد Hardware Profileهای مختلف (بر اساس سیاست های سازمانی خود)، آنها را در این مرحله فرآخوانی نموده و مدت زمان ایجاد یک ماشین مجازی را کاهش دهید.


دیگر تفاوت مهم دیگر، Compatibility Profile نام دارد. به عبارت دیگر، با انتخاب یکی از گزینه های در اختیار، پیکربندی های سخت افزاری مرتبط با ماشین مجازی مورد نظر را با گزینه انتخاب شده، سازگار خواهید نمود. به عنوان مثال، در صورت انتخاب گزینه ESX Server، تنظیمات سخت افزاری انجام گرفته، با فرض قرار گرفتن ماشین مجازی مورد نظر بر روی یک ESXi Server، سازگاری خواهد یافت. بدین ترتیب، با انتخاب یک Compatibility Profile، امکان اعمال تنظیماتی که بر خلاف پروفایل انتخاب شده باشد، از سوی SCVMM ممانعت بعمل خواهد آمد.


9


بر اساس تنظیمات موجود در مرحله فوق، می توانید محل قرارگیری ماشین مجازی مورد نظر را در SCVMM مشخص کنید. به عبارت دیگر، می توانید ماشین مجازی مورد نظر را در یک Host Group مورد نظر خود قرار داده، آن را به عنوان یک Template در Library Server ذخیره کرده و یا در صورت در اختیار داشتن زیر ساخت Private Cloud، ماشین مجازی مورد نظر را در یک Private Cloud، به اصطلاح Publish نمایید.


نکته: اگر چنانچه عملیات ایجاد ماشین مجازی را از روی یک Host Group انتخاب نموده باشیم، Host Group مورد نظر در فیلد Destination در حالت انتخاب قرار خواهد گرفت. به شکل زیر نگاه کنید:


10


در مرحله بعد می بایست سرور میزبان مرتبط با ایجاد ماشین مجاز را انتخاب نماییم. در این مرحله، اطلاعاتی در خصوص آمادگی سرور مورد نظر، در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می تواند به شما در انتخاب محل ایجاد، کمک شایانی نماید.


11


در مرحله بعد می بایست تنظیماتی نظیر محل ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با ماشین مجازی مورد نظر را به انجام برسانید. به شکل زیر نگاه کنید:


12


در ادامه ویزارد، می بایست تنظیمات مرتبط با ارتباطات شبکه ایی ماشین مجازی مورد نظر را به انجام برسانید:


13


در مرحله آخر نیز می بایست سیستم عامل ماشین مجازی مورد نظر را انتخاب کرده و تنظیمات مرتبط با روش و خاموش شدن آن را بر اساس رخدادهای ذکر شده، انتخاب کنید:


14


12


نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می نمایید:


16


یکی از زیبایی های استفاده از SCVMM جهت مدیریت ماشین های مجازی آنست که با انتخاب ماشین مجازی مورد نظر، خلاصه ایی از اطلاعات کاربردی مرتبط با آن در کنسول SCVMM به نمایش گذاشته می شود.

 

17

 

نتیجه گیری

در این سری مقالات، به چگونگی نصب و راه اندازی SCVMM 2016 پرداختیم و چگونگی ایجاد ماشین مجازی در آن را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. همچنین در این مقالات بیان کردیم که SCVMM یک ابزار اجباری جهت مدیریت زیر ساخت مجازی سازی مبتنی بر Hyper-V نبوده و استفاده از آن در سازمان هایی که از بیش از دو سرور میزبان استفاده می نمایند، می تواند ارزش افزوده ایجاد کند.

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت اول)
  2. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت دوم)
  3. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت سوم)
  4. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت چهارم)
  5. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت پنجم)
  6. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت ششم)
  7. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت هفتم)
  8. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت هشتم)
  9. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت نهم)
  10. چگونگی نصب و پیکربندی اولیه System Center 2016 Virtual Machine Manager - (قسمت دهم)