x
تبلیغات

 

می توان SCVMM Library) System Center 2016 Virtual Machine Manager Library) را به عنوان فهرستی (کاتالوگی) از تمامی منابع مورد نیاز برای پشتیبانی زیر ساخت رایانش ابری در نظر گرفت که این منابع می توانند بر روی فضای به اشتراک گذاری سنتی (فولدرهای به اشتراک گذاری شده) و یا پایگاه داده مرتبط با SCVMM ذخیره سازی شوند.

  

این فضای ذخیره سازی می تواند حتی محلی برای ذخیره سازی ماشین های مجازی بدون استفاده بوده و لذا می توان نتیجه گرفت که SCVMM Library می تواند به صورت موثر به عنوان منبعی برای هر چیزی که قرار است در محیط رایانش ابری خصوصی (Private Cloud) پیاده سازی شود، در نظر گرفته شود. در این سری مقالات قصد داریم به تمامی جنبه های گوناگون مرتبط با پیاه سازی، پیکربندی و نگهداری از SCVMM Library بپردازیم.

 

 

معرفی نقش Library در System Center 2016 Virtual Machine Manager

 

همانطور که در مقدمه این مقاله نیز بدان اشاره شد، می توان از SCVMM Library به عنوان یک منبع مرکزی ذخیره سازی اطلاعات مرتبط برای هر چیزی که لازم است در محیط رایانش ابری خصوصی پیاده سازی شود، در نظر گرفت. استفاده از Library می تواند به شما در پیاده سازی روشی استاندارد در راستای پیاده سازی زیر ساخت رایانش ابری خصوص خود، یاری رساند. به عبارت دیگر، می توان برای قراردادن منابع در Library، شرایط خاص و سختگیرانه ای را لحاظ نمود و بعد از این فاز، منابعی در اختیار راهبران زیر ساخت رایانش ابری سازمان قرار خواهد گرفت که دارای سطح بالایی از استانداردهای امنیتی و عملکردی می باشد.


به صورت پیش فرض، در پروسه نصب SCVMM 2016، یک فولدر در مسیر زیر ایجاد شده و به صورت خودکار به اشتراک گذاشته می شود. این فولدر که به عنوان Library Share شناخته می شود، با نام MSVMMLibary در اختیار قرار می گیرد:


systemroot%\ProgramData\Virtual Machine Manager Library Files%


1


نکته: در صورت نیاز به اضافه کردن Library Serverهای بیشتر، می توانید این عملیات را از طریق کنسول SCVMM (و البته بعد از انجام عملیات نصب SCVMM)، به انجام برسانید.


2


به دلیل اهمیت بسیار بالای Library Server در راستای پیاده سازی زیر ساخت رایانش ابری، پیشنهاد مایکروسافت آنست که فضای ذخیره سازی انتخاب شده، بر اساس تکنولوژی Failover Clustering، همواره در دسترس قرار گیرد. این تکنولوژی می تواند بر روی دو یا چند ماشین مجازی به عنوان Guest Cluster در نظر گرفته شود و ممکن است بر روی چندین سرور فیزیکی مختص به خود، پیاده سازی شود. علاوه بر این، استفاده از تکنولوژی هایی نظری Scale Out File Server نیز برای این منظور، پیشنهاد وسوسه انگیزی است.


امیدوارم در این مقاله شما را با مفهوم Library در زیر ساخت مجازی سازی مبتنی بر SCVMM آشنا و اهمیت آن را برای شما روش نموده باشم. در قسمت دوم از این سری مقالات، به پیش نیازهای سخت افزاری مرتبط با پیاده سازی یک Library Server، خواهیم پرداخت.

 

با ما همراه باشید...