x
تبلیغات

واکنش شما در مواجه با Windows 10 در قیاس با ویندوز های قبلی چیست؟

با راه اندازی Windows 8 در اکتبر 2012، مایکروسافت منوی Start را حذف و آن را با طراحی جدید start screen که برای دستگاه های Touch نیز قابل استفاده هستند، جایگزین کرد. همچنین یک دسته بندی جدید از برنامه های کاربر پسند لمسی (touch-friendly apps) نیز معرفی کرد.


نوآوری در Windows 8 برای تبلت ها و دستگاه های لمسی به طور اساسی اتفاق افتاد. اما طراحی جدید Windows 10 الهام گرفته از نظرات و اغلب بازخوردهای صریح کاربران Windows 8 بود، کسانی که تغییرات در سیستم عاملی (منظور Windows 7 می باشد)که سال ها برای تسلط بر آن زمان گذاشته بودند را دوست نداشتند و برای آن ها گیج کننده بود.


مایکروسافت با در نظر گرفتن تجارب کاربری در ویندوز های قبلی، نسبت به بازخوردها در Windows 10 واکنش نشان داده است، که این کار از طریق بازگرداندن منوی windows 7 و ترکیب آن با تعدادی از ویژگی های معرفی شده در windows 8 و همینطور راه اندازی قابلیت های جدید چشمگیر صورت گرفته است.


در این صورت برای کسی که ویندوز خود را از 7 ارتقا می دهد نتیجه مطلوبی حاصل خواهد شد.


اگر شما جز آندسته از کاربرانی هستید که همچنان از Windows 7 استفاده می کنید و مایل به ارتقا آن به Windows 8 نبوده اید (که ما حدس می زنیم تعداد زیادی از کاربران همچنان این وضعیت را دارند)، هم اکنون می توانید سیستم خود را به Windows 10 ارتقا دهید. اما خوب اگر جز آندسته از کاربرانی هستید که بعد از یادگیری Windows 8 و 8.1 Windows 10 ،Windows را نصب کرده اید، نیاز به انجام یکسری از تنظیمات دارید.

 

در صورتیکه شما Windows 8 را نصب نکرده اید، تعدادی از اصلی ترین تجربه های کاربران Windows 8 را که توسط آنان کشف شده بود را از دست داده اید. این تجارب در رابطه با استفاده مرسوم و مشکل از موس و کیبورد بود. در مقابل، تجارب کاربری 10 Windows بیانگر این بود که این ویندوز نسخه تکامل یافته و بدون اشکال windows 7 می باشد. لازم به ذکر است آپدیت سالیانه ویندوز مذکور، چند تغییر دیگر از تجارب کلی کابران را بدون تغییر در طراحی اصلی، اضافه خواهد کرد.

 

در سیستم های مرسوم که مجهز به موس و کیبورد هستند، Windows 10 با نمایش Desktop شروع به کار خواهد کرد که در شکل زیر نمایش داده شده است.

 

figure1 1 The Windows 10 user experience

تصویر 1-1: وقتی شما به Windows 10 لاگین کردید، Desktop و Taskbar آشنای قبلی را ملاحظه می کنید.

 

در گوشه پایین سمت چپ، آرم ویندوز را مشاهده می کنید. بر روی آن کلیک کنید تا منوی Start ویندوز که طراحان آن را Start experience نامگذاری کردند را ملاحظه کنید.

 

figure1 2 The Windows 10 user experience

 تصویر 1-2: در Windows 10 منوی Start، ترکیبی از لیست اسکرولی میانبرهای موجود در Windows 7 با کادرهای رنگی Start screen موجود در Windows 8 می باشد.

 

یکی از برگترین شکایتها درباره windows 8 وضعیت قرارگیری برنامه ها در منوی Start بود که برنامه ها را در Start screen سازماندهی می کرد و کل فضای صفحه بدین صورت اشغال می شد. منوی start جدید در Windows 10 تغییر سایز داده شده تا تمامی صفحه نمایش را اشغال نکند.


در صورتیکه شما ترجیح می دهید از منوی Full-screen مربوط به Windows 8 استفاده کنید، با switch کردن به حالت Tablet Mode این منو در دسترس می باشد و حتی در کامپیوتر های رومیزی قدیمی نیز کار می کند.

 

اگرچه آرایش اساسی منوی Start در Windows 10 همچنان استوار باقی مانده است، Update های سالیانه تغییرات کوچکی را ایجاد کرده است. طراحی جدید به صورت اسکرول لیست تمامی App ها را نمایش می دهد که همیشه در دسترس است. در حالی که کلید power و همینطور shortcut فولدرهایی که مکرر استفاده می شوند در یک ستون باریک در سمت چپ نمایش داده شده اند، به همراه گزینه ای که به اصطلاح همبرگر نامیده می شود و در بالای این ستون نمایش داده شده است و برچسب های آیکون ها را به صورت کامل نمایش می دهد. تغییرات دیگری نیز در طراحی برنامه های windows 10 انجام شده که برنامه های تغییر یافته عبارتند از: Groove Music، Mail و Calendar.

 

درباره ورژن های Windows 10

Windows 10 در سال اول انتشار تغییرات زیادی داشت. در 12 ماه بعد از آغاز انتشار عمومی آن در جولای 2015 تعداد دستگاه هایی که Windows 10 بر روی آن اجرا می شد حدود 400 میلیون عدد بود. این رقم حدودا با خرید سیستم های جدید صورت گرفته است اما چیزی که به میزان قابل ملاحظه ای به افزایش آن کمک کرده است پیشنهاد ارتقا رایگان یکساله آن است که باعث شده بر روی هر دیوایسی که windows 7 و یا windows 8 بر روی آن اجرا شده، نصب گردد.

 

در نوامبر 2015 مایکروسافت اولین آپدیت خود را منتشر و بدین ترتیب ورژن جدیدی معرفی شد. ورژن 1511 در برگیرنده گروهی از تغییرات، که بسیاری از آن ها برای کاربران enterprise است می باشد. از جمله این تغییرات مربوط بهUpdate های ویندوز است که به مدیران اجازه تاخیر در نصب آپدیت ها را می دهد.

 

در آگوست 2016، مایکروسافت آپدیت سالیانه عمومی خود را منتشر کرد، که به ورژن 1607 شناخته شده است، و شامل ویژگی های امنیتی جدید همچنین پیشرفت های عمده در تعدادی از قابلیت ها از جمله Cortana و Microsoft edge browser می باشد. همچنین در آپدیت های سالیانه پلتفرم windows ink را که مربوط به تجهیزات لمسی است ارائه داده است.


ورژن های جدید ویندوز با فرمت چهار رقمی و به صورت yymm منتشر شدند که دو رقم اول به سال و دو رقم بعدی به ماه اشاره می کنند. بنابراین ورژن 1511 مربوط به نوامبر 2015 می باشد و 1607 به جولای 2016 اشاره میکند. همچنین یک شماره ساخت هم برای هر ورژن آپدیت در نظر گرفته می شود. برای مثال شماره ساخت مربوط به انتشار اولیه Windows 10، 10240 بود. برای ورژن 1511 شماره 10586، و برای ورژن 1607 شماره 14393در نظر گرفته شد. لازم به ذکر است هر بروزرسانی تجمیعی ماهیانه بر شماره ساخت اضافه می کند.


برای مشاهده اینکه کدام ورژن Windows 10 بر روی دستگاه شما نصب شده است، به مسیر زیر بروید:


Settings > System > About


1 The Windows 10 user experience


در این مثال مشاهده می کنید Windows 10 ورژن 1607 که آپدیت آن مربوط به 23 آگوست 2016 بوده و شماره ساخت آن 14393.82 می باشد، بر روی سیستم نصب شده است.


طراحی بصری Windows 10 از آیکون های Flat و طرح تک رنگ در قسمت اطلاع رسانی و در Setting apps استفاده کرده است که در تصویر 1-3 مشاهده می کنید.

 

figure1 3 The Windows 10 user experience

 تصویر 1-3: طراحی بصری و چیدمان قسمت Settings appاز ویژگی های طراحی کلی سیستم عامل می باشد.

 

Setting app در سال 2012 در Windows 8 عرضه شد. از آن زمان طراحان و مهندسان مایکروسافت کنترل کاربری را از Control panel قدیمی به این قسمت منتقل کردند. با آپدیت های سالیانه، این کار یک گام بزرگ به جلو برداشت. چندین گروه اصلی از قابلیت ها، از جمله تنظیمات شبکه (Network & Internet) که در شکل بعد نشان داده شده است تقریبا به صورت کامل به قسمت setting منتقل شده است.


2 The Windows 10 user experience

 

قسمتهای حذف شده Windows 8

واسط های کاربری Window 8 بر اساس بازخورد های صریحی که از مشتریان مایکروسافت دریافت کرده است، متفاوت تر از تمامی ورژن های قدیمی ویندوز است.


این بازخورد ها الهام گرفته از بازنگری کامل تجارب کاربری ویندوز (Windows user experience) می باشد که به نوبه خود منجر به طراحی windows 10 شده است. عناصر حذف شده از windows 8 عبارتند از:


• Charms menu: این ردیف عمودی 5 گزینه ای، که لوگوی ویندوز در وسط آن قرار دارد در سمت راست دسکتاپ windows 8 قرار دارد که با انتقال موس به گوشه بالای سمت راست صفحه نمایش، نشان داده می شود. در Windows 10 این 5 قابلیت از این قسمت برداشته شده و به منوی Start جدید و همینطور Action Center منتقل شده اند، که Action Center از سمت راست Task bar و با کلیک بر روی آیکون Notifications قابل مشاهده می باشد.

Hot corners: برای سیستم هایی که قابلیت touch ندارند، با انتقال اشاره گر موس به گوشه سمت بالا و چپ و سپس نگه داشتن آن، یک ستون از thumbnail های برنامه های باز نمایش داده می شود که می توانید بین این برنامه ها Switch کنید. در Windows 10 با انتقال موس به گوشه نمایشگر اتفاق خاصی نمی افتد و انتقال بین برنامه ها به گزینه Task View و همینطور کلید های ترکیبی ویندوز انتقال پیدا کرده است.


• Start screen :Start Screen با کادرهای رنگی درون آن، اولین چیزیست که کاربر آن را مشاهده می کند، در آپدیت های بعدی Windows 8.1 منوی مذکور تغییر پیدا کرد و تعدادی از گزینه های بی اهمیت آن کاسته شد. در Windows 10 گزینه های رنگی در قسمتی از منوی start نمایش داده می شوند.

 

در صورتیکه مایلید start screen مربوط به Windows 8 را در این ویندوز مشاهده کنید می توانید آن را به حالت full screen تغییر دهید و یا به حالت Tablet Mode بروید.

 

تجارب ما پیشنهاد می دهد که منحنی یادگیری windows 10 دارای شیب تندی نیست. اما این نکته جالب است که یکی از بزرگ ترین چالش های انتقال از Windows 8 عدم یادگیری همین عناصر حذف شده است.

 

سیرتکاملی ویژگی هایWindows 10 تنها این چیزهایی نیست که در اینجا گفته شد، بلکه قابلیت های جدید بسیاری به منظور بررسی و استفاده وجود دارند.

 

به طور مثال Cortana یک دستیار شخصی هوشمند در windows 10 می باشد که قابلیت جستجو را برای شما فراهم می کند، در صورتی که شما دسترسی لازم را برای آن ایجاد کرده اید می توانید عناوین جدید، یاد آورها و علاقه مندی های خود را به آن ارسال کنید. این گزینه را از طریق جستجو در منوی Start می توانید بیابید. در این صورت در Notebook نمایش داده شده در تصویر 1-4 می توانید تنظیمات خود را انجام دهید. Cortana می تواند صدای شما را شناسایی کرده و همچنین به نوبه خود به عنوان ماشین حساب، مترجم و ... عمل کند و اینها تنها قابلیتهای کوچکی از Cortana می باشد.


نکته: قابل ذکر است که Microsoft از زبان فارسی در Cortana پشتیبانی نمیکند و ممکن است پس از جستجو در منوی start با پیغام I'm afraid I'm not available to help in your region مواجه شوید که در این صورت می توانید با تغییر Location سیستم خود از ایران به United states این محدودیت را برطرف نمایید.

 

 

figure1 4 The Windows 10 user experience

تصویر 1-4: پس از فعال کردن Cortana، با کلیک بر روی گزینه Search، یاد آور های شخصی و آلارم ها، بر اساس تنظیماتی که شما در Notebook آن یاد داشت کردید نمایش داده می شود.


توضیحات بیشتر برای پیکربندی Cortana در فصل 9 ارائه شده است.


دیگر قسمت مهم افزوده شده به Windows 10 که به طور قابل توجهی در آپدیت های سالیانه تغییر پیدا کرده، Action center می باشد. این قسمت وقتی که شما از سمت راست بر روی صفحه نمایش خود ضربه می زنید (در سیستم های لمسی) و یا وقتی بر روی آیکون Notifications کلیک می کنید قابل مشاهده می باشد. در این قسمت Notification های جدید در دسترس هستند. همینطور می توانید تنظیمات مربوط به Notification های هر برنامه را به همراه گزینه های هوشمندانه دیگری ملاحظه کنید. در قسمت پایین هم گزینه های مفید برای اجرای برخی وظایف نمایش داده شده که در تصویر 1-5 قابل مشاهده است.

 

 

figure1 5 The Windows 10 user experience

تصویر 1-5: گزینه هایی که در پایین Notification های موجود در Action center وجود دارند، دسترسی سریع به تنظیمات سیستم را فراهم می کنند.


برنامه های عمومی (Windows 10 (universal apps ، از طریق Store مایکروسافت ارائه می شوند، همانطور که در گذشته و در Windows 8 هم همینطور بود. اما در جایی این شباهت ها پایان می پذیرد و برنامه های جدید که modern apps نامیده می شود ارائه شده اند، که می توانند در سایزهای های مختلف (در دستگاه های مختلف) و در کنار برنامه های ویندوزی دسکتاپی کار کنند.


نکته: منظور از universal apps برنامه هایی هستند که بر روی انواع دستگاه ها نصب می شوند. از تبلت و تلفن های همراه گرفته تا PC و Xboxes.


به طور مثال در تبلت ها، قابلیت های ویرایش در برنامه جدید Photos به بهترین شکل در حالت Full Screen کار می کند. در نمایش تصاویر در یک دسکتاپ بزرگ (و یا 2)، حالت Full screen کارایی ندارد و برنامه مذکور به صورت کامل در پنجره قابل استفاده نیست.

 

 

figure1 6 The Windows 10 user experience

 تصویر 1-6: کنترلر های ویرایشی در برنامه Photos طوری طراحی شده اند که در پنجره هایی با سایزهای متفاوت در دسکتاپ PC ها و با موس و کیبورد کار کنند.

 

 

نکته: بدلیل جدید بودن کتاب، لینک های غیر فعال، بعد از قرار گرفتن مطالب مربوطه فعال خواهند شد.

 

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – مقدمه)
  2. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – قسمت دوم) - تغییرات اساسی در ویژگی های اصلی ویندوزها
  3. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – قسمت سوم) –بررسی قابلیت های Microsoft edge و OneDrive در Windows 10
  4. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – قسمت چهارم) – کار و بازی با Windows 10