Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
5 راهکار جهت آزاد سازی فضای هارد دیسک در Windows 10
x
تبلیغات

وقتی فضای هارد درایو شما در حال پر شدن است، شما می توانید با استفاده از موارد ذکر شده در این مقاله، فایل ها یا و فولدرهای غیر ضروری را از Windows 10 سیستم خود حذف نمایید.


مادامیکه حجم دستگاه های ذخیره سازی رو به افزایش است و قیمت هر گیگابایت از ظرفیت هارد رو به کاهش، کاربران درایوهای خود را با تعداد بیشتری از تصاویری که با تلفن های همراه خود گرفته اند و یا تعداد زیادی فایل که از اینترنت دانلود کرده اند، پر می کنند. این مشکل زمانی بزرگتر می شود که در سیستم هایی که از هارد SSD استفاده می کنند با محدودیت فضا هم روبرو هستند. زیرا هارد های مذکور در مقایسه با هارد دیسک های سنتی از ظرفیت پایین تری برخوردارند.


اگر فضای در دسترس بر روی هارد های External و یا Internal شما به سرعت در حال کوچکتر شدن است، اولین استراتژی نباید خرید یک هارد جدید برای گسترش فضا باشد. به جای آن شما می بایست فضای هارد را آنالیز و مقداری از فایل های بی ارزشی که باعث اتلاف فضای با ارزش هارد شده اند را حذف نمایید.


در این مستند 5 راهکار برای اصلاح فضای هارد درایو شما شرح داده شده است:


1. حذف فایل های غیر ضروری

اغلب اوقات همه ما مایلیم که مقدار زیادی فایل ذخیره کنیم که حتی هیچ زمانی به آن ها نیاز نداریم. علاوه بر این، فایل را در فولدرهای تو در تو ذخیره می کنیم که هرگز متوجه فضایی که آن ها در هارد اتلاف کرده اند نمی شویم (و این بدان علت است که Windows به صورت پیش فرض، سایز فولدر را به صورت پیش فرض در File Explore نمایش نمی دهد).

 

حال چگونه می توان فایل های موقت (temporary files) را شناسایی و حذف نماییم. بدین منظور کافیست از مراحل زیر استفاده کنید:

 

1. با کلید های ترکیبی Windows key + I پنجره Setting را باز کرده و سپس System را انتخاب کنید.

 

1


2. Storage را برگزینید.


3. در این قسمت می بایست درایوی که قصد آنالیز آن را دارید، انتخاب نمایید. (توجه کنید این درایو همان درایو اصلی سیستم شما باشد که ویندوز بر روی آن نصب است)


1 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


4. در Storage usage شما می توانید طبق بندی محتوا را بر اساس فولدرهای پیش فرض (همانند Documents، Pictures، Musicو ...)، نرم افزارها و بازی ها(apps and games) و فایل های سیستمی مشاهده نمایید و همینطور فضای استفاده شده توسط آن ها را هم مشاهده نمایید. حال بر روی هر یک از آیتم ها کلیک نمایید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار گیرد.

 

2 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


5. اگر شما قصد حذف محتوای مربوطه را دارید بر روی گزینه View کلیک نمایید تا مکان فولدر مورد نظر برای شما باز شود و فایل هایی که نیاز ندارید را حذف نمایید.

 

3 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


6. به پنجره Storage usage باز گردید و بر روی Temporary files کلیک نمایید. در این بخش انواع مختلف temporary files را لیست خواهد کرد که ممکن شما بخواهید آن ها را حذف نمایید که شامل Temporary files، Downloads folder، Recycle bin و ... می باشد. حال گزینه مورد نظر خود را برای حذف انتخاب و باقی مراحل را تا حذف آن ادامه دهید.

 

4 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


7. به Storage usage باز گردید و Other را انتخاب نمایید. Windows 10 از این بخش برای نمایش لیست همه فولدرهایی که نمی توانند طبقه بندی شوند استفاده کرده است. پس فولدرهایی که بیشترین ظرفیت را اشغال کرده اند شناسایی و با کلیک بر روی آن ها به مکان ذخیره سازی آن دسترسی یابید.

 

5 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


8. حال بر روی محتوای مورد نظر خود کلیک راست و سپس گزینه Delete را برای حذف فایل و یا فولدر مورد نظر انتخاب نمایید.

 

6 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC

 

2. حذف versions File History

اگر فضای آزاد موجود بر روی هارد External شما رو به اتمام است ممکن است علت آن پیکربندی File History باشد که از فایل های شخصی شما به صوت مداوم Backup گیری می کند.


پس این احتمال وجود دارد که شما برای استفاده از این قابلیت همان تنظیمات اولیه را ست کرده اید که به صورت پیش فرض یک کپی از فایل های شما در هر ساعت گرفته شده و برای همیشه نگهداری می شود. این تنظیمات می تواند به سرعت مقداری زیادی از فضای در دسترس را استفاده کنند.


در این قسمت می خواهیم تنظیمات مربوط به ورژن File History را تغییر دهیم و همینطور چگونگی استفاده از ابزار cleanup برای حذف ورژن های قدیمی تر فایل ها و فولدرها را شرح دهیم.


1. از کلیدهای ترکیبی Windows key + X کیبورد برای باز شدن منوی Power user استفاده نموده و سپس Control Panel را انتخاب نمایید.


2. File History را برگزینید.


3. در سمت چپ بر روی Advanced settings کلیک نمایید.

 

7 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


4. در این قسمت موارد پیش فرض، گزینه های Save copies of files (که هر ساعت یک کپی از فایل را تهیه می کند) و همینطور Keep saved versions (که مربوط به نگهداری ورژن های ذخیره شده برای همیشه می باشد) را می توانید بر حسب نیاز خودتان تغییر دهید. برای مثال هر 12 ساعت یک کپی از فایل ها تهیه شود و ورژن های مربوط به 3 ماه گذشته نگهداری گردد.

 

8 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


5. حال بر روی لینک Clean up versions کلیک نمایید.


6. در ابزارFile History Cleanup ورژن فایل هایی که شما می خواهید حذف نمایید را از منوی پایین افتادنی انتخاب نمایید. برای مثال می توانید با انتخاب گزینه All but the latest one با نگهداری تنها آخرین ورژن فایل ها مقدار زیادی از فضا را آزاد نمایید.

 

9 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


7. حال بر روی Clean up کلیک نمایید تا این پروسه انجام شود.


8. گزینه Save changes را در پنجره Advanced settings برای اعمال تغییرات جدید انتخاب نمایید.


با این ترفند شما می توانید میزان فضای در دسترس خود را اصلاح نموده و در آینده نیز پشتیبان گیری های مربوط به File History فضای کمتری از هارد سیستم شما را به خود تخصیص دهد.


3. Uninstall کردن برنامه هایی که به آن نیاز ندارید

Uninstall کردن برنامه هایی که به ندرت استفاده می شوند می توانند در آزاد سازی فضای هارد به شما کمک کنند.


در گذشته، نیاز بود که از قسمت Programs and Features در Control Panel از شر برنامه مورد نظر خلاص شویم. اگرچه شما در Windows 10 می توانید از پنجره Setting نیز برای حذف Desktop apps (همانند word 2013) و یا Store apps ها استفاده نمایید.


در اینجا نحوه Uninstall کردن app desktop و Store app توضیح داده شده است:


1. از کلید های ترکیبی Windows key + I برای باز کردن پنجره Setting استفاده نمایید.


2. System را انتخاب نمایید.


3. Apps & features را برگزینید.


4. نرم افزهایی که بیشترین فضا را اشغال کرده اند و به آن ها نیاز ندارید را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Uninstall کلیک کنید.


5. برای تایید مجدد بر روی گزینه Uninstall کلیک نمایید.

 

10 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


6. در صورتی که شما قصد Uninstall کردن Store app ها را دارید، نیاز نیست کار خاصی انجام دهید.


7. گام های بالا را برای حذف باقی برنامه ها تکرار کنید.


4. حذف تصاویر تکراری

تصاویر تکراری می توانند به اتلاف فضای مفید هارد درایو، درایوهای External و یا حتی OneDrive منجر شود. در این صورت کاربران دیگر نمیتوانند از ذخیره سازی نامحدود اطلاعات لذت ببرند.


درصورتیکه شما اغلب از یک چیز چندین عکس می گیرید، شما می توانید از ابزارهای تولیدکنندگان دیگر همانند Awesome Duplicate Photo Finder برای یافتن و حذف تصاویر تکراری استفاده نمایید.


نکته: توجه داشته باشید ابزاری که ما به آن اشاره کردیم یک نرم افزار رایگانیست که توسط یک فروشنده شخص ثالث تولید شده و بنابراین دانلود و نصب آن ممکن است ریسک به دنبال داشته باشد.


1. پنجره دانلود مربوط به Duplicate Photo Finder را باز نموده و سپس بر روی لینک Download portable version کلیک نمایید تا این ابزار در سیستم شما دانلود شود.


2. بر روی فایل zip شده کلیک راست کرده و گزینه Extract all را انتخاب نمایید.


3. گزینه Extract را برگزینید.

 

11 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


4. این ابزار به صورت Portable می باشد، بدین معنی که نیاز به نصب آن نیست و با دوبار کلیک بر روی فایل AwesomePhotoFinder.exe، ابزار مربوطه راه اندازی می شود.


5. در پنجره اصلی این برنامه بر روی علامت «+» کلیک نمایید تا مکان فولدری که شما می خواهید برای تصاویر تکراری بررسی شود را مشخص نمایید.


6. گزینه Start Search را برای شروع Scan کلیک نمایید.

 

12 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


7. بعد از اینکه scan کامل شد تمامی تصاویر تکراری را مشاهده خواهید کرد. حال گزینه Delete را بر روی تصویری که آن را نمی خواهید انتخاب نمایید.


8. با انتخاب Yes حذف تصویر مورد نظر را تایید نمایید.

 

13 5 tips to free up hard drive space on your Windows 10 PC


9. همین پروسه را برای حذف باقی تصاویر تکراری ادامه دهید.


هم اکنون فولدری که شما Scan کردید باید شامل یک ورژن از هر عکس خاص باشد. چنانچه نظر شما در این رابطه تغییر کرد می توانید تصاویر مورد نظرتان را مجدد از Recycle bin، restore نمایید.


5. حذف ویندوز های نصب شده قبلی

وقتی شما بدون فرمت کردن درایو مربوط به ویندوز خود، سیستم عامل را بهWindows 10 ارتقا می دهید، در واقع یک ویندوز جدید نصب کرده اید و یک کپی نیز از نصب قبلی در کامپیوتر شما و در فولدر Windows.old ذخیره خواهد شد.


مکانیزم نگهداری فایل Backup ویندوز قبلی برای این منظور انجام می شود که در صورت بروز اشکال در مراحل Upgrade ویندوز بتوانیم به ویندوز قبلی Roll back کنیم. با این حال بعد از اینکه Upgrade ویندوز با موفقیت انجام شد و شما برنامه ای برای بازگشت به ویندوز قبلی نداشتید می توانید این temporary files ها را که میزان زیادی از فضای با ارزش هارد شما را اشغال می کنند، حذف نمایید.


خوشبختانه ویندوز خود دارای ابزار Clean up برای حذف temporary files از جمله ویندوزهای قدیمی می باشد که در مستند «آموزش حذف پوشه Windows.Old در Windows 10» به آن اشاره خواهیم کرد.