Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – قسمت پنجم) – بروزرسانی اغلب موارد
x
تبلیغات


برای چند دهه، روند پیشرفت ویندوز چیزی شبیه به این بود: تقریبا هر 3 سال یکبار یک نسخه جدید از ویندوز منتشر می شد.

 

در این صورت سیستم های جدید شامل آخرین ورژن ویندوز می شدند، و صاحبان سیستم های موجود می توانستند با پرداخت مبلغی سیستم خود را به ورژن جدید ویندوز بروزرسانی نمایند (و یا اینکه آن را بروزرسانی نکنند). این چرخه با انتشار ورژن بعدی ویندوز مجدد آغاز می شد.

 

قبل از انتشار اولیه Windows 10، مایکروسافت مفهوم Windows as a Service را ارائه کرد. در اولین سال بعد از آن انتشار، اولین موج کاربران Windows 10 این فرصت را داشتند که Windows as a service  به همراه بروزرسانی 2 قابلیت اصلی ویندوز را ببینند که ویندوز را واجد شرایط ارائه ورژن جدید میکرد.


نکته: Windows as a service راهکار جدیدی برای توسعه ویندوز می باشد که در Windows 10 معرفی شده است.


هر دستگاهی که سیستم عامل آنWindows 10 می باشد و نسخه های Home ،Pro Enterpriser، .یا Education بر روی آن در حال اجراست، واجد شرایط بروزرسانی قابلیت های ویندوز می باشد. (تنها مورد استثنا یکی از ورژن های Windows 10 به نام (LTSB)Long Term Servicing Branch می باشد که در فصل 12 شرح داده خواهد شد).


نکته: در حقیقت LTSB یک لایسنس برای ویندوز ۱۰ Enterprise است و تنها برای کاربران دارای Volume License (دسته ای از لایسنس ها که قابل استفاده روی تعداد زیادی سیستم مشابه است) در دسترس است. LTSB در هر ماه بروز رسانی های امنیتی و قابل اطمینان را برای یک دوره ۱۰ ساله دریافت می کند و در این مدت هیچ تغییری در خصوصیات و ویژگی های آن ایجاد نمی گردد.


طبیعتا به جای انتظار 2 یا 3 ساله تا انتشار ورژن جدید ویندوز و یا سرویس پک، قابلیت های جدید به صورت خودکار از طریق Windows Update ارسال می شوند، و این اصلی ترین تغییر از ورژن های قبلی ویندوز تا هم اکنون می باشد، زیرا در ورژن های قبلی تنها بروزرسانی های امنیتی و قابل اطمینان از طریق کانال های مدیریت شده توسط مایکروسافت ارسال می شدند. قابل ذکر است فرایند آپدیت های جدید، به کاربران ویندوز اجازه انتخاب زمان دریافت آپدیت ها را نیز می دهد.


در گذشته، مایکروسافت توسعه و تست قابلیت های جدید ویندوز را به صورت خصوصی انجام می داد، و بعضی اوقات به ارائه عمومی ویندوز در قالب نسخه پیش نمایش قبل از انتشار عمومی آن ها می پرداخت.


با شروع به کار Windows 10 این نسخه های پیش نمایش در چرخه توسعه ساخته شده اند. زمانیکه قابلیت های جدیدی به Windows افزوده می شود، آن ها به بخش های متفاوتی که در شکل زیر هم نشان داده شده است، ارسال می شوند. شروع کار با تست کنندگان داخلی در گروه مهندسان مایکروسافت، می باشد و سپس کاربرانی که نسخه پیش نمایش منتشر شده را دریافت کرده اند، با آن کار خواهند کرد. هر بخش جدید تعداد بیشتری از کاربران را در بر می گیرد، که با رفع اشکالات کشف شده در بخش های قبلی همراه است، تصویر 1-14 نشان می دهد که چطور این بخش های پردازشی کار می کنند.

 

f01wy14تصویر 1-14: در Windows 10 مایکروسافت قابلیت های جدید را در نهایت به بخشی ارسال می کند که به کاربران و مشتریان Current Branch برسد.


اولین انتشار عمومی قابلیت های بروزرسانی شده، توسط سازندگان PC ها نصب شده و از طریق Windows Update در دسترس Current Branch می باشد. Current Branch شامل مشتری ها و تجارت های کوچکی می شود که Windows 10 را با تنظیمات پیش فرض اجرا می کنند.


این نسخه نشان دهنده کد برنامه است که به طور کامل به عنوان بخشی از چرخه پیش نمایش مورد آزمایش قرار گرفته است و مطابق با چیزیست که در گذشته به صورت ورژن جدید ویندوزها و یا Service Pack در دسترس عموم قرار می گرفت.


مدیران IT در شبکه های سازمانی می توانند رویکرد محتاطانه تری را برای بروزرسانی قابلیت ها انتخاب کنند که این کار به وسیله پیکربندی سیستم های زیر مجموعه خود برای دریافت آپدیت ها بعد از آن که آنها برای Current Branch for Business منتشر شدند، می باشد که به طور معمول حدود 4 ماه بعد از ارائه آپدیت ها برای Current Branch عرضه خواهند شد.


نکته: بروزرسانی های Current Branch for Business برای شرکت های بزرگ که از windows 10 برای مقاصد تجاری استفاده می کنند مناسب می باشد.


برای دسترسی سریعتر به بروزرسانی قابلیت های جدید Windows 10، هر شخص می تواند از طریق لینک زیر در برنامه Windows Insider ثبت نام کند. این برنامه، که در اکتبر 2014 شروع به کار کرده برای اعضای آن (کسانی که به Windows Insiders مراجعه می کنند) دسترسی کامل به نسخه پیش نمایش Windows 10 فراهم شده است، در عوض توسعه دهندگان مایکروسافت سطح بی سابقه از بازخورد ها را دریافت کرده اند که به تلاش بلادرنگ برای توسعه آن جهت می دهد. این بازخورد ها از جمع آوری خودکار داده ها می آید و برنامه Feedback که در تصویر 1-5 نشان داده شده است که بر روی همه ورژن هایی که برای Current Branch منتشر شده است نصب می شود.

 

 

f01wy15تصویر1-5: برنامه ویندوزی Feedback به هر شخصی که از Windows 10 استفاده می کند اجازه گزارش Bug ها و ارائه مستقیم پیشنهادات به مایکروسافت را می دهد.


برای جزئیات بیشتر در رابطه نحوه کار با برنامه Windows Insider به فصل 23 مراجعه نمایید.

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – مقدمه)
  2. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – قسمت اول) - تجربه کاربری با Windows 10
  3. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – قسمت دوم) - تغییرات اساسی در ویژگی های اصلی ویندوزها
  4. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – قسمت سوم) – بررسی قابلیت های Microsoft edge و OneDrive در Windows 10
  5. همه چیز در خصوص سیستم عامل ویندوز 10 (فصل اول – قسمت چهارم) – کار و بازی با Windows 10