x
تبلیغات

  

در دستگاه های جدید که Windows 10 بر روی آن ها نصب شده است، تمام چیزی که نیاز به انجام آن است فشردن کلید power می باشد.

 

در سیستم هایی که در حال حاضر Windows 8 و یا Windows 7 بر روی آن ها در حال اجراست، چند گزینه برای ارتقا ویندوز در اختیار دارید. اگر شما در مقابل سیستمی قرار دارید که هیچ سیستم عاملی بر روی آن نصب نیست، تنها انتخاب شما این است که سیستم را از یک CD و یا فلش Bootable راه اندازی کرده و یک نصب جدید انجام دهید.

از نظر تعدادی از کاربران قدیمی، پس از خریداری یک سیستم جدید بهتر است که ویندوز قبلی حذف و سپس یک ویندوز جدید نصب گردد. حتی اگر شما شخص سخت گیری نیستید، نصب تمیز و یا به اصطلاح Clean Install گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است، و این تنها گزینه برای سیستم هایست که شما برای خودتان راه اندازی می کنید (و یا ماشین های مجازی که ایجاد می کنید) می باشد، و گاهی اوقات سریعترین راه برای بازگرداندن و اجرای ویندوز پس از خرابی دیسک است.


صرف نظر از مراحل نصب، گاهی اوقات جزئیات گیج کننده ای از license و activation وجود دارد. پیچیدگیهای بیشتری به این قسمت افزوده شده که ارائه ارتقا رایگان ویندوز می باشد که مایکروسافت آن را یک سال بعد از عرضه Windows 10 در دسترس قرار داد. (این ارائه در تاریخ 29 ژوئیه 2016، یک سال پس از انتشار اولیه Windows 10، انجام پذیرفت). PC های ارتقا یافته در طی این دوره یک لایسنس دیجیتال بدست آوردند. (گاهی اوقات به عنوان digital entitlement و یا حقوق دیجیتال معرفی شده.) برای یک ویرایش خاص از Windows 10 دانستن اینکه کدام لایسنس به یک سیستم خاص الحاق شده است، برای انتخاب مسیر مناسب ارتقا ضروری است.

برنامه نصب Windows 10، هم برای ارتقا (Upgrade) و هم برای نصب تمیز (Clean install)استفاده می شود. برای ارتقا، به خاطر ارائه حداقل گزینه ها، مراحل نصب آسان است.

Boot کردن از رسانه نصب Windows 10 گزینه های بسیار بیشتری را ارائه می دهد: به طور مثال می توان به مواردی همچون انتخاب یک دیسک فیزیکی خاص برای استفاده در سناریوهای dual-boot و یا multi-boot، ایجاد و فرمت کردن پارتیشن ها و نصب خودکار ویندوز بدون دخالت کاربر (unattended installations) اشاره کرد.


در این فصل، ما هر دو گزینه را پوشش می دهیم. ما دستورالعمل های گام به گام سناریوی نصب یا ارتقاء را امکان پذیر نمی کنیم زیرا با توجه به تعداد نامحدود ترکیب سخت افزارهای کامپیوتر، ارائه دستورالعمل های جامع غیر ممکن خواهد بود. علاوه بر این، ما اطمینان داریم که خوانندگان ما می توانند از طریق ویزارد نصب بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهند.

در عوض، این فصل بر روی یک هدف بزرگ متمرکز شده است، ابتدا از جزئیات activation و licensing شروع می کند و سپس مراحل اصلی هر نوع نصب ویندوز را تفکیک می کند و توضیح می دهد که در هر نوع چه اتفاقی می افتد (و باید ها و نبایدها هم مطرح می شود). ما با یک چک لیست برای تکمیل نصب و یا ارتقا مراحل کار را به پایان می بریم.

اما اول، برخی از پیشنهادات در مورد چگونگی ایجاد روند راه اندازی به طوری که در صورت امکان ساده باشد را پیشنهاد می دهیم.

 

 

قبل از شروع

اگر شما خوش شانس باشید ارتقا و یا نصب تمیز Windows 10 بدون وقفه خواهد بود و نتایج، بدون دردسر خواهد بود. شما می توانید شانس این نتیجه ایده آل را با در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی وسیع تر افزایش دهید.


در  این لیست، سخت افزار مورد نظر شما برای نصب Windows 10 را بررسی می کند تا تأیید کند که حداقل الزامات برای نصب Windows 10 را داراست که عبارتند از:

 • پردازشگر: 1GHz یا سریعتر 
 • 1GB :RAM برای bit-32 و یا  2GB برای 64-bit
 • فضای آزاد دیسک:  16GB
 • کارت گرافیک: Graphics card Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver

نکته: نیاز به فضای آزاد برای دیسک متفاوت است، و مایکروسافت همچنان در حال کار برای بهبود سناریوهای ارتقاء برای کاهش فضای مورد نیاز در دیسک به منظور نصب ویندوز است. در دستگاه هایی با مقدار کمی از فضای ذخیره سازی داخلی، شما ممکن است قادر به ارتقا با حداقل 10 گیگابایت فضای آزاد باشید.
با این حال، با نزدیک شدن به حداقل نیازمندی ها، ممکن است متوجه شوید که راه اندازی به علل غیرقابل پیش بینی با شکست مواجه می شود. اگر گیر کرده اید، انجمن کمپانی مایکروسافت (http://answers.microsoft.com) را برای مشاهده اینکه چه راه حلی برای موقعیت شما وجود دارد، بررسی نمایید.

اینها الزامات نسبتا کمی می باشند و عملا هر سیستمی که در 6سال گذشته فروخته شده و Windows 7 و یا ورژن های بعدی بر روی آن ها نصب است می بایست واجد شرایط باشند. توجه داشته باشید که برخی از دستگاه های قدیمی که حداقل شرایط را دارا هستند، ممکن است یک یا چند مورد از  قطعات سخت افزاریشان  عملکرد درستی نداشته باشد.

برای ارتقا آنلاین به Windows 10، شما به دسترسی اینترنت هم نیاز دارید. (در حقیقت، دسترسی به اینترنت قابل اعتماد یک پیش شرط برای بسیاری از فعالیت های ما در این کتاب است). اکانت مایکروسافت توصیه می شود اما مورد نیاز نیست.

 

Windows Media Center

یکی از ویژگی های اصلی ویندوز برای چندین سال، Windows Media Center بوده است. این قابلیت که به صورت غیر رایگان در نسخه خاص Windows XPدر سال 2002 عرضه شد، یک واسط کاربری به اصطلاح 10 فوتی برای استفاده در ویندوز بود که به عنوان یک مرکز سرگرمی فعال گردید.


Media Center به طور مداوم نسبت به طراحی اصلی و اولیه خود رشد کرد، و برای اینکه بتواند به قابلیت اصلی نسخه های ویندوز 7 (Professional ،Home Premium Ultimate) تبدیل شود، پشتیبانی از تلویزیون های کیفیت بالا و دریافت کننده های دیجیتال را اضافه کرده است، .


پس از راه اندازی Windows 7، تیم Windows Media Center منحل شد و توسعه این ویژگی متوقف شد. در ویندوز 8 و ویندوز 8.1، قابلیت Media Center به عنوان افزونه اضافی در دسترس بود، اما به صورت یک قابلیت ساده همانند windows 7 بدون هیج گونه ویژگی جدید.

 

با ارائه ویندوز 10، Windows Media Center رسما بازنشسته شد. وقتی شما نصب Windows 10 را برای ارتقا سیستمی که قابلیت Windows Media Center بر روی آن فعال است، اجرا می کنید، این قابلیت Uninstall خواهد شد و بعد از اینکه ارتقا تمام شد به طور کامل از دسترس خارج خواهد شد. هیچ مجوز و یا کلید رجیستری برای فعال کردن این ویژگی در Windows 10 وجود ندارد. اگرMedia Center برای شما کاربردی و مهم می باشد، از ارتقاء Windows 10 در آن کامپیوتر اجتناب کنید.

 

بررسی مشکلات مربوط به سازگاری

به طور کلی، هر دستگاهی که Windows 8.1 را اجرا می کند باید با Windows 10 سازگار باشد، و همه برنامه ها و درایورهای سخت افزاری بر روی آن دستگاه نصب شود. اگر چه موارد استثنا هم در این مورد وجود دارد که برخی از آن ها جزئی هستند و تعداد بیشتری جدی تر هستند. شاید شما به این مورد برخوردید (معمولا جزئی) مسائل مربوط به سازگاری هنگام ارتقا Windows 7 افزایش می یابد.


نکته: در طول این کتاب، ما به Windows 8.1و نه Windows 8 اشاره می کنیم. این عمدی است. سیستم عامل Windows 8 دیگر پشتیبانی نمی شود و ما فرض می کنیم که اکثر خوانندگان ما سیستم خود را به Windows 8.1 ارتقا داده اند. اگر در برابر سیستمی قرار دارید که Windows 8 بر روی آن نصب است، می توانید به طور مستقیم آن را به Windows 10 ارتقا دهید، بدون نیاز به ارتقاء به Windows 8.1.

 

برنامه نصب Windows 10 شامل یک چک کننده (Checker) می باشد که سازگاری را بررسی می کند و قبل از انجام نصب واقعی نسبت به هر گونه مشکلات مربوط به سازگاری بالقوه هشدار می دهد. این کار در بخش «ارتقا به Windows 10» بررسی خواهد شد.


قبل از اینکه شما برنامه نصب را اجرا کنید، بهتر است لیستی از برنامه های حیاتی و درایورها تهیه کنید و آنها را با سایت سازنده و یا تولید کننده برای تایید اینکه این محصولات توسط Windows 10 پشتیبانی می شوند  چک کنید. توجه کنید برای برنامه ها و قطعاتی که به طور اوریجینال قبل از انتشار Windows 7 در سال 2009 طراحی و توسعه یافته اند دقت بیشتری نمایید.

 

استفاده از dynamic updates

هنگامی که نسخه ویندوز موجود خود را با استفاده از Windows Update ارتقا دهید، برنامه نصب به طور خودکار بررسی خود را برای دانلود به روز رسانی های پویا (dynamic updates) انجام می دهد. وقتی فرآیند ارتقا را از رسانه نصبی (فلش و یا DVD) دنبال می کنید، از شما خواسته می شود که آیا می خواهید آخرین به روز رسانی ها را دریافت کنید. اگر شما یک ارتباط اینترنت فعال دارید مطمئن باشید استفاده از این قابلیت مزیت هایی را برای شما به دنبال خواهد داشت.

 

بروزرسانی های پویا می تواند شامل تعدادی و یا تمام موارد زیر باشد: بروزرسانی های critical مربوط به خود برنامه نصب، ورژن جدید و یا ارتقا یافته درایورهای boot-critical مربوط به فضای ذخیره سازی، کارت گرافیک و سخت افزار شبکه شناسایی شده در سیستم شما، و سازگاری به روزرسانی ها (که به عنوان shim شناخته می شود.) با برنامه هایی که اخیرا اجرا کرده اید. رونمایی از این به روز رسانی ها در ابتدای فرآیند باعث افزایش احتمال موفقیت ارتقای Windows 10خواهد شد.


پس از اتمام نصب، هنوز نیاز به اتصال به Windows Update برای بررسی به روز رسانی های مهم ویندوز و درایور های جدید سخت افزارهای شناخته شده می باشد.


پشتیبان گیری از اطلاعات و تنظیمات

البته، داشتن یک نسخه پشتیبان از فایل های مهم تا به امروز، توصیه خوبی برای همه زمانهاست. اما هنگامی که شما ارتقاء یک سیستم عامل را انجام می دهید، این امر بسیار مهم تر از قبل می شود.

 

ساده ترین راه برای پشتیبان گیری از فایل ها این است که آنها را از طریق فضای ابری و یا Cloud همگام سازی کنید. قابلیت همگام سازی OneDrive در Windows 8.1 ایجاد شده است؛ ابزار همگام سازی برای Windows 7 هم از مسیر https://onedrive.com/download برای دانلود در دسترس است. فایل های خود را به پوشهOneDrive انتقال دهید یا کپی کنید و منتظر بمانید تا قبل از انجام پردازش این فایل ها به طور کامل همگام سازی شوند.

 

در صورتیکه مجموعه ای از فایل های حجیم دارید و یا اینترنت شما کند است و یا ترجیح می دهید که فایل های خود را بر روی فضای ذخیره سازی ابری قرار ندهید، یک USB فلش با حجم زیاد و یا یک هارد درایو External یک هدف کاملا عالی برای پشتیبان گیری به صورت لوکالی می باشد.


اگر شما Windows 7 خود را ارتقا می دهید، شما می توانید از برنامه پشتیبان گیری ایجاد شده در Windows 7 استفاده کنید. فایل های شخصی و پوشه های این فایل پشتیبان می توانند در Windows 10 با استفاده از گزینه (Backup And Restore (Windows 7 در کنترل پنل بازگردانده شوند .برای نگاهی کامل به این گزینه ها، فصل 16 را مطالعه نمایید.


اگر شما ارتقا را از یک Windows 8.1انجام می دهید و با یک اکانت مایکروسافت وارد شده اید، تنظیمات شخصی شما با OneDrive همگام سازی می شود. از Windows 7، هیچ راه آسانی برای پشتیبان گیری از این تنظیمات وجود ندارد. اگر چه شما می توانید از سرویس های شخص ثالث و یا third-party که قول انجام این کار را می دهند، استفاده کنید، اما انجام مجدد تنظیمات احتمالا سریعتر (و کمتر خطرتر) از انتقال آن با استفاده از ابزار می باشد.

 

ایجاد و (یا خرید) رسانه نصب (installation media)

برای هر سناریوی نصب Windows 10، شما نیاز به دسترسی به رسانه نصب دارید. برای انجام نصب تمیز (clean install) بر روی سخت افزار جدید، رایج ترین انتخاب، یک درایو USB فلش با قابلیت بوت شدن و یا یک سخت افزار قدیمی تر که همان یک DVD با قابلیت بوت شدن است می باشد. برای ارتقا و نصب مجدد می توانید از همان رسانه فیزیکی(DVD, USB Flash) و یا دانلود یک فایل ISO استفاده کنید که در این صورت باید به صورت مستقیم فایل را Mount کنید و یا از این فایل برای ایجاد رسانه نصب استفاده کنید.

 

نکته: نام ایزو برگرفته از استانداردهای محاسبات مدرن باستانی است که از اواسط دهه 1980 آغاز شده است. این نام کوتاه شده مفهوم سیستم فایلیست که در اصل با رسانه CD-ROM استفاده می شود و توسط استاندارد سازمانی که آن را منتشر کرده است ISO 9660 تعیین شده است.

 


نسخه های کپی شده Windows 10 در پکیج هایی قرار می گیرند که فایل installer در USB فلش قابل بوت یا DVD است. اگر یکی از اینها را ندارید، شما می توانید از ابزار Microsoft’s Media Creation استفاده نمایید، که فایل هایی که قادر به نصب نسخه های Home و یا Pro هستند را دانلود کرده و سپس به شما این اجازه را می دهد که درایو USB فلش ایجاد کنید و یا فایل خروجی را در قالب فایل ISO ذخیره نمایید.

 

نکته: متخصصان IT، توسعه دهندگان و ارائه دهندگان خدمات با دسترسی به برنامه های اشتراکی مانند MSDN یا برنامهMicrosoft Partner می توانند فایل های ISO را با انواع تنظیمات دانلود نمایند، منتها بعد از اینکه به پرتال آنلاین خدمات مربوط وارد شدند.


مشتریان دارای لایسنس Volume، فایل های ایزو مربوط به نسخه های Pro و Enterprise را در مرکز خدمات Volume Licensing خواهند یافت.


هیچ اشتراکی از طریق برنامه Microsoft Tech Bench Upgrade برای دانلود فایل نصب در قالب ISO نیاز نیست. داکیومنت های کامل تر را می توانید در مسیر زیر مشاهده نمایید.

 

https://www.microsoft.com/software-download/techbench

 

فایل اجرایی MediaCreationTool.exe موجود در ابزار Media Creation، یک نسخه از فایل نصبی Windows 10 می باشد، که یک فایل کوچک (با حجم کمتر از 20MB)است که در عرض چند ثانیه از لینک https://www.microsoft.com/software-download/windows10 قابل دانلود است.

بعد از اجرای این ابزار و پذیرفتن توافقنامه (license agreement)، شما باید در صفحه نمایش گزینه های پیشنهاد شده مربوط به ایجاد رسانه نصب برای دیگرPC ها را ببینید. این گزینه را برای رسیدن به مرحله ای که در شکل 2-1 نشان داده شده انتخاب کنید.

 

f02wy01
شکل 2-1: با برداشتن تیک check box درپایین این 3گزینه، گزینه های دیگری برای هر کدام در اختیار شما قرار می گیرد.


در حالت پیش فرض، گزینه های توصیه شده برای این سیستم انتخاب شده است، و ورودی های مربوط به زبان (Language)، معماری(Architecture) و نسخه(Edition) مطابق پیکربندی فعلی است. اگر می خواهید هر یک از این گزینه ها را تغییر دهید، کادر مورد نظر را پاک کنید.


انجام نصب صحیح شامل پیدا کردن ترکیبی خاص از این سه عامل است که با نیازهای شما منطبق است.

 •  زبان: Windows 10 برای تعداد زیادی از زبان ها در دسترس است- بیشتر از 100 زبان، و پوشش نزدیک به 200 کشور و منطقه. در اینجا زبان اصلی که برای نصب شما مناسب است را انتخاب کنید. شما می توانید مجموعه زبان های دیگر را برای انتقال زبانی که در ویزارد ها از آن استفاده می شود، کادرهای گفتگو، منوها و دیگر آیتم های واسط کاربری اضافه نمایید، اگر چه شما نمی توانید زبان اصلی را تغییر دهید مگر با نصب مجدد ویندوز با استفاده از ورژنی که برای آن زبان ایجاد شده است.

 •  Edition: برای نصب و یا ارتقا یک سیستم رومیزی، لپ تاپ، و یا دستگاه های Hybrid، Windows 10 را از منوی Media Creation انتخاب نمایید. شما از این گزینه برای نصب Windows 10، نسخه Home یا Pro استفاده می کنید.
  ما فرض می کنیم که بیشتر خوانندگان ما نیازی به هیچ یک از این نسخه ها ندارند. سازمان های بزرگ با قرارداد لایسنس Volume می توانند Windows 10 نسخه Enterprise و یا Education را ارتقا دهند. تفاوت بین این نسخه ها در قسمت های بعدی شرح داده خواهد شد.

 • معماری: Windows 10 در دو ورژن 32 بیت و  64 بیت در دسترس می باشد. اکثر پردازنده های مدرن از هر دو نسخه پشتیبانی می کنند و اولویت شما باید برای نسخه 64 بیتی باشد. به طور کلی، نسخه های 32 بیتی ویندوز برای سیستم هایی با 2 گیگابایت (یا کمتر) از RAM مناسب هستند و هیچ گزینه ای برای اضافه کردن حافظه ندارند. اگر حافظه سیستم شما 4 گیگابایت یا بیشتر باشد یا اگر از یک یا چند برنامه استفاده می کنید که فقط در نسخه های 64 بیتی قابل استفاده هستند نسخه 64 بیتی را انتخاب کنید. 

 

(توجه داشته باشید که تمام برنامه های 32 بیتی، از جمله نسخه های جدید و قدیمی مایکروسافت آفیس، روی کپی 64 بیتی ویندوز کار می کنند، بنابراین نیازی به ترس در این مورد نیست). اگر شما در ابزار Media Creation تیک گزینه Use The Recommended Updates For This PC را حذف کنید، شما می توانید هر دو نوع معماری را انتخاب کنید. بنابراین یک فایل ISO بزرگ تر دانلود می شود که توانایی نصب هر دو معماری را داشته باشد.

اگر هدف شما خرید یک کپی فیزیکی یا الکترونیکی از ویندوز برای نصب بر روی یک کامپیوتر جدید یا یک ماشین مجازی باشد، پیچیدگی های لایسنس ویندوز نیازمند چند تصمیم اضافی فراتر از مواردی است که ما توضیح دادیم.

شما می توانید از انواع لایسنس های زیر انتخاب کنید:

 •  Full: لایسنس کامل(Full) به طور مستقیم به صورت توزیع الکترونیکی و یا محصول بسته بندی شده به فروش مصرف کنندگان می رسد. با لایسنس کامل، ویندوز را می توان در کامپیوتری نصب کرد که با ویندوز اوریجینال خریداری نشده و یا می توان از آن برای ارتقا استفاده کرد. لایسنس کامل می تواند به کامپیوتر دیگری منتقل شود تا زمانیکه کپی اصلی ویندوز در مکان اصلی استفاده نشود.

 • OEM: لایسنس (OEM (original equipment manufacturer، لایسنسی است که در یک کامپیوتر جدید گنجانده شده است. این مجوز به رایانه ای که در آن نصب شده است قفل می شود و نمی تواند به یک رایانه جدید منتقل شود.

  پکیج های سیستم ساز OEM برای استفاده توسط سازندگان PC های کوچک در نظر گرفته شده است اما اغلب توسط مصرف کنندگان و علاقه مندانی که مایل به استفاده از آن به جای لایسنس کامل گران قیمت می باشد قابل استفاده می شود.
   
 • Volume: لایسنس Volume به طور عمده به شرکت های بزرگ، دولتی و غیر انتفاعی و مشتریان آموزشی فروخته می شود و معمولا با استفاده از ابزارهای enterprise-management مستقر می شوند. لایسنس Volume فقط برای ارتقا در دسترس است.

  شما به لایسنس Full برای موارد زیر نیاز دارید: برای نصب ویندوز در یک ماشین مجازی، در مک یا کامپیوتری که ویندوز به صورت پیش نصب در آن وجود ندارد، و یا سیستمی که به صورت dual-boot و یا multi-boot راه اندازی می شود.

  این شرایط می تواند با لایسنس Full ویندوز10 و یا لایسنس Full برای ورژن های قبلی ویندوز که درطی اولین سالی که ارتقا رایگان پیشنهاد شد به Windows 10 ارتقا یافته اند رضایت بخش باشد.

  نکته: شما باید درک کنید که محدودیت های قانونی و قراردادی که توسط توافق نامه های لایسنس اعمال می شوند کاملا مستقل از محدودیت های فنی مربوط به نصب است. اگر یک سیستم را از Windows 7 به Windows 10 ارتقاء دهید و پس از آن هارد دیسک سیستم شما به مشکل بر خورد و یا اصطلاحا Fail شود، شما می توانید یک نصب تمیز(clean install) ویندوز 10 را انجام دهید و هنوز هم به درستی لایسنس اعمال می شود. برعکس، از لحاظ فنی امکان نصب و فعال سازی ویندوز بر روی رایانه ای که دارای یک لایسنس اساسی نیست، فراهم است، اما فعال سازی انجام شده تبدیل به یک لایسنس نمی شود. این تمایز به ویژه برای کسب و کارها (حتی کوچک) بسیار مهم است.

  اگر شما در حال حاضر یک فایل ISO دارید و یک سیستمی که Windows 10 بر روی آن در حال اجراست، شما می توانید رسانه نصبی خود را (USB فلش و یا DVD قابل بوت شدن) به راحتی ایجاد کنید.

بدین منظور شما نمی توانید فایلهای نصب را در یک درایو فلش کپی کنید و از آن برای انجام نصب تمیز استفاده کنید. ابتدا شما باید دیسک را Bootable کنید. وقتی درایو Bootable را ایجاد کردید، شما باید 2 عامل را در نظر بگیرید.

 

طرح تقسیم بندی(GPT-Partitioning schemeیا MBR): شما می توانید هر یک از این طرح ها (scheme) را با سیستم Unified Extensible Firmware Interface و یا UEFI استفاده کنید. سیستم های مبتنی بر BIOS قدیمی ممکن است فقط قادر به تشخیص پارتیشن های MBR باشند. (برای توضیح بیشتر تفاوت ها به فصل 14 مراجعه نمایید.)


• فرمت دیسک(-Disk format NTFS یا FAT32): اگر قصد دارید ویندوز را بر روی یک سیستم مبتنی بر UEFI مدرن نصب کنید (مانند Microsoft Surface Pro و خانواده Surface Book)، فایل های بوت باید در یک پارتیشن FAT32 قرار بگیرند. اگر درایو با استفاده از یک سیستم فایل دیگر فرمت شده باشد، کامپیوتر دستگاه را به صورت bootable تشخیص نخواهد داد.

یکی از ساده ترین راه های ایجاد یک درایو نصبی bootable این است که از ابزار ساخته شده در Recovery Media Creator استفاده کنید: RecoveryDrive.exe. همانند نسخه های قبلی ویندوز، این ابزار قادر به ایجاد یک درایو قابل بوت است که شامل پارتیشن های بازیابی توسط OEM می باشد. اگر شما یک نصب تمیز را انجام داده یا آن پارتیشن بازیابی را برای آزاد سازی فضا حذف کنید، درایو بازیابی فقط برای عملیات تعمیر ساده استفاده می شود.

برای اجرای این ابزار، گزینه Create A Recovery Drive را در کنترل پنل یا تنظیمات جستجو کنید. شکل 2-2 این ابزار را در عمل نشان می دهد.


f02wy02شکل 2-2: گزینهBack up system files to the recovery drive را انتخاب کنید، اگر می خواهید یک درایو را با استفاده از یک Image ویندوز 10 که از قبل توسط لایسنس OEM نصب شده بازیابی کنید، و می توانید از آن برای Reset سیستم فعلی استفاده کنید.

 

اگر شما یک فایل ISO که دربرگیرنده فایل های نصبی ویندوز است دانلود کرده اید، می توانید آن فایل را بر روی DVD رایت کنید. (با فرض اینکه سیستم هدف دارای یک درایو نوری است که از آن می تواند شروع شود). یا می توانید یک درایو ریکاوری خالی را با استفاده از Windows 8.1 یا Windows 10 ایجاد کنید، از گزینه کپی فایل سیستم بر روی درایو (copy system files to the drive) رد شوید. سپس فایل ISO را دوبار کلیک کنید تا آن را به عنوان یک DVD مجازی mount کنید. از File Explorer برای کشیدن تمام فایل ها و پوشه ها از DVD مجازی به درایو بازیابی USB استفاده کنید.


نکته: برخی از افراد و سازمان ها به حداکثر انعطاف پذیری در ایجاد رسانه های قابل نصب می پردازند. ، ما به شما توصیه می کنیم از نرم افزار رایگان و متن باز Rufus، که در https://rufus.akeo.ie/ موجود است، استفاده کنید. این برنامه به شما اجازه می دهد تا کنترل دقیق بر پارتیشن بندی، فرمت کردن، و کپی فایل های نصب شده به یک درایو USB فلش به راحتی انجام شود.


انتخاب روش نصب

مایکروسافت به طور مرتب کسانی که Windows 7 (با سرویس پک 1) یا Windows 8.1 را اجرا می کند، تشویق به ارتقا ویندوز می کند. ارتقا، تمام فایل های داده، برنامه های نصب شده و تنظیمات را حفظ می کند، با ریسک اینکه برخی از مشکلات مربوط به سازگاری ممکن ایجاد گردد. اما وقتی شما برنامه نصبی ویندوز را برای ارتقا از یک ورژن قدیمی شروع می کنید گزینه هایی را ملاحظه می کنید که به شما اجازه می دهد که از ابتدا شروع کنید، با یا بدون فایل های اطلاعات شخصی، بنابراین شما نیاز به نصب مجدد برنامه های خود و انجام مجدد و یا انتقال تنظیمات از سیستم دیگر خواهید داشت.


شما نیاز به بوت سیستم از رسانه نصبی Windows 10 دارید و اگر سیستم شما یکی از شرایط زیر را  داراست در مراحل نصب گزینه Custom را انتخاب نمایید.

 

 • شما باید نحوه پارتیشن بندی دیسک سیستم را تنظیم کنید. برنامه نصب Windows 10 شامل ابزارهای مدیریت دیسک است که می توانید برای ایجاد، حذف، فرمت و گسترش (Extend) پارتیشن ها بر روی هارد دیسک نصب شده در رایانه خود استفاده کنید (دقت کنید قابلیت Shrink کردن وجود ندارد). دانستن چگونگی کار با این ابزارها، میتواند مقدار قابل توجهی از زمان شما را در هنگام انجام تنظیمات ویندوز کم کند.

 • شما می خواهید Windows 10 را در کنار یک سیستم عامل دیگر نصب کنید. اگر می خواهید یک سیستم multi-boot راه اندازی کنید، شما باید بدانید که چگونه فایل های startup مختلف کار می کنند تا بتوانید به طور موثر امکانات startup خود را مدیریت کنید. ما در مورد این گزینه بعدا در این فصل و در بخش "پیکربندی سیستم multi-boot" بحث خواهیم کرد.
  اگر سیستمی که شما قصد نصب Windows 10 بر روی آن را دارید، در حال حاضر Windows 7، Windows 8.1 یا Windows 10 را اجرا می کند، می توانید برنامه نصب را از داخل ویندوز شروع کنید.

هنگام اجرای نصب از داخل ویندوز، می توانید از Windows 7 یا Windows 8.1 ارتقا دهید و تنظیمات و برنامه های دسکتاپ را به نصب جدید منتقل کنید، به شرطی که نسخه Windows 10 معادل و یا جدیدتر از نسخه ویندوز فعلی نصب شود. اگر شما یک مسیر ارتقاء پشتیبانی نشده را امتحان کنید، تنها می توانید فایل های شخصی را منتقل کنید. جدول 2-1 مسیرهای ارتقا پشتیبانی شده را نمایش می دهد.

 

02tab01جدول 2-1 مسیرهای ارتقا پشتیبانی شده از نسخه ها


شروع نصب از داخل ویندوز گزینه ای را برای انجام نصب سفارشی (custom install) ارائه نمی دهد. با این حال، انجام یک ارتقاء و عدم انتخاب هیچ کدام از گزینه های موجود در لیست برای حفظ چیزهایی که میخواهید، همان کارایی را دارد که یک نصب تمیز(Clean Install) خواهد داشت. بعد از اینکه Windows 10 نصب شد، گزینه Reset راه مناسبی برای انجام Repair یک ویندوز نصب شده است که به درستی کار نمی کند.


توجه داشته باشید که رسانه نصب باید با معماری نسخه ویندوز نصب شده سازگار باشد. شما نمیتوانید برنامه نصب 64 بیتی را روی رایانه ای که نسخه 32 بیتی ویندوز را اجرا می کند اجرا کنید یا برعکس. علاوه بر این، هنگام اجرای Setup از داخل ویندوز نمی توانید هیچ تغییری در پارتیشن های دیسک ایجاد کنید. شما باید از پارتیشن های موجود استفاده کنید و برنامه نصب فضای تخصیص داده نشده (unallocated space) موجود بر روی هارد دیسک متصل شده را تشخیص نمی دهد و یا از آن استفاده نمی کند.

 

اگر از رسانه نصب Windows 10 سیستم را بوت کرده اید، شما می توانید پارتیشن های موجود را حذف کنید، پارتیشن های جدید را با استفاده از فضای آزاد ایجاد کنید، پارتیشن دیسک موجود را به فضای تخصیص داده نشده (unallocated)گسترش(Extend) دهید یا یک بلوک از فضای تخصیص داده نشده را به عنوان مکان نصب تعیین کنید. (این اقدامات بعدا در این فصل شرح داده شده است). پس از بوت شدن از رسانه نصب ویندوز، شما نمی توانید ویندوز نصب شده موجود را ارتقا دهید. تنها گزینه شما نصب custom است.

 

با استفاده از گزینه ی setup، می توانیدWindows 10 را بر روی همان volume ورژن ویندوز موجود نصب کنید، (شما دستورالعمل گام به گام اجرای نصب تمیز را بعدا در این فصل خواهید یافت.)


بعدا در این فصل، ما بهترین روش برای انجام ارتقا Windows 10یا یک نصب تمیز را توضیح خواهیم داد. اما ابتدا، یک بحث مختصر در مورد موضوع پیچیده و گیج کننده لایسنس ها و فعال سازی ویندوز خواهیم داشت.