x
تبلیغات

Windows Server Top Image

 

Server Message Block و یا به اختصار SMB پروتکلی است که به واسطه آن می توان اطلاعات (شامل فایل و فولدر) را میان رایانه های مختلف به اشتراک گذاشته و انتقال داد و از پرینترهایی که به سیستم های دیگر متصل شده اند، به صورت از راه دور و از طریق شبکه، استفاده نمود.


نسخه SMB بکارگیری شده در Windows Server 2016 و Windows 10، نسخه 3.1.1 بوده که در مقایسه با ویرایش های قبلی، دارای امکانات امنیتی بیشتر و عملکرد بسیار بالاتر می باشد.


نکته: اگر چنانچه مایل به دانستن نسخه پشتیبانی شده مرتبط با SMB در یک سیستم را دارید، می توانید از روش زیر استفاده کنید:


01 introducing smb 3.1.1


تصویر فوق از روی کامپیوتری با سیستم عامل Windows 8.1 برداشته شده است.


02 introducing smb 3.1.1


تصویر فوق از روی کامپیوتری با سیستم عامل Windows Server 2016 برداشته شده است.


ممکن است این سوال برای شما پیش آید که در حال حاضر، یک سیستم جهت اتصال و دریافت فایل یا فولدر از یک سیستم دیگر، از چه نسخه ایی از SMB استفاده می نماید؟ در پاسخ به این سوال می بایست به ویرایش سیستم عامل مبدا (کلاینت) توجه داشت. به عبارت دیگر، اگر چنانچه یک کلاینت با سیستم عامل Windows Vista اقدام به اتصال به یک فولدر به اشتراک گذاشته شده در سروری با سیستم عامل Windows Server 2016 نماید، نسخه بکارگیری شده در کلاینت مورد نظر، نسخه SMB 2.0.2 می باشد.


از آنجایی که نسخه های جدیدتر SMB، دارای قابلیت های عملکردی و امنیتی بیشتری می باشند، بدیهیست به منظور استفاده از این قابلیت ها، می بایست سسیتم عامل سمت کلاینت و سرور خود را به جدیدترین ویرایش موجود ارتقاء دهید. با انجام این کار، همواره اطمینان حاصل خواهید نمود که عملکرد SMB در بهترین شرایط خود قرار دارد. در جدول زیر می توانید به انتخاب نسخه SMB در هنگام اتصال دو سیستم عامل به یکدیگر، پی ببرید:

 

03 introducing smb 3.1.1


می بایست توجه داشت که SMB v1 بسیار قدیمی بوده و بسته به زمان ارائه آن، از بسیاری از امکانات امنیتی (از جمله امکان رمز نگاری اطلاعات، امضاء دیجیتالی ترافیک و بسیاری دیگر) ارائه شده در نسخه های بعدی، محروم می باشد. این نسخه از SMB بسیار ناکارآمدتر نسبت به نسخه های بعد از خود می باشد. از جمله ناکارآمدی های نسخه را می توان در سرعت پایین تر در انجام عملیات خواندن و نوشتن، عدم امکان استفاده از قابلیت Peer Caching (با استفاده از این قابلیت، در صورت وجود فایل یا فولدری مشابه در یک کلاینت موجود در subnet کلاینت مورد نظر، به جای دریافت اطلاعات از سرور، اطلاعات مورد نظر از طریق کلاینت موجود دریافت می گردد)، عدم امکان در استفاده از قابلیت SMB Direct (این قابلیت که اولین بار در Windows Server 2012 معرفی شده است، تنها بر روی سرورهایی پشتیبانی می گردد که کارت شبکه آنها دارای قابلیت Remote Direct Memory Access و یا به اختصار RDMA باشند. کارت شبکه هایی که دارای این قابلیت هستند می توانند به گونه ای عمل کنند که اطلاعات را در نهایت سرعت مورد پشتیبانی کارت شبکه، با حداقل وقفه و کمترین میزان استفاده از CPU سیستم مورد نظر، انتقال دهند. با استفاده از این قابلیت می توان فضای به اشتراک گذاشته شده بر روی یک فایل سرور را همانند فضایی ذخیره سازی اطلاعات متصل شده مستقیم به سرور مورد نظر در نظر گرفت. از جمله سرویس های استفاده کننده از این قابلیت، Hyper-V و SQL Server می باشند.)، فاقد قابلیت Directory Leasing (با استفاده از این قابلیت می توان عملیات دسترسی به اطلاعات را در بستر ارتباطات WAN، سریعتر نمود.)، فاقد قابلیت durable handles، فاقد قابلیت client oplock leasing model (استفاده از این قابلیت باعث می شود که انجام عملیات انتقال اطلاعات در بستر شبکه، از پهنای باند کمتری نسب به زمانی که از این قابلیت استفاده ننماییم، انجام پذیرد.) و غیره خلاصه نمود.


نکته: توجه داشته باشید که از SMB v1 زمانی استفاده می کنید که کماکان به رایانه هایی با سیستم عامل Windows XP و Windows Server 2003، سرویس می دهید.


متأسفانه، SMB v1 به صورت پیش فرض در Windows Server 2016 فعال می باشد! اگر چنانچه در شبکه خود از رایانه هایی با سیستم عامل Windows XP و یا Windows Server 2003 استفاده نمی نمایید، می توانید با تدابیری که در این مقاله بدانها اشاره شده است، اقدام به غیر فعال کردن آن نمایید.


نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آنکه چرا می بایست استفاده از SMB v1 را متوقف نمایید، اینجا را کلیک کنید.