x
تبلیغات

Windows Server Top Image


یک Scale Out File Server و یا به اختصار SoFS به شما امکان به اشتراک گذاری یک فولدر را به شما می دهد، به صورتی که فولدر مورد نظر بر روی نودهای مختلف موجود در یک کلاستر قرار دارد.

 

با استفاده از این قابلیت شما می توانید فولدرهایی را به اشتراک بگذارید که می خواهید همواره در دسترس باشند. از جمله سرویس هایی که می توانند از این فضای ذخیره سازی اطلاعات استفاده کنند، Hyper-V جهت ذخیره سازی فایل های مرتبط با ماشین های مجازی (VM) و پایگاه داده مرتبط با نرم افزار SQL Server می باشد. پیاده سازی موفقیت آمیز این قابلیت، شما را از پیاده سازی زیر ساخت ذخیره سازی اطلاعات مبتنی بر Storage Area Network (SAN)، بی نیاز می کند و این بدان علت است که با هزینه ایی به مراتب پایین تر، شما می توانید سطح بالایی از دسترس پذیری، اطمینان و مدیریت را بدست آورید.


مزایای استفاده از قابلیت SoFS را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

  •  دسترس پذیری در حالت Active-Active. قابلیت SoFS به شما این اجازه را می دهد تا بتوان یک فولدر به اشتراک گذاشته شده را به صورت همزمان از چندین نود موجود در یک کلاستر، مورد استفاده قرار دهید. با استفاده از این ویژگی، هنگامی که یک یا چند نود، به دلایل مختلف در دسترس نباشند، هیچگونه خللی در دسترس پذیری فولدر به اشتراک گذاشته شده مشاهده نمی گردد.
  • مدیریت اتصال به فضای اشتراک گذاری شده بر اساس کیفیت دسترسی به آن. با استفاده از این ویژگی، هنگامی که درخواستی جهت اتصال به فضای اشتراک گذاری مورد نظر از سوی یک کلاینت، دریافت می گردد، درخواست مورد نظر به نودی در کلاستر ارسال می گردد که دسترسی مناسبت تری به فضای مورد نظر دارد.

بر اساس مستندات شرکت مایکروسافت، می توان از SoFS در سناریوهای زیر استفاده کرد:

 

  •  استفاده از SoFS به منظور ذخیره سازی اطلاعات پیکربندی مرتبط با سرویس IIS
  • ذخیره سازی تنظیمات صورت گرفته بر روی سرویس Hyper-V و دیسک های مجازی مرتبط با ماشین های مجازی روشن
  • ذخیره سازی فایل های مرتبط با پایگاه های داده نرم افزار SQL Server
     

می بایست توجه داشت که استفاده از SoFS نمی تواند برای هر سناریوی ذخیره سازی اطلاعات، مناسب باشد. همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، می توان از این قابلیت در پشتیبانی از اطلاعات مرتبط با سرویس Hyper-V و SQL Server استفاده کرد و این در حالیست که استفاده از این قابلیت برای شرایطی که قرار است فعالیت های متعددی از نوع Metadata Operation بر روی اطلاعات ذخیره شده به انجام برسد، مناسب نیست.

 

فعالیت های از نوع Metadata Operation شامل فعالیت هایی از قبیل باز کردن فایل، بستن فایل، ایجاد فایل جدید و یا تغییر نام فایل موجود، می باشد. اگر چه در نام این قابلیت، عبارت File Server آورده شده است، اما نمی توان از آن به عنوان یک فایل سرور کلاسیک استفاده کرد.

 

جهت پیاده سازی SoFS، می بایست پیش نیاز های زیر مرتفع گردند:

 

  • فضای ذخیره سازی اطلاعات می بایست از سرویس Clustering، پشتیبانی کامل نماید. این بدان معناست که می بایست فرآیند اجرای Cluster Validation با موفقیت به اتمام رسد.
  • SoFS نیاز به فضای ذخیره سازی اطلاعات از نوع Cluster Shared Volume و یا به اختصار CSV دارد.
  • از آنجایی که SoFS از فرمت ReFS پشتیبانی نمی نماید، فضای ذخیره سازی اطلاعات می بایست با فرمت NTFS، آماده سازی شده باشد.

 

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قابلیت SoFS، اینجا را کلیک کنید.