Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
معرفی قابلیت Server for NFS در Windows Server 2016
x
تبلیغات

 

قابلیت Server for NFS در Widows Server 2016 امکان دسترسی ایستگاه های کاری به اطلاعات ذخیره شده در یک کامپیوتر با سیستم عامل Windows Server 2016، با استفاده از پروتکل Network File System و یا به اختصار NFS را می دهد. توجه داشته باشید که ایستگاه های کاری مبتنی بر Microsoft Windows، از این پروتکل پشتیبانی نمی گردد و این در حالیست که این پروتکل در ایستگاه های کاری مبتنی بر UNIX و Linux، پشتیبانی می گردد.

 

همچنین محصول VMware ESXi می تواند از این پروتکل جهت ذخیره سازی و یا فراخوانی اطلاعات مرتبط با ماشین های مجازی، استفاده کند. به عبارت دیگر، دسترسی به فضای ذخیره سازی در اختیار از طریق قابلیت Server for NFS Data Store و پشتیبانی از پروتکل NFS را می توان با فضای ذخیره سازی در اختیار از طریق قابلیت Scale Out File Server و پشتیبانی از پروتکل SMB، مقایسه نمود. در انتهای این مقاله به چگونگی پیکربندی این قابلیت جهت دسترسی از طریق VMware ESXi، در قالب یک سناریوی کاربردی، اشاره شده است.


نکته: توجه داشته باشید که به منظور بالا بردن دسترس پذیری فضای در اختیار از طریق قابلیت Server for NFS، می توان از سرویس Clustering استفاده نمود.


به منظور فعال کردن این قابلیت، از طریق Server Manager کافیست:


01 Introducing Server for NFS Data Store in Windows Server 2016


به منظور آغاز مدیریت آن نیز کافیست طبق تصاویر زیر عمل شود:


02 Introducing Server for NFS Data Store in Windows Server 2016


03 Introducing Server for NFS Data Store in Windows Server 2016


04 Introducing Server for NFS Data Store in Windows Server 2016


نکته: اگر چه در پنجره فوق، پشتیبانی از نسخه های 2 و 3 از پروتکل NFS، ذکر شده است اما این در حالیست که Windows Server 2016 از نسخه 4.1 نیز پشتیبانی می نماید.

 

به منظور ایجاد فضای به اشتراک گذاشته شده مبتنی بر پروتکل NFS، می بایست در Server Manager، اقدامات زیر را به انجام برسانید:

 

5

 

6

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، امکان استفاده از گزینه NFS Share - Advanced وجود ندارد. به منظور استفاده از این گزینه در راستای به اشتراک گذاری یک فولدر بر اساس پروتکل NFS، می بایست قابلیت File Server Resource Manager را نصب کنید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

7

 

با انجام این کار، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:

 

8

 

به منظور درک بهتر این قابلیت، می خواهیم در قالب سناریوی کاربردی زیر، به چگونگی استفاده از آن به عنوان NFS Datastore در VMware ESXi بپردازیم. بدین منظور ابتدا یک فولدر با نام "NFS01" ایجاد نموده و سپس طبق تصاویر زیر عمل می کنیم:

 

9

 

10

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در تصاویر زیر مشاهده می نمایید:

 

11

 

12

 

حال به منظور اضافه کردن فضای به اشتراک گذاشته شده، کافیست اقدامات زیر را بر روی vCenter به انجام برسانید:

 

13 1

 

14

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، می بایست ESXi Host مورد نظر خود را که می بایست فضای پیکربندی شده در اختیار وی قرار گیرد، انتخاب کرده و سپس بر روی دگمه Next کلیک کنید.

 

15

  16

 

17

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در تصاویر زیر مشاهده می نمایید:

 

18

 

19

 

نکته: توجه داشته باشید که شرکت VMware استفاده از فضای در اختیار از طریق پروتکل NFS بر روی Windows Server را پشتیبانی نمی نماید. از این رو، عملیات فوق را تنها به منزله امکان این فرآیند دانسته و از آن در سناریوهای عملیاتی استفاده نکنید.