x
تبلیغات

 

Nano Server نسخه ایی بسیار کم حجم (سبک) از Windows Server 2016 بوده که به میزان فضای RAM و هارد دیسک بسیار اندک، جهت انجام فعالیت های درونی خود نیازمند می باشد.

 

علت سبک بودن این نسخه از سیستم عامل را می توان در حذف بسیاری از مواردی دانست که شاهد وجود پیش فرض آنها در Windows Server 2016 هستیم. به عبارت دیگر، این نسخه از سیستم عامل تنها برای فعالیت های خاصی طراحی شده است و موارد فراتر، از روی آن حذف شده است. این نسخه از سیستم عامل، همانطور که گفته شد، میزان فضای اندکی از RAM (چند صد مگابایت) و فضای هارد دیسک (چند صد مگابایت) را مورد استفاده قرار می دهد. این بدان معناست که در مقایسه با Windows Server 2016 و یا حتی Windows Server 2016 Core، شما می توانید تعداد بیشتری از ماشین های مجازی مرتبط با Nano Server را بر روی سخت افزاری مشابه، به اجرا درآورید.


در این قسمت، به فرآیند Join کردن Nano Server به دامین می پردازیم. به مثال زیر نگاه کنید:


1 Joining Nano server to domain

 

نکته: عملیات فوق می بایست بر روی یکی از دامین کنترلرهای موجود در شبکه صورت می پذیرد.

 

با انجام عملیات فوق، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:


2 Joining Nano server to domain

 

همچنین، عملیات فوق باعث تولید فایل نمایش داده شده در شکل زیر می گردد:


3Joining Nano server to domain

 

فایل تولید شده فوق را می بایست به Nano Server انتقال دهیم. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:


4 Joining Nano server to domain

 

5 Joining Nano server to domain

 

نکته: علاوه بر امکان کپی نمودن فایل در درون Nano Server از طریق روش فوق، می توان این عملیات را از طریق PowerShell نیز به انجام رسانید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، اینجا را کلیک کنید.

 

از آنجایی که در حال حاضر Nano Server به دامین join نشده است، لذا قبل از برقراری ارتباط از راه دور به آن، ابتدا می بایست آن را در لیست سیستم های قابل اعتماد قرار دهیم. بدین منظور کافیست طبق شکل زیر عمل کنیم:

 

نکته: قبل از انجام عملیات زیر، اطمینان حاصل کنید که سرویس Windows Remote Management، بر روی سیستمی که می خواهید عملیات join نمودن Nano Server را از طریق آن به انجام برسانید، در حالت فعال قرار دارد. به منظور حصول اطمینان از این مهم، کافیست دستور net start winrm را به اجرا در آورید.


6 Joining Nano server to domain

 

در مثال فوق، منظور از آدرس 172.16.110.44، آدرس IP مرتبط با Nano Server می باشد.

 

حال به منظور انجام عملیات join، می بایست از طریق PowerShell به Nano Server متصل شویم. توجه داشته باشید که اکانت مورد نظر می بایست دارای سطح دسترسی Administrator باشد.


7 Joining Nano server to domain

 

انجام موفقیت آمیز عملیات فوق، منجر به رخداد زیر می گردد:


8 Joining Nano server to domain

 

در این مرحله می بایست عملیات join نمودن را به انجام برسانیم. بدین منظور کافیست طبق تصور زیر عمل کنید:


9 Joining Nano server to domain

 

همانطور که در شکل  فوق مشاهده می کنید، به منظور اعمال تغییرات صورت گرفته، می بایست سرور مرود نظر ری استارت گردد. بدین منظور کافیست طبق تصویر زیر عمل کنید:


10 Joining Nano server to domain

 

نکته: اگر چه مراحل فوق برای join نمودن Nano Server به دامین صورت می پذیرد، اما این فرآیند را می توان در قالب فعال نمودن امکان مدیریت Nano Server به صورت از راه دور و از طریق PowerShell نیز در نظر گرفت. از این رو، در آزمون های بین المللی ارائه شده از سوی مایکروسافت، توانایی جهت پیکربندی Nano Server از طریق PowerShell و به صورت از راه دور، از جمله مواردیست که مورد آزمون واقع می گردد.

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در تصاویر زیر مشاهده می نمایید:


11 Joining Nano server to domain

 
12 Joining Nano server to domain

 

توجه داشته باشید که امکان disjoin نمودن Nano Server از طریق کنسول مدیریتی Nano Server وجود نداشته و به منظور انجام این کار، می بایست از طریق PowerShell و به صورت از راه دور، از کامندلت Remove-Computer استفاده کنید.

 

13

 

14