x
تبلیغات


در راستای ارتقاء توان امنیتی سیستم عامل، یکی از امکاناتی که شرکت مایکروسافت در Windows Server 2012 و Windows Server 2012 R2 ارائه داده است، توانایی حذف واسط گرافیکی موجود و لذا تبدیل سرور به نسخه Server Core می باشد. در ادامه مزایای این قابلیت آورده شده است:

 

  • تغییر در نیازمندی های فعلی سرور مورد نظر. فرض کنید که در حال حاضر از Server Core استفاده می کنید و به دلایلی می خواهید قابلیتی را به آن اضافه کنید که در لیست قابلیت مورد پشتیبانی از سوی Server Core نبوده و نیاز به محیط گرافیکی دارد. با این فرض، می توانید جهت بکارگیری از قابلیت مورد نظر، نسخه نصب شده را به نسخه Minimal Server Interafce و یا نسخه Server with a GUI تغییر دهید.
  • انجام عملیات عیب یابی. اگر چنانچه سرور مورد نظر دارای مشکلاتیست و به منظور حل این مشکلات نیاز به محیط گرافیکی سیستم عامل می باشد، می توانید براحتی اقدام به تغییر نسخه نمایید.
  • پیاده سازی و یا پیکربندی اولیه. اگر چنانچه با پیکربندی اولیه سیستم عامل و سرویس های موجود بر روی آن، از طریق محیط کامندی مشکل دارید؛ می توانید نسخه Server with a GUI را بر روی سرور مودر نظر نصب کرده، تغییرات و پیکربندی های مورد نیاز را به انجام رسانیده و بعد از حصول اطمینان از صحت عملیات، آن را به نسخه Server Core تغییر داده تا بدین ترتیب از مزایای این نسخه بهره مند شوید.
  • نیاز به ایجاد تنها یک Image. با وجود توانایی در خصوص سوئیچ نمودن میان نسخه Server Core با نسخه Server with a GUI، دیگر نیازی به ایجاد دو مدل Image از سیستم عامل وجود ندارید. به عبارت دیگر، تمامی پیکربندی های اولیه را می توانید تنها بر روی یک Image انجام داده و بعد از نصب آن، به صلاحدید خودتان، میان نسخ Server Core و یا Server with a GUI، سوئیچ کنید.


نکته: جالب است که بدانید، متاسفانه این امکان (سوئیچ میان نسخ سیستم عامل) در Windows Server 2016 از سوی مایکروسافت، به دلایل نامعلومی، حذف گردیده است! لذا در صورت وجود نسخه گرافیکی سیستم عامل و در صورت نیاز به نسخه Server Core، می بایست سیستم عامل از ابتدا نصب گردد.

 

در این مقاله می خواهیم به چگونگی انجام عملیات حذف واسط گرافیکی و تبدیل یک سرور از نسخه Server with a GUI به نسخه Server Core، بپردازیم. بدین منظور می توانید از یک از روش های زیر استفاده کنید:

 

 

حذف واسط گرافیکی (به صورت کامل) در Windows Server 2012 R2 از طریق Windows PowerShell


به منظور حذف واسط گرافیکی در Windows Server 2012 R2 از طریق Windows PowerShell، با استفاده از سطح دسترسی Administrator اقدام به اجرای Windows PowerShell نموده و سپس دستور زیر را به اجرا درآورید:

 

Uninstall-WindowsFeature Server-Gui-Mgmt-Infra


1 Converting Server with a GUI to Server Core


2 Converting Server with a GUI to Server Core

 

و یا:

 

20 Converting Server with a GUI to Server Core


همانطور که در تصاویر فوق مشاهده می کنید، اجرای کامل دستور فوق نیاز به ری استارت کردن سرور مورد نظر دارد.


نکته: اگر چنانچه مایلید که بدانید، کدامین قابلیت ها با اجرای دستور فوق، از دسترس خارج می گردند، می توانید از سوئیچ whatif استفاده کنید. به شکل زیر نگاه کنید:


3 Converting Server with a GUI to Server Core


اگر چنانچه می خواهید مانع از نصب مجدد واسط گرافیکی گردید (و یا به عبارت دیگر، نصب مجدد واسط گرافیکی را دشوارتر نمایید)، می توانید در هنگام اجرای دستور فوق، از سوئیچ Remove– استفاده کنید. بدین ترتیب، تمامی باینری های مرتبط با واسط گرافیکی سیستم عامل از پوشه WinSxS حذف شده و به منظور نصب مجدد آن می بایست از DVD و یا ISO محتوی Windows Server 2012 R2 استفاده کنید.

 

 

حذف واسط گرافیکی (به صورت کامل) در Windows Server 2012 R2 از طریق Server Manager

 

انجام عملیات فوق، با استفاده از Server Manager نیز امکان پذیر است. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 

نکته: همانطور که در ابتدای مقاله نیز بدان اشاره شد، علاوه بر دو نسخه Server with a GUI (نسخه ای از سیستم عامل که دارای تمامی قابلیت های گرافیکی می باشد) و Server Core (نسخه ای از سیستم عامل که فاقد هر گونه واسط گرافیکی می باشد)، نسخه دیگری نیز وجود دارد که با نام Minimal Server Interface شناخته می شود. در این نسخه از سیستم عامل، شاهد عدم وجود اغلب امکانات گرافیکی سیستم عامل هستیم. به عبارت دیگر، با استفاده از این نسخه، می توانید بسیاری از فعالیت های مدیریتی مرتبط با واسط گرافیکی سیستم عامل را به انجام برسانید و این در حالیست که محیط گرافیکی سیستم عامل به حداقل ممکن کاهش یافته (امکان استفاده از Server Manager و کنسول های مدیریتی مبتنی بر MMC در دسترس خواهند بود) و Internet Explorer و File Explorer نیز در دسترس نخواهند بود. با این شرایط، همانطور که حدس می زنید، امنیت سرور مورد نظر افزایش یافته و عملکرد آن نیز تحت تاثیر مثبت قرار می گیرد. اما اگر چنانچه می خواهید سرور خود را در نهایت امنیت و عملکرد در اختیار داشته باشید، چاره ایی جز استفاده از Server Core ندارید.

 

به منظور تبدیل نسخه گرافیکی سیستم عامل به نسخه Minimal Server Interface، می توانید از دو طریق استفاده از Server Manager و Windows PowerShell اقدام کنید. به منظور انجام عملیات از طریق Server Manager کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

30

 

31

 

به منظور انجام عملیات از طریق Windows PowerShell می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 

Remove-WindowsFeature Server-Gui-Shell

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در تصاویر زیر مشاهده می نمایید:

 

32

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، آغاز کار با این نسخه از سیستم عامل، دقیقا همانند نسخه Server Core می باشد. اما تفاوت را می توانید در تصاویر زیر مشاهده کنید:

 

33

 

34

 

همانطور که قبلا نیز بدان اشاره شد، امکان اجرای Server Manager و کنسول های مدیریتی مبتنی بر MMC، در این نسخه از سیستم عامل وجود دارد. اما استفاده از Internet Explorer در دسترس نیست. به شکل زیر نگاه کنید:

 

35