x
تبلیغات

 

فرض کنید که در شبکه سازمان خود از یک DHCP Server مبتنی بر Windows Server 2016 استفاده می کنید. همچنین فرض کنید که در DHCP Server یاد شده، یک Scope با نام Scope1 وجود دارد. این Scope به گونه ایی پیکربندی شده است که می تواند به درخواست های دریافت شده از سوی DHCP Server، آدرس های IP موجود در رنج 192.168.10.0/24 را اختصاص دهد.

 

در شبکه مذکور، 20 ماشین مجازی وجود دارد که کارت شبکه های اختصاص داده شده به آنها، با آدرس مک 00-15-AD-83-03 آغاز می گردند. در این حالت، می خواهیم DHCP Server موجود را به گونه ایی پیکربندی نماییم که به 20 ماشین مجازی موجود، آدرسی در رنج 192.168.10.200 تا 192.168.10.220، اختصاص دهد. این در حالیست که دیگر سرورهای موجود در زیر ساخت شبکه، می بایست آدرسی غیر از آدرس های ذکر شده، دریافت نمایند.

 

حال، با توجه به سناریوی فوق، موثرترین روش جهت پیاده سازی این سناریو کدام است؟ در پاسخ به این سوال، می بایست کمی به عقب برگشته و قابلیت Filtering ارائه شده در Windows Server 2008 R2 را مورد بررسی قرار داده و در نهایت به امکان جدید ارائه شده در Windows Server 2012 بپردازیم.

 

نکته: ممکن است پاسخ این سناریو را در استفاده از قابلیت Reservation بدانید. اگر چه استفاده از این قابلیت می تواند راه گشا باشد، اما پیکربندی آن زمانی که تعداد سیستم های مورد پیکربندی افزایش یابد، با سختی همراه است و زمان زیادی را جهت پیکربندی، به خود اختصاص می دهد.

 

اختصاص آدرس IP بر اساس MAC Address قابلیتست که مایکروسافت آن را برای اولین بار (به صورت جدی تر) در Windows Server 2008 R2 معرفی نموده است. بیان عبارت جدی تر بدین علت است که این قابلیت برای اولین بار در Windows Server 2003 با نصب افزونه ایی مجزا امکان پذیر می بود. این افزونه که در حقیقت یک فایل DLL می بود، با نام DHCP Server Callout DLL شناخته می شود (جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، اینجا را کلیک کنید). این در حالیست که در Windows Server 2008 R2، این قابلیت بدون نصب هیچگونه افزونه ایی، در کنسول DHCP Server گنجانده شد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

1

 

محدویت این قابلیت آنست که تنظیمات انجام گرفته بر روی آن، بر روی کل سرور اعمال می گردد و لذا مایکروسافت در سرویس DHCP Server ارائه در Windows Server 2012، اقدام به مرتفع نمودن این محدویت نمود. در حقیقت، در این نسخه، امکان استفاده از چنین قابلیتی در هر Scope وجود دارد.

 

در این مقاله قصد داریم به چگونگی پیکربندی این قابلیت در Windows Server 2016، جهت مرتفع نمودن سناریوی که در ابتدای مقاله بدان اشاره شد، بپردازیم. با ما همراه باشید...

 

بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

2

 

3

 

4

 

5

 

7

 

8

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، می توانید علاوه بر آدرس IP، دیگر تنظیمات مرتبط با پروتکل TCP/IP را مشخص نموده تا بدین ترتیب، در صورت دریافت درخواست از سوی DHCP Server و مقایسه آن با آنچه در قسمت Policy مشخص شده است، این تنظیمات به درخواست کننده پیشنهاد گردد.

 

9

 

10