x
تبلیغات


در هنگام طراحی هر زیر ساخت فناوری اطلاعات، آنچه که مدیران شبکه در خصوص مرحله طراحی راه حل پشتیبان گیری در نظر می گیرند، ممکن است با آنچه برای دیگر راه حل های مورد نیاز مورد دقت نظر قرار می دهند، اندکی متفاوت باشد.

 

اتفاقاتی که ممکن است برای طراحی زیر ساخت پشتیبان گیری از اطلاعات حیاتی سازمانی رخ دهد شامل انتخاب نرم افزار پشتیبان گیری و سخت افزار مورد نیاز جهت ذخیره سازی اطلاعات پشتیبان گرفته شده و بررسی آنکه آیا نرم افزار و یا سخت افزار انتخاب شده می تواند از پس بار کاری موجود و آینده، بر آید یا خیر؟ ممکن است بعد از پیاده سازی راه حل پشتیبان گیری انتخاب شده، در فواصل زمانی منظم و یا غیر منظم، اقدام به بازیابی اطلاعات پشتیبان گیری شده نموده تا از صحت عملکرد آن، اطمینان حاصل کنند. حتی ممکن است در شرایط آرمانی، اقدام به شبیه سازی یک فاجعه احتمالی را نموده و در چنین شرایطی اقدام به تست زیر ساخت پشیبان گیری از اطلاعات سازمانی را در دستور کار خود قرار دهند.

 

با فرض شرایط فوق، هنگامی که سازمان دچار یک فاجعه ناخواسته گردد، قطعا تعداد سوالاتی که مطرح می گردد بیش از پاسخ های احتمالی خواهد بود. به عبارت دیگر، طراحی برای بازیابی اطلاعات قبل از وقوع یک فاجعه، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این در حالیست که در خلال انجام عملیات طراحی، می بایست بدانید که چه نوع پشتیبان گیری از اطلاعات برای سازمان شما مناسب است و کدامین روش های بازیابی اطلاعات می تواند شما را با کمترین رخداد فاجعه انگیز دچار نماید.

 

به منظور درک بهتر نیازمندی های خود در راستای انتخاب بهترین راه حل پشتیبان گیری، می بایست با اصلاحات بکارگیری شده در این فضا، آشنا باشید. در این میان، یکی از اصلاحات پرکاربرد در مشخصات یک محصول پشتیبان گیری، عبارت "سازگاری" می باشد. لذا در ادامه می خواهیم به تکنولوژی های پشتیبان گیری مرتبط با این اصطلاح پرداخته و آنها را مورد بحث و بررسی دقیق قرار دهیم. این تکنولوژی ها عبارتند از:

  • Inconsistent 
  • Crash-Consistent 
  • Application-Consistent 
  • Image-Level 

 

پشتیبان گیری از اطلاعات با استفاده از تکنولوژی Inconsistent

این تکنولوژی پشتیبان گیری، از جمله آن تکنولوژی هائیست که سال هاست محصولات پشتیبان گیری از آن استفاده می نمایند و شاید بتوان آن را یکی از قدیمی ترین آنها دانست. با استفاده از این تکنولوژی، هنگامی که عملیات پشتیبان گیری آغاز می گردد، نرم افزار مربوطه اقدام به انجام عملیات کپی از آغاز اطلاعات نموده و تا پایان آن، عملیات را ادامه می دهد. در این میان، ممکن است در خلال عملیات پشتیبان گیری، اطلاعات قبلی به دلایلی تغییر یابند و همانطور که حدس می زنید، نسخه پشتیبان گیری شده با نسخه فعلی موجود بر روی سیستم مورد نظر، متفاوت می گردد. نگران نباشید! انتخاب این تکنولوژی برای سناریوهایی مانند پشتیبان گیری از فایل سرورهایی که به ندرت اطلاعات آنها تغییر می یابند، رخداد نامیمونی را برای شما رقم نخواهد زد!

 

این در حالیست که پشتیبان گیری با این تکنولوژی از پایگاه های داده، باعث ناکارآمدی (بلا استفاده بودن) اطلاعات پشتیبان گیری شده در شرایط بازیابی آنها می گردد. توجه داشته باشید که پایگاه های داده معمولا از تعدادی فایل مرتبط با یکدیگر تشکیل شده اند. بنابراین، به منظور موفقیت در انجام عملیات پشتیبان گیری، می بایست محتویات آنها در هنگام انجام این عملیات، با یکدیگر یکسان شده باشند (synchronization). نکته مهم دیگری که می بایست در این خصوص مد نظر قرار دهید آنست که در صورت استفاده از این تکنولوژی، تنها امکان گرفتن پشتیبان از اطلاعات موجود در هارد دیسک وجود داشته و این در حالیست که از اطلاعات مرتبط موجود در RAM چشم پوشی می شود.

 

از جمله مزایای استفاده از این راه حل آنست که در هر شرایطی می توان از این روش پشتیبان گیری استفاده نمود. به عبارت دیگر، نرم افزار پشتیبان گیرنده نیازی به برقراری ارتباط با هیچ نرم افزاری بر روی سرور مقصد (به جزء سیستم عامل) نداشته و تنها عامل عدم موفقیت در این عملیات، عدم وجود دسترسی لازم جهت انجام کپی نمودن اطلاعات و انتقال آنها به مقصد تعریف شده می باشد.


پشتیبان گیری از اطلاعات با استفاده از تکنولوژی Crash-Consistent

تفاوت اصلی میان دو تکنولوژی Inconsistent و Crash-Consistent را می توان در روش گرفتن پشتیبان از اطلاعات مورد نظر دانست. به طوری که در این تکنولوژی، از اطلاعات مورد نیاز به صورت یکپارچه و دقیق در یک زمان (at exactly the same time) پشتیبان تهیه می شود. این روش که در حال حاضر توسط اغلب نرم افزارهای پشتیبان گیری پشتیبانی می گردد، در تمامی سناریوهای پشتیبان گیری، به جز پشتیبان گیری از پایگاه های داده، کفایت امور را می نماید. تنها شباهات موجود میان این تکنولوژی با تکنولوژی Inconsistent آنست که در این روش نیز از اطلاعات موجود در حافظه RAM (در هنگام عملیات پشتیبان گیری)، پشتیبان تهیه نمی شود.

 

در توضیح عملکرد این تکنولوژی می بایست توجه داشته باشید که هنگامی که سیستم عامل مرتبط با یک سرور crash نماید، محتویات موجود در حافظه RAM نیز از دست خواهند رفت. لذا بازیابی اطلاعات بر اساس این تکنولوژی، منجر به بازیابی تمامی اطلاعات موجود در یک سرور، به جز اطلاعات موجود در حافظه RAM شده و پایان عملیات ریکاوری دقیقا معادل زمانیست که سرور مورد نظر crash کرده و در حال حاضر بالا آمده است. با این توضیح، هنگامی که اطلاعات یک پایگاه داده از طریق این روش ریکاوری می گردد، در صورت اتمام موفقیت آمیز این عملیات، می بایست تمامی procedure های در حال انجام (در هنگام عملیات پشتیبان گیری)، مجددا تکرار شوند. در این میان، سرویس های متعددی وجود دارند که در صورت وقوع چنین رخدادی، بدون نیاز به دخالت مدیر سیستم، به صورت خودکار اقدام به انجام عملیات لازم در راستای قراردادن سیستم در حالت پایدار می نمایند. از جمله این سرویس ها می توان به سرویس Active Directory اشاره کرد. اما اگر چنانچه سرویس و یا نرم افزار مورد نظر فاقد چنین توانایی باشد، می بایست بر اساس مستندات مرتبط با آن، عملیات لازم جهت بازگرداندن شرایط به حالت پایدار را به دقت دنبال کنید. به عنوان مثال، در خصوص Microsoft SQL Server، می بایست بدانید که چگونه می توانید لاگ فایل های موجود را در پایگاه داده مرتبط با آنها، اصطلاحا replay نمایید.

 

پیاده سازی این تکنولوژی در مقایسه با تکنولوژی Inconsistent، بسیار سخت تر بوده و نرم افزار پشتیبانی کننده از آن، می بایست در راستای اجرای آن، فعالیت های بیشتری را به انجام برساند. اگر چه روش های پیاده سازی این تکنولوژی در سیستم عامل های مختلف متفاوت است، این در حالیست که در سیستم عامل Windows، مایکروسافت اقدام به معرفی قابلیت Volume Shadow Copy Service و یا به اختصار VSS نموده است که نرم افزارهای پشتیبانی کننده از این تکنولوژی می توانند با بکارگیری از آن (نرم افزار پشتیبان گیری با فراخوانی این قابلیت، اطلاعات مورد نظر خود جهت انجام عملیات پشتیبان گیری را مشخص نمود و این قابلیت با متوقف کردن موقتی فعالیت های نوشتن و یا خواندن بر روی این اطلاعات، اقدام به تهیه نسخه از نوع Block Level از اطلاعات یاد شده نموده و سپس آنها را در اختیار نرم افزار پشتیبان گیری گذاشته تا این نرم افزار با سرعت مورد نظر خود، اقدام به انتقال اطلاعات به مقصد مورد نظر نماید)، اقدام به گرفتن پشیتبان از نوع Crash-Consistent کنند.


پشتیبان گیری از اطلاعات با استفاده از تکنولوژی Application-Consistent

جالب است که بدانید، اگر چه روش پیاده سازی این قابلیت بر اساس سیستم عامل های مختلف، متفاوت است، این مدل پشتیبان گیری در سیستم عامل های خانواده Windows، کماکان نیز بر اساس قابلیت VSS صورت می پذیرد. در این روش، هر نرم افزاری که مبتنی بر این روش ایجاد شده باشد، به صورت مستقل اقدام به نصب VSS Writer مورد نظر خود بر روی سرور می نماید. بدین ترتیب، هنگامی که عملیات پشتیبان گیری از سرویس مورد نظر آغاز گردد، درخواست عملیات پشتیبان گیری به سوی قابلیت VSS گسیل شده و این قابلیت بر اساس اطلاعات مورد درخواست جهت پشتیبان گیری، VSS Writer مرتبط با آن را فرآخوانی می نماید. از این مرحله به بعد، وظیفه VSS Writer است که چگونه عملیات پشتیبان گیری را به گونه ایی مدیریت نماید که از تمامی اطلاعات حیاتی، پشتیبان گیری به عمل آید. به عنوان مثال، پشتیبان گیری از یک پایگاه داده، با فرض وجود VSS Writer مرتبط با آن در سرور مقصد، به گونه ایی صورت می پذیرد که ابتدا تمامی اطلاعات موجود در RAM مرتبط با پایگاه داده مورد نظر و همچنین تمامی فرآیندهای خواندن و نوشتن مرتبط با آن، قبل از انجام عملیات پشتیبان گیری بر روی پایگاه داده اعمال (و در نتیجه فایل های مرتبط با پایگاه داده در شرایطی قرار می گیردند که هیچگونه اطلاعاتی از آنها در RAM منتظر پردازش نخواهند بود) می گردد. اطلاعاتی که در این حالت آمده پشتیبان گیری می گردند، دقیقا زمانیست که شما نرم افزار مورد نظر را به درستی متوقف نموده باشید. در این حالت، هیچگونه اطلاعاتی جهت انجام پردازش در RAM باقی نخواهند ماند و در صورت بازیابی اطلاعات پشتیبان گیری شده از طریق این تکنولوژی، هیچگونه اطلاعاتی از دست نخواهد رفت.


پشتیبان گیری از اطلاعات با استفاده از روش Image-Level

روش پشتیبان گیری با استفاده از روش Image-Level، با تمامی تکنولوژی هایی که تا کنون در مورد آنها در این مقاله به بحث و بررسی نشسته ایم، متفاوت است و این تفاوت اصولی از آنجایی نشات می گیرد که در تمامی مدل های قبلی، عملیات پشتیبان گیری از درون ماشین های مجازی فعال انجام می پذیرد و این در حالیست که در روش Image-Level، کاری با سیستم عامل موجود در درون ماشین مجازی مورد نظر نخواهیم داشت. در این روش پشتیبان گیری، ابتدا ماشین مجازی مورد نظر به صورت موقت در حالت Save (شاید بتوان این حالت را با Hibernate نمودن یک رایانه فیزیکی، یکسان تلقی نمود) قرار داده می شود. در این حالت، تمامی عملیات خواندن و نوشتن مرتبط با ماشین مجازی در حالت ایستا قرار گرفته و محتویات حافظه RAM مرتبط با آن نیز در یک فایل مخصوص، ذخیره می گردد. با موفقیت آمیز بودن مرحله، عملیات پشتیبان گیری آغاز شده و از تمامی فایل های مرتبط با ماشین مجازی مورد نظر، پشتیبان تهیه می شود.

 

در قسمت دوم از این سری مقالات، بررسی خواهیم کرد که به چه علت تکنولوژی پشتیبان گیری Application-Consistent به عنوان یک تکنولوژی حیاتی در نظر گرفته می شود و پشتیبان گیری از ماشین های مجازی موجود در Hyper-V از کدامین مدل های مورد بحث، تبعیت می نماید. با ما همراه باشید...

 

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. معرفی تکنولوژی های پایه ایی عملیات پشتیبان گیری – (قسمت دوم)