x
تبلیغات

 

در هنگام طراحی هر زیر ساخت فناوری اطلاعات، آنچه که مدیران شبکه در خصوص مرحله طراحی راه حل پشتیبان گیری در نظر می گیرند، ممکن است با آنچه برای دیگر راه حل های مورد نیاز مورد دقت نظر قرار می دهند، اندکی متفاوت باشد.

 

اتفاقاتی که ممکن است برای طراحی زیر ساخت پشتیبان گیری از اطلاعات حیاتی سازمانی رخ دهد شامل انتخاب نرم افزار پشتیبان گیری و سخت افزار مورد نیاز جهت ذخیره سازی اطلاعات پشتیبان گرفته شده و بررسی آنکه آیا نرم افزار و یا سخت افزار انتخاب شده می تواند از پس بار کاری موجود و آینده، بر آید یا خیر؟ ممکن است بعد از پیاده سازی راه حل پشتیبان گیری انتخاب شده، در فواصل زمانی منظم و یا غیر منظم، اقدام به بازیابی اطلاعات پشتیبان گیری شده نموده تا از صحت عملکرد آن، اطمینان حاصل کنند. حتی ممکن است در شرایط آرمانی، اقدام به شبیه سازی یک فاجعه احتمالی را نموده و در چنین شرایطی اقدام به تست زیر ساخت پشیبان گیری از اطلاعات سازمانی را در دستور کار خود قرار دهند.

 

با فرض شرایط فوق، هنگامی که سازمان دچار یک فاجعه ناخواسته گردد، قطعا تعداد سوالاتی که مطرح می گردد بیش از پاسخ های احتمالی خواهد بود. به عبارت دیگر، طراحی برای بازیابی اطلاعات قبل از وقوع یک فاجعه، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این در حالیست که در خلال انجام عملیات طراحی، می بایست بدانید که چه نوع پشتیبان گیری از اطلاعات برای سازمان شما مناسب است و کدامین روش های بازیابی اطلاعات می تواند شما را با کمترین رخداد فاجعه انگیز دچار نماید.

 

در قسمت آخر از این سری مقالات، همانطور که وعده داده بودیم، می خواهیم به بررسی اهمیت بسیار بالای تکنولوژی Application-Consistent پرداخته و ساختار پشتیبان گیری از ماشین های مجازی مبتنی بر Hyper-V را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

 


چه زمانی روش پشتیبان گیری از نوع Application-Consistent نقشی حیاتی ایفا می نماید؟

اگر چه پشتیبان گیری از طریق تکنولوژی Application-Consistent بسیار کارآمد است، اما این در حالیست که هر سناریوی پشتیبان گیری بدون آن را نمی توان ناکارآمد دانست. به عنوان مثال، بکارگیری از تکنولوژی Crash-Consistent و یا حتی احتمالا Inconsistent، برای سرورهایی از نوع File Server و یا Print Server به خوبی عمل می کنند و می توانند تمامی نیازهای شما را به صورت کامل پوشش دهند. همچنین زمانی که نرم افزاری که می خواهید از اطلاعات آن پشتیبان تهیه کنید، فاقد VSS Writer باشد، امکان گرفتن پشتیبان از طریق راه حل Application-Consistent وجود ندارد.

 

مهمرین سناریویی که می بایست از روش Application-Consistent جهت انجام عملیات پشتیبان گیری استفاه شود، پشتیبان گیری از پایگاه داده می باشد. فراتر از آن، نرم افزارهایی همچون Microsoft SQL Server و یا Microsoft Exchange Server، تنها زمانی می توانند در شرایط پایدار فعالیت نمایند که عملیات پشتیبان گیری آنها بر اساس تکنولوژی Application-Consistent باشد. این نرم افزارها در شرایط پیش فرض خود، هیچگاه اطلاعات را به صورت مستقیم در فایل های مرتبط با پایگاه داده نمی نویسند ( مگر در صورت پیکربندی حالت non-circular logging در Exchange Server و یا Full Recovery Mode در SQL Server). با در نظر گرفتن این پیش فرض، در آغاز عملیات پشتیبان گیری، بعد از فراخوانی VSS Writer مرتبط با نرم افزار مورد نظر، اطلاعات موجود در حافظه RAM به لاگ فایل های مرتبط با پایگاه های داده منتقل شده و سپس محتویات آنها در پایگاه داده replay گردیده و پس عملیات اصلی پشتیبان گیری آغاز می گردد.

 

نکته: علت وجود چنین ساختاری در نوشتن اطلاعات در پایگاه های داده از آن جهت است که در صورت رخ دادن crash در هنگام فعالیت پایگاه داده مورد نظر، آسیبی متوجه فایل های اصلی پایگاه داده نگردد.

 

توجه داشته باشید که اگر چنانچه عملیات پشتیبان گیری در فواصل زمانی منظم صورت نپذیرد، محتویات لاگ فایل های مرتبط با پایگاه داده، هیچگاه در فایل های اصلی مرتبط با پایگاه داده replay نگردیده و این رویداد منجر به پر شدن تمامی فضای خالی موجود بر روی درایوی که این لاگ فایل ها در آن قرار دارند، می گردد! با فرض پایین بودن Transaction اطلاعات در پایگاه داده و بالا بودن فضای خالی موجود (و لذا کاهش ریسک پر شدن فضای خالی)، کماکان شاهد دشواری در عملیات ریکاوری در شرایطی که از تکنولوژی Crash-Consistent استفاده شود، هستیم. لذا همواره استفاده از تکنولوژی Application-Consistent برای اطلاعات مرتبط با پایگاه های داده، تاکید می گردد.

 


بررسی عملیات پشتیبان گیری از ماشین های مجازی مبتنی بر Hyper-V

بررسی این واقعیت که تمامی اطلاعات مرتبط با ماشین های مجازی به صورت فایل بر روی فضای اختصاص داده شده برای آنها، نگهداری می شوند، شما را به این فکر بیندازد که می توانید عملیات پشتیبان گیری از ماشین های مجازی را همانند عملیات پشتیبان گیری از یک فایل سرور به انجام رسانیده و یا حتی فکر کنید که می توانید با یک کپی گرفتن ساده از این فایل ها، براحتی از ماشین های مجازی مورد نظر، پشتیبان تهیه کنید! اگر چه این طرز تفکر، زمانی که ماشین مجازی مورد نظر در حالت خاموش و یا حالت Saving (در این حالت ماشین مجازی مورد نظر به صورت موقت غیر فعال می گردد. شاید بتوان این حالت را با Hibernate نمودن یک رایانه فیزیکی مشابه دانست) قرار دارد، می تواند به عنوان یک راه حل پشتیبان گیری در نظر گرفته شود، اما این راه حل را نمی بایستی برای ماشین های مجازی روشن، عملیاتی در نظر گرفت.

 

بر اساس مطالب فوق، اگر چنانچه مایل به استفاده از راه حل کپی نمودن فایل های مرتبط با یک ماشین مجازی در راستای عملیات پشتیبان گیری نیستید، می بایست روشی را اتخاذ کنید که عملیات پشتیبان گیری را با استفاده از قابلیت VSS به انجام برساند.

 

نکته: با اندکی جستجو در اینترنت، با پست های زیادی از کاربران مواجه خواهید شد که عملیات پشتیبان گیری از ماشین های مجازی روشن را به سادگی یک عملیات کپی نمودن از فایل های VHD و یا VHDX مرتبط با ماشین مجازی با نرم افزارهایی مانند Robocopy دانسته اند. توجه داشته باشید که در صورت نیاز به انجام موفقیت آمیز عملیات پشتیبان گیری از ماشین های مجازی روشن، راهی جز فراخوانی قابلیت VSS و در نتیجه متوقف کردن موقتی I/O بر روی فایل های مرتبط با ماشین مجازی و سپس آغاز عملیات پشتیبان گیری، راه حل قابل اتکاء دیگری وجود ندارد.

 

خوشبختانه، Hyper-V دارای VSS Writer مختص به خود است. این جمله ساده بیانگر واقعیتی بسیار پر اهمیت است. بر اساس این جمله می توان نتیجه گرفت با پیاده سازی Hyper-V در زیر ساخت مجازی سازمان خود، به صورت خودکار امکان گرفتن پشتیبان بر اساس تکنولوژی Application-Consistent از ماشین های مجازی موجود در یک سرور میزبان، وجود دارد. اگر چه این امکان به صورت پیش فرض در اختیار شما قرار گرفته است، اما می بایست توجه داشته باشید که به منظور استفاده از آن، می بایست اقداماتی را مد نظر قرار دهید که در ادامه مقاله به آنها اشاره می شود.

 

فرض کنید که شرایطی رخ دهد که بواسطه آن بخواهید عملیات پشتیبان گیری از یک نرم افزار را با استفاده از تکنولوژی Application-Consistent به انجام برسانید و متاسفانه نرم افزار مورد نظر فاقد VSS Writer باشد! به عنوان مثال، بخواهید از پایگاه داده مرتبط با MySQL پشتیبان تهیه کنید و متاسفانه هنگامی که MySQL را بر روی سیستم عامل Windows، نصب و راه اندازی نمایید، مشاهده خواهید نمود که نصب آن منجر به رجیستر شدن هیچگونه VSS Writer مرتبط نمی گردد.

 

نکته: به منظور مشاهده تمامی VSS Writerهای رجیستر شده بر روی یک سیستم، می توانید از دستور vssadmin list writers استفاده نماید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

1Introducing backup core technologies

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، بر روی سیستمی که دستور مورد نظر بر روی آن به اجرا در آمده است، SQL Server نیز نصب شده است و نصب آن منجر به رجیستر شدن خودکار VSS Writer مرتبط، شده است.

 

اگر چنانچه MySQL را بر روی سیستم عاملی که قابلیت VSS را پشتیبانی نماید (تمامی نسخه های مرتبط با سیستم عامل Windows، دارای این قابلیت هستند)، نصب کنید؛ ابزارهای پشتیبان گیری طراحی شده برای گرفتن پشتیبان از ماشین های مجازی مرتبط با Hyper-V، از تکنولوژی Crash-Consistent استفاده می نمایند. همانطور که در قسمت اول از این سری مقالات بحث شد، نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده مانند Microsoft SQL Server و یا MySQL، در هر حالتی امکان ریکاوری اطلاعات خود را با فرض بکارگیری از این تکنولوژی، در اختیار ندارند. حتی در صورت امکان عملیات ریکاوری، این عملیات با دشواری های خاص خود همراه است. لذا یکی از راه حل های موجود در راستای فائق آمدن بر این مشکل، استفاده از عملیات پشتیبان گیری بر اساس روش Guest-Level (در این روش، agent مرتبط با نرم افزار مورد نظر، بر روی سیستم عاملی که MySQL بر روی آن قرار دارد نصب می گردد) و با فرض پشتیبانی نمودن از پایگاه داده MySQL می باشد. در بدترین شرایط ممکن، اگر چنانچه نرم افزار پشتیبان گیری، به صورت تخصصی از سرویس و یا نرم افزار مورد نظر شما پشتیبانی ننماید، می بایست با ایجاد اسکریپت های لازم جهت اجرا قبل از انجام عملیات پشتیبان گیری به منظور متوقف کردن نرم افزار و بعد از عملیات پشتیبان گیری، به منظور اجرای مجدد نرم افزار مربوطه، این مشکل را نیز پشت سر بگذارید.

 

راه کار دیگر آنست که اگر چنانچه نرم افزار مورد نظر بر روی یک ماشین مجازی نصب و راه اندازی شده است و از دسترس خارج شدن موقت آن از سوی سیاست های تعریف شده در سازمان، قابل قبول است؛ می توان با غیر فعال کردن گزینه Backup در قسمت Integration Services مرتبط با ماشین مجازی مورد نظر، Hyper-V را وادار کرد که ماشین مجازی را قبل از آغاز عملیات پشتیبان گیری در حالت Save قرار دهد. نتیجه این عملیات، گرفتن پشتیبان از انوع Image-Level بوده و زمانی از این روش استفاده کنید که نرم افزار موجود در ماشین مجازی مورد نظر، فاقد VSS Writer باشد.

 

2Introducing backup core technologies

 

بررسی پیش نیازهای عمومی جهت بکارگیری از تکنولوژی Application-Consistent در Hyper-V


  بر روی ماشین مجازی مورد نظر می بایست آخرین نسخه Hyper-V Integration Services نصب شده باشد. به منظور مشاهده نسخه نصب شده کنونی Hyper-V integration Services، کافیست طبق مثال زیر عمل کنید:

 

3Introducing backup core technologies

 

نکته: با مراجعه به این لینک می توانید بر اساس نسخه استخراج شده بفهمید که در چه مرحله ای از بروزرسانی قرار دارید.

 

  بررسی کنید که گزینه Backup در قسمت Integration Services مرتبط با ماشین مجازی مورد نظر در حالت فعال قرار دارد. به منظور حصول اطمینان از این رویداد، کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

4Introducing backup core technologies

 

5Introducing backup core technologies

 

  ماشین مجازی مورد نظر می بایست از قابلیت VSS پشتیبانی نماید. سیستم عامل های پشتیبانی کننده از این قابلیت عبارتند از Windows Vista Enterprise و بالاتر و Windows Server 2003 SP2 و بالاتر

 

  هارد دیسک های مجازی مرتبط با ماشین های مجازی می بایست با فایل سیستم NTFS فرمت شده باشند. توجه داشته باشید که این پیش نیاز تنها برای ماشین های مجازی نبوده و سیستم های فیزیکی نیز می بایست چنین پیش نیازی را برای هارد دیسک های متصل به خود رعایت کنند. علت این امر آنست که قابلیت VSS تنها برای فایل سیستم NTFS طراحی و ایجاد شده است و از فایل سیستم خانواده FAT پشتیبانی نمی نماید.

 

  نوع پارتیشن های موجود بر روی سیستم عامل ماشین مجازی مورد نظر نمی بایستی از نوع Dynamic باشد. تنها مدل پشتیبانی کننده از VSS، مدل Simple می باشد. به منظور حصول اطمینان از این پیکربندی، کافیست طبق مثال زیر عمل کنید:

 

6Introducing backup core technologies

 

از آنجایی که در زیر عبارات مشخص شده در شکل فوق، کارکتری درج نشده است، می توان نتیجه گرفت که نوع پارتیشن موجود از نوع Simple می باشد.

 

   بر روی سرور میزبان، در محل ذخیره سازی فایل های VHD مرتبط با ماشین های مجازی، می بایست فضای خالی کافی جهت فعالیت های مرتبط با قابلیت VSS وجود داشته باشد. میزان فضای خالی مورد نیاز بسته به شرایط مختلف متفاوت است؛ اما به عنوان یک قانون کلی، می بایست حداقل 20 درصد فضای خالی بر روی محل ذخیره سازی فایل های VHD در نظر بگیرید.

 

   علاوه بر مورد فوق، می بایست فضای خالی کافی بر روی پارتیشن مرتبط با نرم افزاری که می خواهید از آن با استفاده از تکنولوژی Application-Consistent پشتیبان تهیه کنید نیز وجود داشته باشد.

 

 

لینک های مرتبط با این مقاله: