x
تبلیغات

 

در میان خیل عظیم قابلیت های جدید ارائه شده در Windows Server 2012، شاهد قابلیتی کاربردی در سرویس مدیریت Printer در شبکه های بزرگ هستیم. این قابلیت که Branch Office Direct Printing نام دارد، هدف تولید این مقاله می باشد. لذا در این مقاله می خواهیم به معرفی و چگونگی پیکربندی آن بپردازیم.

 

نکته: در آزمون های بین المللی ارائه شده از سوی شرکت مایکروسافت، از آزمون دهنده انتظار می رود قابلیت Branch Office Direct Printing را شناخته و چگونگی پیکربندی آن را به خوبی بداند.

 

به طور کلی، Branch Office Direct Printing را می توان قابلیتی جهت استفاده بهینه از پهنای باند موجود میان شعب مرتبط با سایت اصلی یک سازمان در نظر گرفت. به عبارت دیگر، اگر چنانچه در زیر ساخت شبکه سازمان، از سرویس Print Server استفاده می کنید، با پیاده سازی این قابلیت به جای آنکه درخواست های انجام عملیات چاپ، از سوی کلاینت به سمت Print Server (که به احتمال خیلی زیاد در سایت اصلی شرکت راه اندازی شده است)، ارسال شده و از سوی Print Server به سمت Printer گسیل گردد، مستقیما به سوی Printer مورد نظر ارسال می گردد. این عملیات که کاملا مخفی از منظر کاربر می باشد، باعث کاهش چشمگیر ترافیک مرتبط با این گونه فعالیت ها بر روی بستر WAN سازمانی می گردد.

 

نکته: به منظور استفاه از این قابلیت، سیستم عامل Print Server مورد بحث می بایست حداقل Windows Server 2012 بوده و همچنین، سیستم عامل ایستگاه های کاری نیز می بایست حداقل Windows 8 باشد.

 

مزایای استفاده از قابلیت Branch Office Direct Printing را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 

  •  ایستگاه های کاری دارای سیستم عامل Windows Server 2012 و Windows 8 و سیستم عامل های جدیدتر، با دریافت پیکربندی های صورت گرفته بر روی Print Server، اقدام به ارسال مستقیم درخواست چاپ به سوی Printer نموده و به عبارتی، Print Server را دور می زنند.

  •  تنظیمات صورت گرفته بر روی Print Server، با یکبار دریافت آنها از سوی ایستگاه کاری، بر روی ایستگاه کاری برای مدت محدودی نگهداری می شوند. با توجه به این رخداد، هنگامی که Print Server در دسترس نباشد، کماکان امکان چاپ اطلاعات مورد نیاز، وجود دارد.

  •  با فعال کردن این قابلیت بر روی یک Printer، اطلاعات مورد نظر جهت چاپ، ابتدا بر روی ایستگاه کاری رندر (render) شده و سپس به سوی Printer ارسال می گردد.

  •  با استفاده از این قابلیت، لود کاری موجود بر روی Print Server سایت اصلی، به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

 

اگر چه امکانات فوق بسیار جذاب به نظر می رسند، اما این قابلیت کاستی هایی نیز دارد که می بایست قبل از استفاده از آن، مورد بررسی دقیق قرار گیرد:

 

  •  همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، این قابلیت نیازمند سیستم عامل Windows Server 2012 و یا جدیدتر به عنوان Printer Server و Windows 8 و جدیدتر به عنوان ایستگاه کاری می باشد. به عبارت دیگر، در صورت وجود ایستگاه های کاری با سیستم عامل Windows 7 و یا قدیمی تر، امکان استفاده از این قابلیت وجود ندارد (اگر چه ممکن است این قابلیت بر روی Printer مورد نظر فعال باشد، اما ایستگاه های کاری با سیستم عامل Windows 7 و یا قدیمی تر، کماکان اطلاعات مرتبط با عملیات چاپ خود را به سمت Print Server گسیل می دارند).

  •  به منظور استفاده از این قابلیت، Printer مورد نظر می بایست توانایی اتصال مستقیم به شبکه را داشته باشد.

  •  قابلیت هایی همچون Quota، ذخیره لاگ از فعالیت های مرتبط با عملیات چاپ و عملیات Auditing، از دسترس خارج خواهند شد.

  •  در صورت نیاز به استفاده از قابلیت Printer Pooling، امکان استفاده از این قابلیت وجود ندارد.

  •  به طور کلی، هر فعالیتی که می بایست بر روی Print Server صورت پذیرد، در صورت استفاده از این قابلیت، از دسترس خارج خواهد شد. به عنوان مثال، امکان استفاده از قابلیت Server Side Rendering وجود ندارد. قابلت Keep Printed Documents نیز از دسترس خارج خواهد شد.

با توجه به مزایا و معایب فوق، اگر چنانچه می خواهید این قابلیت را بر روی یک Printer فعال کنید، کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

1