x
تبلیغات

Windows Logo

همانطور که می دانید، و البته اینجانب چندین بار در مقالات مختلف در مورد آن صحبت نموده ام، شرکت مایکروسافت قابلیت جدیدی را در Windows 7 و Windows Server 2008 R2 به نام Native VHD معرفی نموده است. با استفاده از این قابلیت می توان یک فایل VHD تولید نموده و سپس آن را به سیستم مورد نظر attach کرده و از این به بعد، سیستم با این فایل VHD به عنوان یک هارد دیسک برخورد خواهد نمود. به عبارت دیگر براحتی می توانید بر روی هارد دیسک ایجاد شده پارتیشن تعریف نموده و اقدام به ذخیره سازی اطلاعات نمود. اما در این میان با سوال جالبی مواجه خواهیم شد:

 

آیا می توان اطلاعات تولید شده از طریق قابلیت Shadow Copies را بر روی یک فایل VHD ذخیره سازی نمود؟

 

به منظور پاسخ به این سوال، کافیست به سناریوی زیر توجه کنید:

 

در این سناریو ابتدا یک فایل VHD با اندازه 600 مگابایت ایجاد کرده و سپس آن را به سیستم مورد نظر attach نموده و در آخر بر روی آن یک پارتیشن 600 مگابایتی ایجاد خواهم نمود. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه انجام عملیات فوق را در شکل زیر مشاهده می نمایید:

 

 

حال که پارتیشن مورد نظر را ساخته ایم، نوبت می رسد به تنظیمات مرتبط با قابلیت Shadow Copies. در این سناریو مایل به فعال کردن این قابلیت بر روی درایو C هستیم. بدین منظور کافیست طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

 

 

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، درایو مرتبط با پارتیشن تشکیل شده از فایل VHD، در لیست درایوهای موجود به نمایش گذاشته نشده است و لذا نمی توان از آن به منظور ذخیره اطلاعات مرتبط با قابلیت Shadow Copies استفاده کرد!

 

همچنین جالب است که بدانید، اگر به جای درایو C در سناریوی فوق، مایل به فعال کردن قابلیت Shadow Copies بر روی پارتیشن ساخته شده از طریق فایل VHD می بودیم، رخداد زیر بوقوع می پیوست:

 

 

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، نمی توان اطلاعات مرتبط با قابلیت Shadow Copies را که از روی درایو X ساخته شده است را بر روی پارتیشن های دیگر ذخیره نمود!

 

براستی علت رفتارهای فوق در دو سناریوی مذکور چیست؟

 

علت رفتارهای فوق به فلسفه وجودی قابلیت Native VHD باز می گردد. از جمله دلایلی که شرکت مایکروسافت چنین قابلیتی را ارائه نموده است، قابلیت جابجایی پارتیشن هایست که توسط یک فایل VHD تولید شده اند، می باشد. به عبارت دیگر شما براحتی می توانید یک فایل VHD تولید شده در یک سیستم را به سیستم دیگر انتقال داده و این در حالیست که هیچگونه تغییری در اطلاعات موجود در آن مشاهده نمی شود.

 

با توجه به مطالب فوق، اگر بر فرض اینکه در دو سناریوی فوق می توانستیم از پارتیشن هایی که از طریق یک فایل VHD ساخته شده اند، استفاده کنیم، در حقیقت اصلی ترین قابلیت ارائه این تکنولوژی را که همان قابل حمل بودن آنست را از دست می دادیم.